Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Moderní pistole vyváží zbrojovka do celého světa

 

Jedna z největších českých zbrojařských firem Česká zbrojovka a.s. prezentuje na letošním veletrhu IDET řadu pistolí. „Kromě výroby pro ozbrojené složky firma dodává na trh i sportovní zbraně a zabývá se i nezbrojní výrobou. Současná akciová společnost vznikla v roce 1992, historie zbrojní výroby v Uherském Brodě však sahá až do 30. let minulého století,“ řekla mediální manažerka Hana Smilková.

K zajímavým exponátům v této kategorii patří pistole CZ P-07 a P -09. Současný vrchol této vývojové linie představují právě tyto dva modely. První z nich je takříkajíc z rodu moderních kompaktů, které nevznikají zmenšováním moderních pistolí, nýbrž samostatně s cílem vytvořit výkonnou velkokapacitní zbraň s rozměry a hmotností vhodnými pro celodenní nošení příslušníkem bezpečnostních složek nebo běžným občanem.

Například pistole CZ P- 07 je kompaktní zbraní s originálním designem ráže 9 mm Luger s polymerovým rámem. Konstruktéři ji navrhli s ohledem na vysoce náročné požadavky současných služebních tendrů. Její revoluční spoušťový mechanismus Omega, kromě radikálního technologického zjednodušení, výrazně zlepšuje vynikající chod spouště. Navíc umožňuje unikátní jednoduchou přestavbu z pojistkového provedení na provedení s vypuštěním kohoutku a naopak. Vyniká také vysokou kapacitou zásobníku (16 nábojů) a moderním uzamčením závěru do výhozního okénka apod. Zbraň používají speciální jednotky a policie.  Tato pistole spadá do vysoce populární kategorie moderních služebních kompaktů, které se dají výstižně popsat jako trochu menší a citelně lehčí než klasické pistole. Díky perfektní ergonomii a příznivým vlastnostem spoušťového mechanismu Omega dosahuje zbraň vysoké přesnosti a je snadno ovladatelná i při rychle opakovaných výstřelech.

Větší model CZ P-09 představuje moderní pistoli standardní velikosti, jejímž primárním účelem je sloužit v roli krátké (záložní) zbraně příslušníka bojových jednotek. Tvarové řešení tohoto modelu je přizpůsobeno bojové střelbě. Tato pistole naprosto v přesné rychlopalbě i přes relativně nízkou hmotnost. Těžiště má posunuté poměrně dozadu a zdvih hlavně po výstřelu je malý a návrat do záměru rychlý. I ona má jako „sedmička“ závěr uzamčený „modernizovaným Browningem“. Je vybavena spoušťovým mechanizmem Omega se všemi výhodami a extrémně odolnou povrchovou úpravou kovových dílů. Vybavena je také ocelovými mířidly zvýrazněnými třemi bílými luminiscenčními tečkami, dokoupit se dají miřidla se světlovodnými vlákny nebo tritiová. Devítka se vyrábí v rážích 9x19, (9mm Luger), 40 SW a 9x21. Pro pistoli je určen zásobník s nadstandardně vysokou kapacitou pro 19 nábojů.

Česká zbrojovka je v současné době stabilní strojírenskou firmou, která trvale dosahuje vysokých zisků. Podařilo se jí stabilizovat kvalitní tým zaměstnanců i technické zázemí. O její zbraně je stále velký zájem nejen na českém trhu, ale i v zahraničí. V budoucnu hodlá rozšířit portfolio z hlediska ozbrojených složek a spolupracovat s těmito složkami jiných států, v současnosti má zástupce v 75 zemích světa. Ve svém civilním programu se věnuje i loveckým sportovním zbraním. 

Datum: 21.5.2015 13:33:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště