Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Na Česko-tureckém fóru se hovořilo o rozvíjení spolupráce v obranném průmyslu

 

V rámci veletrhu IDET se uskutečnilo v pavilonu P Česko-turecké průmyslové fórum. Turecko je letošní ročník partnerskou zemí Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky a současně největším zahraničním vystavovatelem.  Na fóru se hovořilo především o posílení vztahů mezi českými a tureckými společnostmi v obranném průmyslu. Zúčastnilo se jej řada zástupců firem z ČR i Turecka. Zúčastnili se jej mimo jiné náměstek ministra obrany Turecka Suay Alpay, náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce řízení organizací Ministerstva obrany ČR Tomáš Kuchta a prezident a výkonný ředitel AOBP Jiří Hynek.

Při letošním ročníku  veletrhu IDET se v turecké expozici prezentuje jedenáct společností a dvě vládní instituce. S milionem vojáků je turecká armáda početně druhou největší v rámci NATO po americké armádě a platí za jednu z nejlépe vycvičených na světě. Jak uvedl náměstek ministra obrany Turecka, tato země má v oblasti obranného průmyslu velice významnou pozici a už od roku 1952 je členem NATO. Turecký obranný průmysl se začal rychle rozvíjet už v 70. letech minulého století a zahrnuje všechny složky vojenské techniky od pozemních vojsk přes námořnictvo až k letectvu. Podle expertů se z Turecka za poslední dekádu stala země s největším přírůstkem svého vlivu v celé širší oblasti.

Vyrábí například letadla F-16, má vlastní tanky i lodě. Účastní se různých veletrhů obranného průmyslu po celém světě, přičemž IDET je pro Turecko jedním z nejdůležitějších. „V Turecku organizujeme obdobný veletrh jménem IDEF. Letos v Istanbulu proběhl jeho 13. ročník, kterého se zúčastnilo 818 firem z 50 zemí a více než 80 tisíc návštěvníkům. Turecko s Českou republikou spolupracuje v rámci NATO a současně firmy našeho obranného průmyslu individuálně kooperují. Náš veletrh IDEF před dvěma týdny navštívil náměstkek ministra obrany České republiky pan Tomáš Kuchta a zúčastnily se jej také české společnosti. Turecko nakupuje lehké zbraně české výroby velmi dlouho, již od dob Československa. Naše spolupráce tedy není ničím novým. Těší nás, že jsme pravidelnými účastníky veletrhu IDET a letos jsme dokonce jako partnerská země. To potvrzuje důraz, který přikládáme spolupráci mezi Českou republikou a Tureckem, a to ve všech oblastech včetně obranného průmyslu,“ řekl náměstek ministra obrany Turecka Suay Alpay

Průmyslové fórum bylo zakončeno neformálním setkáním B2B zástupců obou zemí, kde se hovořilo o další rozvoji spolupráce a posílení oboustranných vztahů mezi tureckými a českými společnostmi v obranném průmyslu, což znamená i další spolupráci mezi vládami.  Do Brna přijela i turecká delegace pod vedením náměstka ministra obrany. Jednání se zúčastnili představitelé významných tureckých společností. Například firma Aselsan, která se zabývá výrobou vojenské elektroniky a komunikačních technologií nebo  společnost Roketsan vyrábějící například raketové systémy, námořní systémy a systémy protivzdušné obrany. Další společnost Vestel je známá především jako výrobce domácí eletroniky a má také divizi obranného průmyslu. Podle tureckých expertů má IDET pro tuto zemi komerční význam.

Datum: 1.6.2017 11:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště