Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Společnost Aero Vodochody podepsala na veletrhu IDET kontrakt v objemu 1,6 miliardy korun

 

Zakázka pro českou armádu zahrnuje servis a modernizaci šestnácti letounů L-159, jejichž provozuschopnost se tak prodlouží až na 40 let. Smlouva byla slavnostně podepsána v expozici Ministerstva obrany ČR v pavilonu P.


Letadla české armády L-159 budou opravována v průběhu čtyř let v rámci periodických prací po šestnácti letech provozu. Jak na veletrhu informoval předseda představenstva firmy Aero Vodochody Dieter John, první letoun bude dokončen v průběhu 14 měsíců. Práce na dalších strojích by pak měla trvat již jen 10 měsíců. „Aero jako třetí nejstarší letecká firma na světě je velice hrdé na dlouhodobou spolupráci s ozbrojenými silami České republiky. České letectvo je naším dlouhodobým partnerem a tato smlouva není jen o servisu existujících letadel, ale také o jejich modernizaci. V jejím rámci se bude zavádět například NVG systém nočního vidění,“ dodal Dieter John.

Jde již o druhou střední opravu českých jednomístných letounů L-159, první po osmi letech provozu provádělo Aero v letech 2009 až 2013. Nově podepsaná smlouva  zahrnuje obnovu provozní lhůty na dalších osm let plus několik vylepšení, například úpravu letounů pro použití brýlí nočního vidění NVG. Dalším upgradem je instalace zařízení ESIS (Electronic Standby Instrument Systém). Tento záložní elektronický zobrazovač je schopný nahradit několik jiných záložních přístrojů a ukazatelů a poskytnout pilotovi nutné údaje o poloze, vzdušné rychlosti, barometrické výšce, rychlosti, stoupání a klesání či kurzu v případě selhání běžných přístrojů. „Aero dlouhodobě vyvíjí nové úpravy L-159 tak, aby byl letoun stále udržován moderní a v konfiguraci schopné plnit požadavky současné i budoucí armády. Smlouva umožní nainstalovat do letounů tyto nové modifikace, které jsou již odzkoušené armádou. Cílem naší spolupráce je provozovat letouny maximální dobu okolo 40 let, takže jsme v polovině jejich života a věřím, že druhou polovinu zvládneme stejně dobře,“ uvedl Jan Štechr, vicepresident Aero Vodochody pro vojenské programy.

Ministerstvo obrany ČR při aktu zastupoval náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha. Konstatoval, že smlouva na předepsané práce a modernizaci letounů L-159 potvrzuje, jak důležitou roli hrají domácí firmy při budování a udržování schopností Armády ČR. „Jsem velice rád, že k této události v rámci veletrhu IDET dochází. Podpis smlouvy je pro nás velice důležitý jako součást prodloužení provozuschopnosti letounů. Zároveň je to dobrý příklad spolupráce s dodavatelem a podpory domácího průmyslu. Tato smlouva patří k těm významným jak co do délky trvání, tak co do finančního objemu,“ konstatoval Filip Říha.

Aero Vodochody je největším leteckým výrobcem v České republice a zaměřuje se na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel. Díky stovkám stále používaných letounů L-39 a zejména novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. Vzdušné síly Armády ČR v současnosti provozují šestnáct jednomístných letounů L-159 a pět dvoumístných cvičných letounů L-159T1+. Kromě toho v nejbližších dnech předá Aero české armádě tři dvoumístné letouny L-159T2. „Společně pracujeme na tom, aby L-159 sloužící v českých vzdušných silách odpovídaly požadavkům na moderní letouny pro plnění vojenských operací i pokročilý výcvik pilotů a umožnily české armádě plnit její mezinárodní závazky. Díky úzké spolupráci s naším nejvýznamnějším zákazníkem můžeme dále zlepšovat a rozšiřovat schopnosti letounů L-159,“ zhodnotil Dieter John spolupráci s Armádou ČR.

Datum: 29.5.2019 18:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště