Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Mobilní zařízení na likvidaci munice přijede přímo ke skladu trhavin

 

Za exponát Mobilní delaborační linka pro delaboraci munice v oboru Zbraně a munice získala cenu IDET NEWS slovenská firma MSM Martin s.r.o. Jde o mobilní linku na likvidaci nadbytečné munice nebo té,  které končí doba životnosti.

Munice je na závěr celého procesu rozebraná na časti, které je možné použít na zpracování v druhotných surovinách. Celý proces zabezpečuje ekologickou likvidaci munice. „V současnosti je trend, že množství munice, která je určena pro likvidaci, roste, neboť je rok od roku starší. Firmy musely munici převážet do podniků, které byly určeny k jejich likvidaci. Sami ji totiž nejsou schopny zlikvidovat, protože by musely vlastnit speciální stroje. Přitom je přeprava munice navíc nebezpečná a nákladná – placení ochranné služby apod.,“ řekl Ján Lasab, obchodník pro munici z MSM.  Proto firma přišla na myšlenku, aby tento proces zjednodušila a postavila mobilní linku. Ta přijede na místo skladování starých nábojů a munici zlikviduje. Sklady munice jsou většinou v odlehlých oblastech a mnohdy tam nejsou inženýrské sítě. Proto je kontejner vybaven i vlastním agregátem na výrobu elektrické energie. Náboje se rozeberou na základní komponenty – ocel, trhaviny, barevné kovy, nebezpečné iniciátory apod. „Kovy putují zpět do průmyslu a nebezpečné zbytky jsou ekologicky zlikvidovány.  Celé zařízení bylo vyvinuto a zkonstruováno v MSM Martin. Zajímavé je, že ze zbytků munice, tedy obalů, firma vyrábí dekorační předměty, o které je velký zájem. Dokonce si některé firmy dávají před vchod rakety,“ konstatoval Lasab.

MSM Martin s.r.o. je významná slovenská společnost, která se zabývá výrobou, službami a obchodem v širokém spektru strojírenských a vojenských oblastí. Vznikla v roce 2004 transformací společnosti MSM s.r.o., která navázala na tradici bývalých strojírenských závodů ZTS. V současnosti má MSM Martin kolem 170 zaměstnanců. Spolupracuje s významnými tuzemskými i zahraničními partnery, státními institucemi, armádami, ministerstvem obrany, ale i soukromými společnostmi. V současnosti se věnuje i civilní produkci dílů z polyuretanu, likvidací a recyklací airbagů, povrchovými úpravami a strojírenskou výrobou. V oblasti vojenského sektoru se věnuje obchodu, opravám a výrobě vojenské techniky, zbraní, munice a výstrojního materiálu.

Datum: 24.5.2013 12:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště