Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Nový zbrojní program Zbrojovky Engeneering

 

Zetor Engeneering s.r.o. se poprvé prezentuje na veletrhu IDET a ve své expozici představuje tři projekty – lehké bojové vozidlo FOX, podvozky WOLFDOG a podvozek 8x8. Společnost Zetor Engineering, s.r.o. byla založena v roce 2014. Jejím vlastníkem je společnost ZETOR TRACTORS a.s. Hlavní činností a posláním společnosti Zetor Engineering je návrh a vývoj vozidel pro obranný průmysl. Předpokladem pro dosažení úspěchu v této oblasti jsou nejen dlouholeté zkušenosti v segmentu těžké off-road techniky, ale také historické předpoklady, neboť značka ZETOR vznikla v rámci Zbrojovky Brno.

 V expozici je k vidění konkrétní prototyp lehkého bojového vozidla s názvem FOX na podvozku Mercedes Benz. „Nyní čekáme na případný tendr a poté bude vozidlo zavedeno do výroby,“ uvedl tiskový mluvčí Martin Bořil. FOX je vozidlo s vysokou terénní průchodností kategorie RDV (Rapid Deployment Vehicle) určené pro potřeby speciálních sil, resp. sil rychlého nasazení. Vozidlo přepravuje čtyřčlennou posádku a vybavení včetně výzbroje. Je projektované s důrazem na vysokou míru modularity konstrukce a dovoluje kombinovat výzbroj a výstroj podle konkrétních podmínek nasazení. V nadstavbě jsou namontována čtyři bezpečnostní protiminová sedadla umístěná ve dvou řadách za sebou. Ty jsou nastavitelná v podélném směru a vybavená čtyřbodovými bezpečnostními pásy. Sedadla v druhé řadě je možno otočit o 90 stupňů. Páté sedadlo je určené pro střelce sedícího v protisměru jízdy. Bojové vozidlo je vybaveno držáky pro osobní zbraně osádky, mechanickou střeleckou věží na střeše nadstavby a kloubovými rameny s lafetami čtyři kulomety. Konstrukce střelecké věže umožňuje montáž hlavní zbraně – těžkého kulometu 17,7 mm a odpalovacího zařízení protitankových řízených střel.

Dalšími projekty v expozici jsou WOLFDOG a podvozek 8x8. V obou případech jde o mobilní pásové podvozky, které jsou určeny pro různé druhy nástaveb podle přání zákazníka. Tvoří mobilní platformu pro celou rodinu vozidel různých verzí pro následující desetiletí (2020–2050). Pojezdové ústrojí a pohonná jednotka se má vyznačovat hydropneumatickým odpružením uchyceným do kompaktní uzavřené korby. Volitelně se bude volit měnitelná světlá výška vozidla. Power-pack bude tvořit motor s výkonem 800 kW a převodovka se šesti stupni vpřed a vzad. Podle specialistů tato vozidla budou respektovat všechny nové požadavky a zkušenosti z bojových konfliktů.

Současné bojové požadavky na vozidla vyžadují lepší úroveň ochrany posádky proti nebezpečným balistickým střelám a výbušninám, ale též lepší výzbroj vozidel. Pancéřování vozidel musí odolat velmi rozdílným druhům ohrožení, například minám, protitankovým minám a improvizovaným výbušným zařízením, jejich účinnost se stále zvyšuje.

Datum: 2.6.2017 11:00:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště