Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Zahajovací projevy veletrhu IDET 2013

 

12. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky oficiálně zahájil ministr obrany České republiky Vlastimil Picek.

Vážení senátoři a poslanci, pane ministře, pane primátore, vážené dámy a vážení pánové!

Armáda ČR má po dvou letech opět příležitost představit moderní výzbroj, nové obranné technologie a své schopnosti. Letošním mottem prezentace resortu obrany je dvacáté výročí vzniku české armády. Plynulé dvě dekády byly bezesporu dostatečně dlouhá doba, aby armáda prošla důslednou transformací. Již devátým rokem je zcela profesionální, je součástí aliančních vojsk, zmenšila se a je technologicky mnohem vyspělejší. Výzbroj, výstroj a technika, kterou disponují naše jednotky, jsou na světové úrovni. Jinak tomu ani nemůže být, musíme nahrazovat kvantitu kvalitou. Vždyť například současné stavy výzbroje jsou daleko nižší, než nám povoluje smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě.

Tempo vývoje obranných technologií se zrychluje a je třeba s ním držet krok. Dlouhodobé odkládání investic do zbraňových a podpůrných programů by mohlo znamenat, že se brzy objeví a dále poroste disproporce mezi našimi ambicemi a našimi reálnými schopnostmi.

Veletrh IDET 2013 představí odborné i širší veřejnosti výzbroj a techniku, které byly v uplynulém období zavedeny do výzbroje Armády ČR. IDET je však také o možnostech kooperace armád zemí Aliance v rámci Smart Defence, chytré obrany. Je i o spolupráci s obranným průmyslem a samozřejmě vypovídá mnohé o našich dobrých vztazích s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu.

Dvacet let je také dostatečně dlouhé období ke zhodnocení vývoje, je však třeba uvažovat, co bude za dalších dvacet let, jak naše strategická rozhodnutí budou hodnotit naši nástupci a jejich koaliční partneři. Musíme myslet na to, abychom jim špatnými rozhodnutími neudělali zbytečně potíže.

Ani ty nejlepší obranné koncepty nejsou realizovatelné bez fungující spolupráce ve všech oblastech, ať už je to zahraniční, bezpečnostní nebo ekonomická. Zejména pro menší země s limitovanými zdroji představuje takový přístup správné a často také jediné možné řešení. Nepochybuji o tom, že sdílení obranných kapacit je tou správnou cestou. Posiluje jak národní schopnosti, tak vzájemně prospěšné kontakty v rámci Visegrádské čtyřky, NATO a Evropské unie a veletrh, jako je tento, k tomu poskytuje ideální příležitost.

Děkuji za pozornost.

Projev náčelníka Generálního štábu Armády ČR Petra Pavla.

Vážení hosté, dámy a pánové,

dovolte mi, abych vás jménem svým i jménem velení Armády ČR všechny přivítal na letošním již dvanáctém ročníku veletrhu IDET, který se koná ve spolupráci s našimi partnery z Hasičského záchranného sboru ČR. Pro armádu je letošní účast především ve znamení dvacátého výročí a musím říci, že toto dvacetiletí vnímáme jako období, ve kterém armáda prošla mnoha zásadními změnami. Kdybych měl jmenovat ty hlavní, byl to především náš vstup do NATO a Evropské unie, profesionalizace armády a její plné zapojení do operací pod hlavičkou již zmíněných organizací.

Naše armáda za tu dobu prošla nejenom velkou obměnou materiálu, což můžete zhlédnout v armádních expozicích především na otevřené ploše. Je zde vystaveno celkem přes padesát kusů vojenské techniky, které demonstrují právě těch dvacet let a vazbu k minulosti. Samozřejmě budete mít možnost v rámci doprovodných programů zhlédnout i celou řadu expozic, které se týkají našeho nasazení v operacích, v poslední době především v Afghánistánu.

Kdybych měl říci příměr, naše dvacetiletá armáda, přestože je štíhlá a poměrně skromně oděná, je  ve velice dobrém stavu a za prostředky, které dostává, se snaží vypadat velice dobře a splnit všechno, co se od ní očekává. Budu jenom rád, když tomu do budoucna bude lépe. Na druhou stranu to, že má armáda v dnešní době přes 60 procent důvěry veřejnosti o něčem svědčí a já jsem za tuto podporu velice vděčný, jsem na ni hrdý a předpokládám, že budeme schopni jí dostát i do budoucna.

Pro nás jako Armádu ČR je veletrh jako IDET možností nejenom představit veřejnosti naši výzbroj a naše schopnosti, ale zároveň i komunikovat s veřejností v širším spektru. Je pro nás také vítanou příležitostí ke komunikaci s obranným průmyslem, ke sdělování trendů, k zajišťování podpory pro náš další rozvoj a samozřejmě i ke konzultacím o tom, jak dál s rozvojem Armády ČR. Chtěl bych vám všem popřát, ať už vojenské odborné veřejnosti nebo laické veřejnosti, příznivcům armády a techniky vůbec, abyste si následujících pár dní a bohatý program užili.

Děkuji za pozornost.

Datum: 22.5.2013 22:00:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště