Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Velkou pozornost v expozici vzbuzoval škorpion z České zbrojovky

 

Tradičně se prezentuje na veletrhu IDET v pavilonu P Česká zbrojovka a.s. Vystavuje ucelenou řadu nejnovějších osobních zbraní pro obranné a bezpečnostní složky, některé z nich si mohou na místě návštěvníci vyzkoušet. Proto je v expozici stále plno lidí, kteří čekají, aby si mohli vzít zbraň do ruky.

„Zájem je samozřejmě o nekompromisní samopal CZ SCORPION  EVO 3 A1. Jméno škorpion je neodmyslitelně spojeno s originálními kompaktními samopaly, které Česká zbrojovka vyráběla dvě desetiletí bezmála 200 tisíc kusů pro potřeby československých bezpečnostních a ozbrojených sil i pro export. Postupně tyto zbraně vyladili konstruktéři do současné podoby. Jde o lehkou automatickou zbraň jednotlivce ráže 9x19 mm, která může střílet jednotlivými ranami, třírannými dávkami a neomezenými dávkami. Obsluha si režim střelby volí oboustrannou páčkou na bocích pouzdra spouštědla,“ řekla Hana Smilková, mediální manažer.

Nový škorpion má masivní dynamický závěr a kladívkový bicí mechanizmus s automatickou blokovou pojistkou úderníku a střílí z přední polohy závěru, což dává ideální předpoklady k dosažení vysoké přesnosti. Pouzdro závěru je z vysoce odolného konstrukčního polymeru. Z tohoto materiálu je i předpažbí nasunuté na hlaveň osazenou chladičem, pouzdro spouštědla, pistolová rukojeť a sklopná teleskopická ramenní opěra. Díky tomu je zbraň lehká, bez zásobníku má hmotnost 2,77 kg. Zkoušky ukázaly, že díky promyšlené konstrukci dokáže nový Škorpion vystřílet 600 ran v kuse bez jakéhokoliv poškození a navíc bez toho, aby střelec musel používat rukavice. Další výhodou je, že zbraň zvládne za malou chvíli i nezkušený uživatel. Díky tomu tato zbraň aspiruje na titul samopalu s nejrychlejší demontáží a zpětnou montáží na světě.

Tento typ škorpionu se může pochlubit vynikající ergonomií. V éře moderních konstrukčních plastů a 3D modelováním se s tvarovým řešením dají dělat divy a konstruktéři toho v tomto případě plně využili. Obrovskou pomoc pro ně v tomto směru znamenaly konzultace s příslušníky elitních vojenských a bezpečnostních složek. Nový škorpion díky tomu perfektně padne do ruky snad úplně každému a navíc vyniká unikátní možností částečného  horizontálního posunu pistolové rukojeti, která se dá individuálně nastavit. „Uživatelé této zbraně se bez výjimky shodují, že všechny ovládací prvky střelec najde právě tam, kde je potřebuje mít. Navíc záchyt zásobníku je snadno přístupný z obou stran a jeho tvarové řešení umožňuje nadstandardní rychlé přebití,“ vysvětlila. Zmínku zaslouží také skvělé vyvážení zbraně, které přispívá k bleskovému zacílení a perfektnímu kontrolování při střelbě ve všech režimech včetně nepřetržitých dávek. Na zvláštní požadavek lze k tomuto typu škorpionu dodávat širokou paletu příslušenství, například účinný tlumič hluku výstřelu, několik typů svítilen, laserové značkovače, taktické rukojeti apod.

 

Datum: 21.5.2015 9:33:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště