Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Představení projektu Most pro Afriku na IDET 2015

 

Součástí doprovodného programu IDET 2015 bude představení projektu „Most pro Afriku“ a práce ženijních jednotek Armády České republiky.

Na konci září loňského roku požádal velitel mise EU ve Středoafrické republice generálmajor Philippe Ponties Českou republiku o poskytnutí provizorního přemostění formou humanitární pomoci Středoafrické republice. Vláda ČR poskytnutí daru schválila a koncem roku 2014 byl most přepraven do Afriky. Původní most přes vodní kanál byl zničen během konfliktu a provizorní přemostění výrazně přispělo ke zlepšení životních podmínek obyvatel v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui.

Na realizaci projektu spolupracovala ministerstva obrany, dopravy, zahraničních věcí, a ministerstvo financí, mostovou soupravu o délce 24 metrů poskytla Správa státních hmotných rezerv.

„Odborníci z Univerzity obrany z Brna zpracovali potřebnou technickou dokumentaci včetně návrhů technického řešení, na místo samotné odjeli také dva ženijní specialisté z 15. ženijního pluku, kteří dohlíželi na výstavbu mostu, kterou za jejich odborného dozoru provedla italská ženijní jednotka,“ řekl k projektu 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Jiří Baloun, který za českou stranu koordinoval jak přípravné kroky k poskytnutí daru, tak technické specifikace.

Darovaný most nese název připomínající Českou republiku – „Le pont d´Agnès de Bohême“ (Most Anežky České). O jeho výběr se na vyzvání zástupců AČR postarali žáci dvou základních škol a to ZŠ Loděnice z okresu Brno-venkov a ZŠ Rudolfa Frimla v Trutnově.

Více informací o expozici resortu obrany na IDET 2015 naleznete na www.army.cz

Datum: 15.5.2015 9:31:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště