Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

ČEB podpoří vývoz firem obranného a bezpečnostního průmyslu


Memorandum o spolupráci České exportní banky (ČEB) s Agenturou pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) bylo podepsáno na veletrhu IDET za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara.

Slavnostní podpis memoranda má zahájit úzkou spolupráci obou institucí s cílem zajistit udržitelnost a rozvoj technologicko-průmyslových schopností obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Spolupracovat budou mimo jiné na přípravě finančních nástrojů při prodeji vojenského a bezpečnostního materiálu na mezivládní úrovni nebo v případě realizace prodeje s podporou AMOS. V rámci spolupráce bude zřízen speciální expertní tým, jehož základní agendou bude hledání vhodných řešení pro financování vývozu českých společností v sektoru obranného a bezpečnostního průmyslu. „Podpis memoranda navazuje na činnost agentury AMOS, kterou jsme zřídili na podporu exportu domácího obranného průmyslu. Je to další posun v podpoře, kterou domácím podnikům poskytujeme jako resort a česká vláda, a jsem za to velmi rád,“ řekl při podpisu memoranda ministr obrany Lubomír Metnar. Předseda představenstva ČEB Jaroslav Výborný vyzdvihl potenciál této spolupráce: „Podpis memoranda velmi vítám a věřím, že spolupráce s AMOS umožní další rozvoj českého průmyslu a vývoj nových technologií za podpory České exportní banky.

    

AMOS je organizačním celkem ministerstva obrany a v rámci své působnosti zajišťuje vládní podporu subjektům obranného a bezpečnostního průmyslu při prodeji vojenského materiálu na mezivládní úrovni. Jeho rolí je řídit konsolidaci předkládané nabídky vojenského materiálu českých podniků zahraničnímu odběrateli na státní úrovni a prověřovat stabilitu a důvěryhodnost českého dodavatele žádajícího o spolupráci. Zároveň posuzuje právní a finanční aspekty nabídky cizí vládě a zpracovává materiál určený k projednání vládě ČR. Dnes podepsané memorandum vzniklo v reakci na vládní Strategii vyzbrojování a podpory obranného a bezpečnostního průmyslu ČR do roku 2030. Ta stanovuje, že v rámci podpory rozvoje obranného průmyslu ČR a jeho úspěšného působení na zahraničních trzích jsou využívány i nástroje a instituce státní podpory exportu včetně České exportní banky.

 

Datum: 6.10.2021 17:05:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště