Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Veletrhu IDET se zúčastní klíčové firmy tureckého obranného průmyslu

 

Partnerskou zemí a současně největším zahraničním vystavovatelem veletrhu IDET 2017 je Turecko. První tajemník Tureckého velvyslanectví v Praze a zástupce velvyslance pan Fethi Etem v rozhovoru přibližuje cíle této prezentace i nabídku tureckých firem.

Můžete stručně představit turecký obranný průmysl?
Turecko má v oblasti obranného průmyslu velice významnou pozici. Již od roku 1952 jsme členem NATO a máme zde druhou největší armádu po USA. Náš obranný průmysl se začal dynamicky rozvíjet v 70. letech minulého století a zahrnuje všechny složky vojenské techniky od pozemních vojsk přes námořnictvo až k letectvu. Konkrétně vyrábíme například letadla F-16, máme vlastní tanky i vlastní lodě. Účastníme se různých veletrhů obranného průmyslu po celém světě, přičemž IDET je pro nás jedním z prominentních. V Turecku organizujeme obdobný veletrh jménem IDEF. Letos v Istanbulu proběhl jeho 13. ročník, kterého se zúčastnilo 818 firem z 50 zemí a více než 80 tisíc návštěvníků.

Jak se v této oblasti rozvíjí spolupráce s Českou republikou a českými firmami?
Turecko s Českou republikou spolupracuje v rámci NATO a současně firmy našeho obranného průmyslu individuálně kooperují. Náš veletrh IDEF před dvěma týdny navštívil náměstkek ministra obrany České republiky pan Tomáš Kuchta a zúčastnily se jej také české společnosti. Turecko nakupuje lehké zbraně české výroby velmi dlouho, již od dob Československa. Naše spolupráce tedy není ničím novým. Těší nás, že jsme pravidelnými účastníky veletrhu IDET a letos zde budeme dokonce jako partnerská země. To potvrzuje důraz, který přikládáme spolupráci mezi Českou republikou a Tureckem, a to ve všech oblastech včetně obranného průmyslu. 

Co očekáváte od zvýrazněné účasti Turecka na letošním veletrhu IDET?
Možností zúčastnit se veletrhu IDET 2017 jako partnerská země jsme velmi poctěni a samozřejmě doufáme, že zde budeme dále rozvíjet a posilovat náš oboustranný vztah, a to jak B2B kontakty mezi tureckými a českými společnostmi v obranném průmyslu, tak spolupráci mezi vládami. To je zároveň důvod, proč připravujeme Česko-turecké průmyslové fórum, které proběhne odpoledne prvního veletržního dne. V rámci letošního veletrhu IDET nás bude reprezentovat jedenáct společností a dvě vládní instituce, zároveň přicestuje turecká delegace vedená náměstkem ministra obrany.

Jakou konkrétní nabídku Turecko do Brna přiveze?
Veletrhu se zúčastní významné společnosti. Například firma Aselsan byla  založena již v roce 1975, zabývá se výrobou vojenské elektroniky a komunikačních technologií. Je etablována po celém světě a exportuje své výrobky nejen do členských zemí NATO, ale také do mnoha zemí Asie a Afriky. Totéž můžeme říci o společnosti Roketsan, která je vlastněná především státem. Náš systém klíčových podniků obranného průmyslu je obdobný jako v České republice, také v Turecku v nich má majoritní podíl stát. Roketsan vyrábí například raketové systémy, námořní systémy, systémy protivzdušné obrany a další, a pokud vím, přivezou vystavovat také své produkty. Dalším vystavovatelem je společnost Vestel známá především jako výrobce domácí eletroniky, ale má také divizi obranného průmyslu. Zmínil bych také firmu BMC, zkratka znamená British Motor Company, ale je již dlouho v tureckém vlastnictví a do Brna přiveze svá řešení v oblasti obranného průmyslu.

Brněnský veletrh má pro nás přirozeně komerční význam, chceme zde podpořit export našich produktů a představit je potenciálním zákazníkům. Současne se chceme také seznámit s nabídkou dalších zemí.

Datum: 30.5.2017 10:18:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště