Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Armáda ČR oslavuje 30 let zahraničních misí a novými technologiemi imponuje mladé generaci


Jsem rád, že jsou naši vojáci pozitivně naladěni a hrdi, že slouží Armádě České republiky,“ říká brigádní generál Ing. Petr Čepelka, zástupce ředitele sekce rozvoje druhu sil Ministerstva obrany ČR. Přispívá tomu jednak týmový duch celé instituce, jednak modernizace veškeré vojenské techniky, ve které nechybí nejnovější technologie. Armáda se tak stává ještě perspektivnější, atraktivnější a zajímavější i pro mladé lidi.

Co je konceptem letošního pojetí veletrhu z hlediska Armády ČR a Ministerstva obrany?

Koncept Armády České republiky je založen na dvou pilířích. První pilíř je významná modernizace Armády ČR a druhý pilíř je 30. výročí od nasazení našich vojáků do zahraničních operací.

Jak se to projevilo přímo ve vaší expozici?

Co se týče výročí, můžeme zde vidět techniku, se kterou působili před mnoha lety a máme možnost ji porovnat s technikou novou, která je rovněž vystavována. Samozřejmě nejedná se pouze o techniku, ale jde také o výstroj, vybavení nebo logistické zabezpečení, které bylo dříve posíláno do zahraničních operací. Na druhou stranu zde vidíme novou modernizovanou techniku, jistě všichni vnímají, že za poslední dva tři roky se podařilo české armádě významně modernizovat a poskytnou našim vojákům vše potřebné ke zdárnému plnění jejich úkolů.

Vystaveny máte i bezpilotní letouny a další nové technologie , vidíte v tomto segmentu budoucnost?

Ano, je pro nás velmi důležité věnovat se novým technologiím. Máme zde vystavené bezpilotní prostředky, se kterými jsme působili v zahraničních operacích, samozřejmě je zde i stánek, který se zabývá kybernetickou bezpečností.  Této oblasti věnujeme maximální pozornost a do budoucna bychom se rádi věnovali také vesmírným technologiím a umělé inteligenci. Chtěli bychom tak být zajímaví i pro mladou generaci, kterou bychom současnou výstavou rádi oslovili. Představujeme armádu ČR jako perspektivní, atraktivní a pro mladé lidi velmi zajímavou.

Jak moc se do vašich řad hlásí ženy?

Otázka rekrutace mladé populace je v poslední době velmi aktuální, je to priorita pro velení Armády ČR. Vítáme, že nejen muži, ale i ženy mají zájem vstoupit do armády, nacházejí zde jasné uplatnění a jejich kariéra se rozrůstá stejně jako kariéra mužů.

Na recepci i u exponátů je hodně mladých příslušníků již nyní…

Určitě je dobré vidět pozitivní výraz všech našich vojáků na expozici. Je pro mne potěšující, když mi potvrzují, že s příchodem nové techniky, s modernizací našich jednotek, s vybavením, které dostávají, jsou pozitivně naladěni a jsou hrdi na to, že slouží v Armádě ČR. Pro nás je velmi důležité, aby občané České republiky vnímali fakt, že tu Armáda ČR je, že je tu pro ně a že kdykoliv za jakýchkoliv okolností se na ni mohou spolehnout.

Jak vnímáte připravenost armády v období pandemie?

Armáda musí být připravena na všechny úkoly, které plní. Primárním úkolem je samozřejmě obrana naší vlasti, ale poslední měsíce jasně ukázaly, že i v případě pandemické krize dokážeme reagovat tak, aby občané ČR vnímali, že jsme tu pro ně.

Pomáhali jste nejen s covidem, ale i s následky ničivého tornáda. Je pro vás nyní veletrh akce „po zásluze“?

Myslím si, že všichni jsou rádi, že se po covidu i tornádu můžeme věnovat příjemnějším věcem. Tedy, že se zde můžeme sejít, prohlédnout vojenskou techniku, pohovořit, sdílet zkušenosti s našimi vojáky i se zahraničními partnery a vystavovateli. Celkově vládne na výstavišti pozitivní atmosféra, já jsem za to rád. Jsem zároveň hrdý na všechny lidi, kteří se podílejí na výstavě a také na to, jakým způsobem spolupracujeme s vedením brněnského výstaviště. Spolupráce je skutečně nadstandardní. Rád bych poděkoval všem příslušníkům Armády ČR, studentům Univerzity obrany za to, jakým způsobem k celé výstavě přistoupili, za to, jak si pomáhají, vycházejí vstříc a mají radost, jak se nám zde společně daří. Jmenovitě bych rád vyzvedl štábního praporčíka Karla Földéše za jeho přístup a plnění služebních povinností zde na Idetu.

Krásně vám zde hraje Vojenský orchestr Olomouc, co dalšího jste připravili pro návštěvníky?

Máme zde vystoupení hradní stráže na motocyklech, ukázku našich psovodů, vystoupení Univerzity obrany a jejich skupiny Commandos, takže doprovodný program je velmi zajímavý. Rád bych upozornil i na venkovní expozici, kde prezentujeme jednotlivé moduly polních nemocnic, naši leteckou techniku, záchranářské vrtulníky V 13 Sokol, úderné bitevní vrtulníky MI 24 a z logistického zařízení nové cisterny pro pozemní i vzdušné síly.

 

Datum: 7.10.2021 15:22:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště