Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Kulatý stůl očima Rini Goose (EDA): jsme o krok hlouběji a dál

 

Specifika obranného průmyslu střední a východní Evropy projednávali na uzavřeném setkání zástupci vlád a průmyslu členských zemí EU z tohoto regionu. Kulatý stůl s názvem „Na cestě k vyváženému obrannému průmyslu v Evropě“ uspořádala ve středu 20. 5. 2015 na IDETu Evropská obranná agentura (EDA). Tu zde reprezentoval zástupce generálního ředitele EDA Rini Goos.


Role průmyslu v evropské bezpečnosti
Kulatému stolu na IDETu předcházela dvě jiná setkání se zástupci členských zemí regionu střední a východní Evropy. „V tomto jsme udělali jeden krok hlouběji a jeden krok dál,“ komentuje Rini Goos shodu účastníků kulatého stolu na tom, že je zapotřebí nejdříve analýza a studie navíc, která jim pomůže odhalit více specifik z průmyslových odvětví obrany v zemích střední a východní Evropy. Také zmínil roli vlád v otázce vytvoření větší banky pro euro nebo jinou měnu pro tento účel, která usnadní spolupráci mezi členskými státy. „To by se mělo dít hlavně s ohledem na průmysl, abychom našli jeho úlohu v evropské bezpečnosti. Průmysl má ve střední a východní Evropě obrovskou úlohu a prošel v uplynulých dvou dekádách velkou rekonstrukcí,“ uvedl náměstek generálního ředitele EDA a doplnil: „Dnes je naším úkolem udělat další kroky a definovat, jaké jsou problémy a jaké jsou výzvy. A pomoci vládám s nimi zacházet: větším společným plánováním, progresem a tak potřebujeme pracovat blíže spolu s vládami a průmyslem.“

Členské státy musí samy říct, co máme dělat
Na otázku, jak vnímá spolupráci Evropské obranné agentury s ministerstvy obrany členských zemí Evropské unie, odpověděl: „Zaprvé, my jsme nástrojem všech vlád, jsme mezivládní agentura. Jsme zájmové skupiny a účastníci (pozn. red.: stakeholders a shareholders). Jsou to samy členské státy, kdo nám musí říct, co chtějí, abychom dělali. Můžeme vymyslet, co bychom chtěli dělat, ale když členské státy nesouhlasí, nemůžeme to provést,“ vysvětlil druhý muž EDA.

Kooperace dává vzniknout lepším produktům
„Je pravda, že nemusíme dělat všechny projekty se všemi 28, respektive 27 členy Evropské unie, Dánsko má na spolupráci v obraně výjimku. Můžeme dělat věci ‚a la carte‘, když použiji francouzský termín. Kdykoli jsou tu dva nebo více členských států, které mají zájem spolupracovat, můžeme s tím začít program spolupráce,“ doplnil odborník na bezpečnost s tím, že státy SVE vyjádřily touhu spolupracovat na regionálním základu. Přitom uvedl jako příklad regionální spolupráci v Pobaltí, ale také možnost uplatnit ji ve Finsku, Portugalsku, Španělsku nebo v jiných částech Evropské unie: „Kooperace dělá věci dostupnější, díky ní vznikají lepší produkty na trhu.“

Reakce EDA na současné bezpečnostní hrozby
Evropský činitel dále odpověděl na otázku o evropské obraně v souvislosti s aktuálním politickým vývojem v sousedství EU. „Každý tvrdí, že je dnes více hrozeb než před pěti lety. Máme vážné hrozby z východu, z jihu, zmínila jste také Sýrii. Obranné politiky všech členských států dnes přitom procházejí rekonstrukcí, snižováním výdajů na obranu, zmenšováním kvůli ekonomické krizi. Konečně si někdo uvědomil: moment, nejdeme možná moc rychle?“ okomentoval muž, který předtím, než se dostal do současné funkce, působil v čele komisariátu pro vojenskou výrobu na nizozemském ministerstvu pro hospodářské záležitosti. „Vybudujeme společnou evropskou armádu? Ne, nikdy nebudou všechny členské státy EU souhlasit s tím, abychom vybudovali společnou armádu, evropské vzdušné síly nebo námořnictvo,“ poukázal na postavení společné obrany ve vnímání členů Evropské unie. Přesto setkání s novináři ukončil informací o společném postupu. „Minulé pondělí jsme po víkendové schůzi udělali dohodu na vybudování společné námořní síly pro převzetí kontroly nad imigrací z jihu. Je to první krok správným směrem,“ uzavřel Rini Goos setkání s novináři s připomínkou velmi úzké spolupráce EU s NATO, která zajišťuje, aby ani jedna strana neduplikovala své činnosti.

Evropská obranná agentura usiluje o zlepšení obranných schopností při řešení krizí, podporu a posílení spolupráce členských zemí EU v oblasti vyzbrojování. K jejím cílům patří také posílení výrobní a technologické základny v oblasti obrany, vytvoření konkurenceschopného unijního trhu s obranným vybavením a podpora výzkumu. Agentura je podřízena Radě Evropské unie a jejími členy jsou všechny členské státy EU s výjimkou Dánska.

Datum: 21.5.2015 9:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště