Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Veletrhy zahájili premiér Babiš a ministr Metnar

 

Slavnostního zahájení veletrhů IDET, PYROS a ISET se zúčastnili hosté z dvaceti zemí a nechyběli ani nejvyšší představitelé české vlády a resortu obrany. V zahajovacích projevech byl zdůrazněn evropský význam brněnských veletrhů i jejich kvalitativní vzestup, který souvisí s exportními úspěchy českých firem obranného a bezpečnostního průmyslu. 


Premiér Vlády ČR se zahájení veletrhu IDET zúčastnil poprvé v historii. I to potvrzuje rostoucí roli veletrhu v plnění závazků vůči spojencům v NATO a posilování bezpečnosti naší země. „Chci poděkovat za příležitost zahájit letošní jubilejní patnáctý IDET. Od prvního ročníku v roce 1993 udělal tento veletrh neskutečný posun vpřed, a proto se dnes právem řadí mezi největší akce svého druhu v Evropě,“ konstatoval v úvodu svého projevu Andrej Babiš. Ocenil také spojení s veletrhy PYROS a ISET, které přispívá ke komplexnosti nabídky. „Žijeme v nové době, kdy škálu hrozeb, před kterými máme povinnost chránit naše občany, už dávno netvoří jen agrese nepřátelských států. Účinná ochrana před mezinárodním terorismem, následky klimatických změn, vlny nelegální migrace i hybridní a kybernetické hrozby, to vše dnes vyžaduje spolehlivé a efektivní zapojení všech bezpečnostních složek,“ zdůraznil premiér. Ve svém vystoupení vyzdvihl také vysoké kvality jak českých vojáků, tak českých výrobků obranné a bezpečnostní techniky. „Jsem strašně rád, že tady vystavují české firmy, že náš průmysl funguje a že jdeme dopředu. Určitě jsem spolu s celou vládou připraven pomáhat našim zbrojařským firmám, jak to už dělám. Myslím, že tento veletrh je důležitý i pro naše občany, kteří vidí, kam naše armáda a bezpečnost směřuje,“ řekl Andrej Babiš a pochválil organizátory veletrhu za perfektně připravenou akci.

Ještě před vystoupením premiéra přivítal všechny přítomné generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Zdůraznil, že veletrh je v první řadě platformou pro obchodní kontakty a novou spolupráci a jeho rozsah ukazuje, že se českému obrannému a bezpečnostnímu průmyslu daří. „Máme to štěstí, že žijeme  ve velmi bezpečné zemi, jedné z nejbezpečnějších na světě. Bereme bezpečnost jako samozřejmost, ale ona to samozřejmost není, jak nás přesvědčují denní zprávy v médiích. Proto bych chtěl poděkovat vám všem za to, co děláte pro naši bezpečnost,“ řekl Jiří Kuliš přítomným vystavovatelům i zástupcům ozbrojených složek. 

Ministr obrany Lubomír Metnar ve svém vystoupení konstatoval, že podpora domácího obranného průmyslu patří mezi priority jeho resortu. „Ministerstvo obrany se této agendě samostatně věnuje pět let a za tuto dobu český vývoz trvale roste. Domácí firmy jsou klíčovým partnerem při realizaci našich zakázek. Za poslední rok jsme s nimi podepsali kontrakty za celkem 25 miliard korun, což je více než 90 procent finančních prostředků všech uzavřených smluv. Nyní rozjíždíme několik významných akvizic a také u nich počítáme s co největším zapojením našich státních podniků i dalších českých firem. V dnešním propojeném světě se však české firmy neobejdou bez zahraničních partnerů. Dějiště veletrhu je ideálním prostorem, kde dojednat novou spolupráci nebo rozvíjet tu stávající,“ uvedl ministr Metnar. Závěrem pozval všechny návštěvníky veletrhu do expozice resortu obrany a armády, která připomíná sto let od založení Generálního štábu Armády ČR a dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO.

Veletrhy obranné a bezpečnostní techniky zahájil tradiční ceremoniál Čestné jednotky Armády ČR a přelet tří letounů nad prostorem brněnského výstaviště. Účastníci zahájení včetně řady vzácných uniformovaných hostů z evropských i vzdálených zemí byli svědky přeletu letky vzdušných sil Armády ČR, kterou tvořily dopravní letoun C-295 CASA a dvojice bojových letounů JAS-39 Gripen. Přítomni byli také vrcholní představitelé veřejné i státní správy, mezi nimi hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR Pavel Fischer, předseda Výboru pro bezpečnost PSP ČR Radek Koten, primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková, dále náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata, první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše, předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. Samozřejmě nechyběl ani prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a významní hosté ze Slovenska: státní tajemník MO SR Marian Saloň a náčelník Generálního štábu ozbrojených sil SR Daniel Zmeko.

Datum: 29.5.2019 15:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště