Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

V expozici České zbrojovky je o škorpion velký zájem

 

Tradičně se prezentuje na veletrhu IDET v pavilonu P Česká zbrojovka a.s. Vystavuje ucelenou řadu nejnovějších osobních zbraní pro obranné a bezpečnostní složky, některé z nich si mohou na místě návštěvníci vyzkoušet. Proto je v expozici stále plno lidí, kteří čekají, aby si mohli vzít zbraň do ruky.

Pavel Štrajt, prodejce zbraní pro ČR, řekl, že zájem je samozřejmě o nekompromisní samopal CZ SCORPION EVO 3 A1. Jméno škorpion je neodmyslitelně spojeno s originálními kompaktními samopaly, které Česká zbrojovka vyráběla dvě desetiletí bezmála 200 tisíc kusů pro potřeby československých bezpečnostních a ozbrojených sil i pro export. Postupně tyto zbraně vyladili konstruktéři do současné podoby. Jde o lehkou automatickou zbraň jednotlivce ráže 9x19 mm, která může střílet jednotlivými ranami, třírannými dávkami a neomezenými dávkami. Obsluha si režim střelby volí oboustrannou páčkou na bocích pouzdra spouštědla. Nový škorpion má masivní dynamický závěr a kladívkový bicí mechanizmus s automatickou blokovou pojistkou úderníku a střílí z přední polohy závěru, což dává ideální předpoklady k dosažení vysoké přesnosti. Pouzdro závěru je z vysoce odolného konstrukčního polymeru. Z tohoto materiálu je i předpažbí nasunuté na hlaveň osazenou chladičem, pouzdro spouštědla, pistolová rukojeť a sklopná teleskopická ramenní opěra. Díky tomu je zbraň lehká, bez zásobníku má hmotnost 2,77 kg. Zkoušky ukázaly, že díky promyšlené konstrukci dokáže nový Škorpion vystřílet 600 ran v kuse bez jakéhokoliv poškození a navíc bez toho, aby střelec musel používat rukavice. Další výhodou je, že zbraň zvládne za malou chvíli i nezkušený uživatel. Díky tomu tato zbraň aspiruje na titul samopalu s nejrychlejší demontáží a zpětnou montáží na světě.

Tento typ škorpionu se může pochlubit vynikající ergonomií. V éře moderních konstrukčních plastů a 3D modelováním se s tvarovým řešením dají dělat divy a konstruktéři toho v tomto případě plně využili. Obrovskou pomoc pro ně v tomto směru znamenaly konzultace s příslušníky elitních vojenských a bezpečnostních složek. Nový škorpion díky tomu perfektně padne do ruky snad úplně každému a navíc vyniká unikátní možností částečného  horizontálního posunu pistolové rukojeti, která se dá individuálně nastavit. „Uživatelé této zbraně se bez výjimky shodují, že všechny ovládací prvky střelec najde právě tam, kde je potřebuje mít. Navíc záchyt zásobníku je snadno přístupný z obou stran a jeho tvarové řešení umožňuje nadstandardní rychlé přebití,“ vysvětlil Štrajt. Zmínku zaslouží také skvělé vyvážení zbraně, které přispívá k bleskovému zacílení a perfektnímu kontrolování při střelbě ve všech režimech včetně nepřetržitých dávek. Na zvláštní požadavek lze k tomuto typu škorpionu dodávat širokou paletu příslušenství, například účinný tlumič hluku výstřelu, několik typů svítilen, laserové značkovače, taktické rukojeti apod.

Jednou z nejkvalitnějších a nejúspěšnějších služebních zbraní vyráběných ve zbrojovce byla nepochybně originální československá útoční puška samopal vzor 58. V současnosti se vyrábějí zcela nové řady, jde však o nástupkyně legendární osmapadesátky. V polovině listopadu 2009 vyhlásilo Ministerstvo obrany ČR na dodávku útočných pušek a karabin ráže 5,56x45 mm NATO (s podvěsnými granátomety, optickými přístroji a municí) pro částečné přezbrojení AČR. Už za půl roku byla podepsána smlouva o dodávce 6 687 útočných pušek CZ 805 BREN A1 a 1250 karabin CZ 805 BREN A2 včetně příslušenství. BREN je automatická ruční zbraň jednotlivce určená pro mířenou střelbu na pozemní, lehce pancéřované a vzdušné cíle s účinným dostřelem 400 m (verze A2) a až 500 m (A1). Umožňuje střelbu jednotlivými ranami omezenou dvourannou dávkou a nepřetržitou dávkou. Tyto zbraně mají za studena kované hlavně se šestidrážkovým pravotočivým vývrtem a uzamčený závěr s otáčivým závorníkem. Pro zbraně CZ 805 BREN je charakteristická vysoká modularita s možností přestavby do mnoha konfigurací. Prozatím nejpropracovanější je provedení ráže 5,56x45 mm NATO, které existuje ve třech modifikacích – útočná či automatická puška (A1), zbraň se zkrácenou zbraní resp. Karabina (A2) a lehká odstřelovačská automatická puška s delší hlavní (A3). Potenciálně je možná její přestavba na lehký ruční kulomet. Do sériové výroby se dosud dostaly verze A1 a A2, které prošly úspěšně všemi zkouškami. Zajímavé je, že výrobci předepisují životnost 20 000 ran, pušky jsou však schopny odstřílet bez problémů 50 000 ran. Všechny verze pušky BREN jsou jednotně opatřeny sklopnou ergonomicky tvarovanou ramenní opěrou.

Novinku v nabídce České zbrojovky představuje také víceúčelový primárně podvěsný granátomet CZ 805 G1 ráže 40x46 mm NATO. I tato zbraň tvoří součást uceleného kompletu CZ 805. Projekt granátometu byl zahájen na konci roku 2007 a zbrojovka na něj získala účelovou podporu od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci programu FI-IMPULS. Celkové náklady na vývoj v letech 2007 – 2010 dosáhly 6,671 milionů korun, podpora ze státního rozpočtu činila 2,014 milionů korun. Funkční vzorek této zbraně byl odzkoušen v březnu roku 2009 (cvičný granát přijde na 750 Kč, ostrý na 2500 Kč). Sériová výroba byla zahájena o rok později. První dodávky byly určeny pro Ministerstvo obrany ČR, které společně s puškami a karabinami CZ 805 BREN objednalo rovněž 397 granátometů – poděsných zbraní. Tento granátomet je vysoce moderní, jednoduchá a lehká zbraň určená k ničení obrněných cílů, živé síly a vojenské techniky nacházející se v otevřeném terénu nebo v úkrytech polního typu.

Datum: 24.5.2013 9:01:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště