Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Projev Ministra obrany ČR Martina Stropnického na slavnostním zahájení

 

Vážené dámy a vážení pánové!

Rád bych vás všechny přivítal v Brně na třináctém ročníku Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2015. I když je třináctka neoblíbené číslo, letošní IDET jasně ukazuje, že v obraně nejsme pověrčiví, a že jak naše armáda, tak obranný průmysl udělal od minulého ročníku veliký krok vpřed.

Zároveň se ale nepříjemně změnila bezpečnostní situace. Agresivní kroky států s velmocenskými aspiracemi nás zneklidňují. Z aktuální situace si ale je třeba vzít ponaučení, které doufám tady na IDETu zazní velmi silně. Ponaučení, že jenom samotná kvalita a cena už nestačí – důležité je i množství a původ našeho vybavení. Na oboje se v minulosti tak trochu pozapomnělo.  Neumím si ale do budoucna představit, že budeme spoléhat pouze na vybavení ze zemí, které mohou ohrožovat naše spojence a partnery a nakonec i nás. I proto nastupujeme cestu hledání nových dodavatelů. Česká armáda samozřejmě nemůže uspokojit všechny své požadavky na schopnosti z domácích zdrojů. Pokud ale domácí průmysl přijde s atraktivním řešením našich potřeb, bude pro nás preferovaným dodavatelem. O tom se chci tady na IDETu přesvědčit. A chci znovu zdůraznit, že pokud dojde k výběru zahraničního partnera, je vždy naší podmínkou participace českého průmyslu.

IDET ale patří mezi hlavní akce svého druhu ve střední Evropě právě proto, že je ideálním místem pro setkání se zahraničními partnery na domácí půdě. A je příjemné vidět, že vystavovatelé zachytili moderní trendy ve vojenství třeba v oblasti kybernetické bezpečnosti, robotiky a bezpilotních prostředků nebo duálních technologií. To jsou prostředky, které jsou nedílnou a podstatnou součástí dnešního boje.

Nepředvídatelné projevy bezpečnostních hrozeb ale taky znamenají, že „zítra už může být pozdě“. Já myslím, že neřeknu nic nového – rychlost je pro nás důležitější než kdy dříve. A při výběru výzbroje zkrátka bude platit, že zakázek strategického významu bude muset přibývat. V jejich případě se chci orientovat na formát vláda-vláda, který nám zaručí garanci nákupu kvalitního vybavení od spolehlivých partnerů za transparentní cenu. A rád bych vás ubezpečil, že intenzivně pracujeme na co největším zefektivnění akvizičního procesu.

Kromě atraktivní expozice má ale letošní IDET ještě jednu prestižní perličku: expertní kulatý stůl Evropské obranné agentury za účasti všech členských států ke specifikám a potřebám obranného průmyslu v našem regionu. Já to vnímám jako velkou poctu pro Ministerstvo obrany, pro Brno i IDET. Touhle akcí dáváme najevo, jak je Ministerstvo obrany v posledním období v jednáních na evropské úrovni v oblasti průmyslové spolupráce aktivní. 

My jsme udělali podobně silný krok i u nás doma. Nastavení funkční komunikace mezi Sekcí průmyslové spolupráce a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu jsme schopni sdílet informace o vzájemných potřebách a záměrech mezi resortem a průmyslem. Já myslím, že první pozitivní výsledky už tady na IDETU uvidíte.

Na závěr přeji letošnímu IDETu hodně zdaru, vystavovatelům úspěšná jednání, hodně nových kontaktů a navrch možná i nějaký kontrakt, Armádě České republiky přeji další úspěšné kroky k modernizaci a sobě, abych na to našel peníze. Užijte si následujících pár dní a bohatý program.

Datum: 19.5.2015 11:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště