Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Velký zájem o bezpečnost a ochranu informací na CATE 2013

 

Katedra komunikačních a informačních systému Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany se orientuje především na spolupráci se společnostmi z Velké Británie a USA. V rámci mezinárodní konference CATE 2013, která se koná při veletrhu IDET, zorganizovala odbornou konferenci Bezpečnost a ochrana informací. Zúčastnila se jí řada firem, které v tomto oboru působí, nechyběli i zástupci společností ze zahraničí, zejména právě z Velké Británie a Spojených států.

„Konference splnila naprosto svůj cíl, přijeli všichni zástupci pozvaných firem. Vědecká konference měla vynikající úroveň. Musíme si uvědomit, že podpora školství, vědy a výzkumu ze strany firem musí narůstat. Zajímavé je, že podporu tomuto rezortu poskytují zejména menší specializované společnosti, které mají ve svých řadách vynikající odborníci. Už nejde o velké giganty, kteří tvrdili, že umí vše,“ řekl Doc. Ing. Jaroslav Dočkal, CSc. z Fakulty vojenských technologií UO, manažer konference. Na konferenci vystoupili také mladí talentovaní autoři z Masarykovy univerzity, což dokazuje, že se vysoké školy stávají stále významnějším centrem bezpečnostního a vědeckého výzkumu České republiky.

Tato konference Security and Protection of Information (SPI 2013) je tradiční součástí mezinárodní konference CATE.

Docent Dočkal zopakoval, že na světovém i tuzemském trhu se stále více prosazují menší specializované firmy, zatímco světoví giganti v ICT tuto oblast mnohdy zanedbávají, což právě platí i pro konferenci v Brně. Lze říci, že v ČR působí celá řada společností, majících k vědě a vzdělání pozitivní vztah. „Spolupráci s vysokými školami neomezují v rámci „ořezávání sádla“. Dlouhodobě se pohybují v náročném prostředí státního sektoru a jsou na tomto poli na rozdíl od jiných úspěšné. Přicházejí totiž se stále novějšími řešeními. Bezpečnost se pro ně nestala sezónním marketingovým heslem. Mají dlouhodobý odborný zájem o bezpečnostní problematiku a nebojí se svá řešení prezentovat v kritickém univerzitním prostředí. Navíc jsou schopny dokumentovat svou vysokou odbornou úroveň a nabídnout špičkové produkty i potřebné služby,“ konstatoval Doc. Dočkal.

Například jedním z partnerů konference byla společnost HID Global, která patří k prověřeným lídrům v oblasti produktů, služeb, řešení a know-how týkající se tvorby, používání a správu zabezpečených identit pro miliony zákazníků po celém světě. Firma je uznávána pro robustní kvalitu, inovativní design a vedoucí pozici na trhu. Její trhy zahrnují fyzickou i logickou kontrolu přístupu, včetně silné autentizace a managementu přihlašovaných údajů a personalizaci karet. HID Global má ústředí ve městě Irvine v Kalifornii.

Firma ICZ a.s. tvrdí, že kybernetické hrozby nejsou sci-fi. Z počítačů se v současnosti sávají zbraně a kyberprostor tak má své útočníky a ochránce, vítěze i poražené. Rozvinutá informační společnost přináší snadný přístup a zpracování informací a zároveň negativa v podobě elektronické zranitelnosti. Ta se mohou po napadení infrastruktury škodlivým kódem projevovat zneužitím výpočetní infrastruktury útočníkem, omezením funkčnosti nebo odcizením či ztrátou citlivých firemních či klientských dat. Provozovatel ICT, který si uvědomuje vývoj ceny vlastních aktiv a směr kybernetických hrozeb, uvažuje o zabezpečení ICT. Bezpečnost, na kterou se zapomnělo při budování systému, později obvykle vyžaduje více úsilí a zdrojů. Výše uvedených ztrát bez aplikování ochranných prostředků a při nerespektování bezpečnostních zásad přitom může dosáhnout značných rozměrů. Celosvětový odhad způsobených elektronických škod dosahuje řádů miliard dolarů a má značně stoupající tendenci. Firma ICZ se zaměřuje proto na individuální komplexní řešení při zabezpečení informačních a komunikačních systémů, a to s aplikací norem a nejlepší praxí pro zvýšení zabezpečení informací. Samozřejmě je přitom zachován nebo zlepšen uživatelský komfort pro účinné, jednoduché a srozumitelné administraci a bezpečnostní správy.

Specialistou na informační bezpečnostní a informační řešení pro business je Janus Associates, která patří k nejstarší americké firmě se zaměřením na informační bezpečnost. Poskytuje bezpečnostní řešení pro své klienty z řad státní správy a vládních organizací, komerčních subjektů i neziskových organizací už více než 24 let. Jde o nezávislou poradenskou společnost, která poskytuje širokou škálu služeb v oblasti informační bezpečnosti, řízení rizik, bezpečnosti cloudových služeb apod. Janus přistupuje ke všem konzultačním úkolům jako tým. Přináší vysokou úroveň svých odborných znalostí spolu s flexibilitou tak, aby naplnil všechny potřeby.

Na konferenci se také prezentovala T-systems Czech Republic a.s., která je společně s T-mobile součástí holdingu Deutsche Telekom AG. Zajišťuje komplexní služby a péči o ICT pro firemní zákazníky. Má pobočky ve více než 20 zemích a s více než 52 000 zaměstnanci dodává služby po celém světě. Úspěšně se angažuje ve všech oborech – od automobilového průmyslu přes telekomunikace, finančnictví, obchod, služba, energetiku až po veřejnou správu i zdravotnictví. Hlavním mottem T-systems Czech Republic je podpora zvýšení konkurenceschopnosti zákazníků. Přistupuje k nim s maximální flexibilitou respektující jejich konkrétní situaci, ať už technologickou či finanční. V současnosti společnost analyzovala nynější problematiku používání ICT v různých firmách a identifikovala oblasti, které zákazníci považují za kritické. Podle klientů jde především o zajištění bezpečnosti dat, neboť by jejich ztrátou či odcizením neztratila pouze obchodní výsledky, ale také kredit u svých zákazníků. Druhou oblastí je spolupráce uvnitř firmy nebo mezi společnostmi. Jinak totiž nelze dosáhnout nárokům trhu a rychlosti a kvality.

Datum: 23.5.2013 16:23:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště