Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Český most v Bangui umožňuje převoz humanitární pomoci

 

Projekt Most pro Afriku představil na veletrhu IDET první zástupce náčelníka českého armádního generálního štábu generálmajor Jiří Baloun. Podle něj jde o ojedinělý projekt, kdy poprvé Česká republika darovala k humanitárním účelům most, který je vhodný pro překlenutí řeky při povodních.

Most začal fungovat letos v lednu v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui pod názvem Most Anežky České. Dar financovala Česká republika. Zařízení je asi 25 m dlouhé a má hmotnost 45 tun. Původní přemostění bylo zničeno při nedávné občanské válce v této zemi. „Pro obyvatele města je nový most velmi důležitý, protože spojuje jeho části a umožňuje tak nejen přepravu zboží, ale především humanitární pomoci. V našich hmotných rezervách máme více takových kovových konstrukcí. Česko bylo požádáno o pomoc, neboť mělo své vojáky na výcvikové misi v africkém Mali,“ uvedl Baloun. Cena mostu se odhaduje na dva miliony korun a o jeho darování požádalo ČR vedení mise Eufor, která dohlíží na klid zbraní ve Středoafrické republice.

Most přepravili kolegové ze Švédska loni v prosinci letounem An-124 Ruslan. Přitom musela být jeho konstrukce rozložena na 1700 dílů, které se přepravovaly na 140 paletách. „Zařízení se podařilo složit za pouhý den, což dokázal tým italských ženistů podle pokynů dvou českých vojenských specialistů. S podobnou akcí jsme neměli žádnou zkušenost. Podílelo se na ní velké množství lidí a vše vyšlo díky dobré spolupráci,“ dodal Baloun, který se na projektu osobně podílel.

Jméno mostu vybrali v soutěži školáci. Zajímavé je, že stejný návrh Most Anežky České měly děti z Loděnic na Brněnsku a Trutnova. „Zda uskutečníme další obdobný projekt, nevíme. Pravdou je, že montované mosty ve státních rezervách budeme měnit za modernější. Zatím jsme žádnou žádost o další most nedostali,“ doplnil Baloun.

Datum: 20.5.2015 13:59:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště