Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Legie 100 aneb Legionáři na IDETu v plné parádě

 

V roce 2014 si připomeneme stoleté výročí vzniku československých legií, které se zasloužily o vznik našeho státu a dnes jsou jejich zásluhy poněkud opomíjeny. Při této příležitosti připravuje Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Vojenským historickým ústavem, společností Veletrhy Brno a dalšími partnery rozsáhlý projekt Legie 100. „Cílem je připomenout sto tisíc československých legionářů, kteří za nás bojovali na všech frontách, a také Čechy, kteří padli v různých uniformách. Chceme posílit národní hrdost a ukázat zejména mladším generacím, že Češi patřili mezi největší hrdiny obou válek,“ vysvětluje smysl akce František Trávníček z Čs. obce legionářské. Projekt Legie 100 vyvrcholí v září 2020, kdy uplyne sto let od odjezdu posledního legionáře z Vladivostoku, a mj. zahrnuje otevření Muzea čs. legií.

Klíčovou součástí akce je replika legionářského vlaku, který názorně přibližuje život našich vojáků na transsibiřské magistrále. Vagony polní pošty, zdravotníků a tzv. „těpluška“, tedy pojízdný domov všech čs. legionářů v Rusku, se již podařilo zrekonstruovat do původního stavu a jsou k vidění na volné ploše M, kde se během veletrhu IDET projekt představuje veřejnosti. Čtvrtý vagón si návštěvníci mohou prohlédnout v nezrekonstruovaném stavu a získat tak představu o náročnosti obnovy. „Rekonstrukce jednoho vagónu stojí řádově 250 tisíc korun, takže „legiovlak“ je vůbec nejnákladnější částí projektu,“ říká František Trávníček.

Na volné ploše M jsou k vidění také panelové výstavy vztahující se k prvnímu odboji a dobový tábor s legionáři v historických uniformách. Proběhnou zde přednášky o čs. legiích, promítání filmů a besedy s historiky. Přítomni budou rovněž odborníci, kteří všem zájemcům poradí s hledáním informací o jejich předcích – legionářích.

Datum: 22.5.2013 8:34:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště