Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Veletrhy IDET, PYROS, ISET a INTERPROTEC 2015 zahájeny

 

Oficiální zahájení proběhlo za účasti ministrů obrany České republiky, Slovenska a Makedonie a dalších významných hostů z tuzemska i zahraničí. V projevech byl opakovaně zdůrazněn význam investic do kvalitní techniky v současné zhoršující se bezpečnostní situaci.

Veletrhy obranné a bezpečnostní techniky zahájil tradiční ceremoniál Čestné jednotky Armády ČR a přelet tří letounů nad prostorem brněnského výstaviště. Účastníci zahájení včetně řady vzácných uniformovaných hostů z evropských i vzdálených zemí byli svědky přeletu dvoumotorového turbovrtulového taktického transportního letounu pro krátké a střední vzdálenosti CASA C-295M, dále vojenského transportního bojového vrtulníku Mi-24 určeného ke zvýšení mobilnosti oddílů pozemních vojsk a zabezpečení jejich palební podpory na bojišti a také středního víceúčelového dvoumotorového vrtulníku Mi-171, který slouží zejména k přepravě osob.

Všechny přítomné přivítal generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš, který konstatoval, že na veletrhu je přítomno 450 firem s nabídkou nových bezpečnostních technologií pro potřeby armády a bezpečnostních složek Integrovaného záchranného systému. Tento veletrh je podle něj službou pro český a slovenský obranný průmysl, vytváří proexportní platformu a navíc je i transparentním místem pro osobní setkávání zástupců průmyslu, armády, ministerstva a bezpečnostních složek státu. „Letošní bezpečnostní veletrhy se konají v době, kdy svět čelí různým bezpečnostním výzvám a rizikům. Uvědomujeme si o to více, že naše bezpečnost není samozřejmostí a také, že do bezpečnosti je třeba investovat,“ zdůraznil Jiří Kuliš.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický ve svém zahajovacím projevu zmínil rostoucí bezpečnostní rizika a především nutnost zaměřit se při výběru vybavení vedle kvality a ceny také na množství a původ. „Česká armáda samozřejmě nemůže uspokojit všechny své požadavky na schopnosti z domácích zdrojů. Pokud ale domácí průmysl přijde s atraktivním řešením našich potřeb, bude pro nás preferovaným dodavatelem. O tom se chci tady na IDETu přesvědčit. A chci znovu zdůraznit, že pokud dojde k výběru zahraničního partnera, je vždy naší podmínkou participace českého průmyslu,“ prohlásil ministr obrany. Připomněl, že na veletrhu proběhne expertní kulatý stůl Evropské obranné agentury za účasti všech členských států ke specifikám a potřebám obranného průmyslu v našem regionu. „Já to vnímám jako velkou poctu pro Ministerstvo obrany, pro Brno i IDET. Touhle akcí dáváme najevo, jak je Ministerstvo obrany v posledním období v jednáních na evropské úrovni v oblasti průmyslové spolupráce aktivní,“ řekl Martin Stropnický.

Na jeho vystoupení navázal 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiří Baloun, který připomněl rozsáhlé reformní změny, kterými ozbrojené síly České republiky prošly v posledních dvaceti letech. Veletrh IDET označil za vhodnou příležitost odpovídajícím způsobem představit odborné i laické veřejnosti to, čím se armáda zabývá, jakých schopností dosáhla a chce dosáhnout včetně prezentace techniky, obranných systémů i systémů velení či výcviku. Zmínil heslo armádní expozice „Společně to dokážeme – jsme tým“, které symbolizuje schopnost interoperability tak důležitou pro plnění stanovených úkolů při nasazení v zahraničních operacích i v domácím prostředí v rámci Integrovaného záchranného systému. „Veletrh IDET ale není jen o schopnostech Armády ČR. V každém případě představuje i prostor pro formování další spolupráce AČR s Asociací bezpečnostního a obranného průmyslu, seznamuje s trendy a novinkami v této oblasti,“ uvedl Jiří Baloun.

Přítomné pozdravil také policejní prezident Tomáš Tuhý, který připomněl, že Policie ČR i letos na veletrhu prezentuje řadu novinek a chce diskutovat o aktuálních tématech. „Asi všichni vnímáme, v jaké situaci se dnešní svět nachází. Otázka boje proti terorismu, boje proti kybernetické kriminalitě, nelegální migrace – to jsou témata, o kterých čteme každý den. Policie ČR díky dlouhodobým nesystémovým úsporám dospěla do stavu, kdy jsme byli nuceni přijmout zásadní opatření pro modernizaci a navyšování početních stavů. Právě takovéto příležitosti, jaké nám poskytuje i dnes zahajovaný veletrh, rozvíjejí možnosti diskutovat o aktuálních bezpečnostních tématech,“ konstatoval policejní prezident.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba ve své projevu uvedl, že veletrhy IDET, PYROS a ISET patří mezi významné veletržní akce svého druhu v Evropě, o čemž svědčí stovky vystavovatelů z více než dvaceti zemí. „Jsem přesvědčen, že veletrhy mají své nezastupitelné místo i v dnešní moderní době. Ne všechny novinky lze představit na papíře či na obrazovce počítače a ty nejlepší obchody se stále ještě dojednávají stiskem ruky,“ zdůraznil Drahoslav Ryba a všechny pozval do stánku HZS ČR v pavilonu F, kde uvidí ukázky nejmodernější zásahové techniky.

K významným hostům oficiálního zahájení veletrhů patřili také ministr obrany Slovenské republiky Martin Glváč, ministr obrany Makedonie Zoran Jolevski, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR František Bublan, předseda Výboru pro obranu PSP ČR David Kádner, zástupce ředitele Evropské obranné agentury Rini Goos, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek a další.

Datum: 19.5.2015 15:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště