Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Zbraňový komplet CZ 805 BREN patří ke špičkovým zbraním pro armádu

 

Komplet BREN, který patří z konstrukčního i výrobního hlediska k nejsložitějším ručním palným zbraním, prezentuje na veletrhu IDET Česká zbrojovka Uherský Brod. BREN, který se vyrábí ve třech modelech (A1, A2, S1- výhradně samonabíjecí varianta )  je určen pro mířenou střelbu na pozemní, lehce pancéřované a vzdušné cíle s účinným dostřelem 400 m (verze A2) a až 500 m (A1). Umožňuje střelbu jednotlivými ranami omezenou dvourannou dávkou a nepřetržitou dávkou.

Tyto zbraně mají za studena kované hlavně se šestidrážkovým pravotočivým vývrtem a uzamčený závěr s otáčivým závorníkem. Pro zbraně CZ 805 BREN je charakteristická vysoká modularita s možností přestavby do mnoha konfigurací. Prozatím nejpropracovanější je provedení ráže 5,56x45 mm NATO, které existuje ve třech modifikacích – útočná či automatická puška (A1), zbraň se zkrácenou zbraní resp. Karabina (A2) a lehká odstřelovačská automatická puška s delší hlavní (A3). Potenciálně je možná její přestavba na lehký ruční kulomet. Zajímavé je, že výrobci předepisují zbraním životnost 20 000 ran, pušky jsou však schopny odstřílet bez problémů 50 000 ran. Všechny verze pušky BREN jsou jednotně opatřeny sklopnou ergonomicky tvarovanou ramenní opěrou.

Novinku v nabídce České zbrojovky představuje také víceúčelový primárně podvěsný granátomet CZ 805 G1 ráže 40x46 mm NATO. I tato zbraň tvoří součást uceleného kompletu CZ 805. Projekt granátometu byl zahájen na konci roku 2007 a zbrojovka na něj získala účelovou podporu od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci programu FI-IMPULS. Celkové náklady na vývoj v letech 2007 – 2010 dosáhly 6,671 milionů korun, podpora ze státního rozpočtu činila 2,014 milionů korun. Funkční vzorek této zbraně byl odzkoušen v březnu roku 2009 (cvičný granát přijde na 750 Kč, ostrý na 2500 Kč). Sériová výroba byla zahájena o rok později. První dodávky byly určeny pro Ministerstvo obrany ČR, které společně s puškami a karabinami CZ 805 BREN objednalo rovněž 397 granátometů – podvěsných zbraní. Tento granátomet je vysoce moderní, jednoduchá a lehká zbraň určená k ničení obrněných cílů, živé síly a vojenské techniky nacházející se v otevřeném terénu nebo v úkrytech polního typu. 

„Praxe mj. prokázala, že útočné pušky BREN A1 a A2 zůstávají plně funkční i při značném znečištění a kromě jiného jim nedělá nejmenší potíže ani střelba z vody. Podobu Brenů a jejich příslušenství navíc podstatně ovlivňuje nová generace manažerů, kteří se rekrutují z řad bývalých aktivních příslušníků ozbrojených a bezpečnostních složek s bohatými zkušenostmi z reálných bojových podmínek. Díky tomu jsou Breny špičkovými zbraněmi ve světě. Díky tomu se firma účastní prestižních zahraničních tendrů, například v Indii a na Novém Zélandu. O Breny je v zahraničí stále větší zájem a zbrojovka už realizovala několik obchodů. Dobře si vede i civilní varianta S1, která se uplatnila i na trhu USA,“ doplnila Smilková.

Datum: 21.5.2015 14:12:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště