Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

IDET 2017 představí novinky z obranné a bezpečnostní techniky

 

Nejmodernější bojové vozidlo pěchoty na světě CV90, nová ochranná a služební pistole z České zbrojovky, parašutistický výcvikový simulátor SOKOLTM nebo speciální roboty pro průzkum v těžkých terénech. To je jen malá část novinek, jejichž prezentaci již v předstihu ohlásili vystavovatelé 14. mezinárodního veletrhu IDET.

Letošní ročník veletrhu IDET se připravuje v době zvýšených investic do armádního a bezpečnostního sektoru. Nabídka vystavovatelů proto bude nejen široká, ale také velmi atraktivní, což dokumentují již předem ohlášené novinky některých vystavovatelů.

V rámci expozice společnosti GLOMEX Military Supplies se představí přilbové systémy společnosti OpsCore. Mezi novinkami se objeví přilby z řady SENTRY a FAST. Obě řady nabízí výrazně lehčí balistickou variantu LE (LAW ENFORCEMENT), která je určena zejména pro zásahové jednotky Policie a dalších orgánů státní moci. Samozřejmostí jsou systémové komponenty, jako balistické a střepinové štítky, ochrana spodní čelisti, ušní balistická ochrana, komunikační set RAC a další doplňky. GLOMEX Military Supplies již tradičně vystavuje nízkoprofilové brýle nočního vidění AN/PVS-21 určené pro speciální jednotky od společnosti Steiner eOptics. Letos brýle představuje s přídavným termálním modulem COTM (Clip-on thermal modul), který zaručuje detekci tepelné stopy nejen ve tmě, ale i v kouři, mlze či jiných klimaticky náročných podmínkách při zachování IR (InfraRed) schopnosti. Modul COTM zároveň může využívat zobrazování dat (mapy, fotografie nebo videa) a to z obvykle používaných externích datových zdrojů s rozlišením SVGA, VGA,  NTSC, PAL.

Návštěvníci jistě nepřehlédnou bojové vozidlo pěchoty PUMA v expozici německé společnosti PSM. BVP PUMA jsou díky své konstrukci a novým verzím považovány za nejlepší a nejmodernější BVP současnosti zavedená v NATO. PUMA dokáže účinně působit i v urbanizovaném prostředí a též nabízí širokou škálu modifikací. PUMA je  bojové vozidlo principiálně konstruované jako BVP pro operace v rámci NATO a potlačuje případné komplikující národní zvláštnosti. Zároveň je však možné požadavky národních klientů lehce implementovat při zachování plné interoperability v rámci NATO nebo menších uskupení, jako V-4 apod.

V expozici společnosti BAE Systems bude k vidění CV90 – nejmodernější používané a vyráběné bojové vozidlo pěchoty na světě. Bylo vyvinuto jako typová řada vozidel charakterizovaných vysokým stupněm mobility a průchodivosti v jakémkoliv terénu, vysokou odolností a velkou palebnou silou včetně obrany proti vzdušným prostředkům. Platforma se neustále rozvíjí a modernizuje, takže mezi 1300 vozidly prodanými k dnešnímu dni v sedmi zemích je 11 různých variant vozidla. Díky relativně lehké konstrukci dokáže CV90 na bojišti manévrovat lépe než klasické tanky, přičemž verze CV90120 vyzbrojená kanónem ráže 120 mm se v palebné síle dokonce tankům vyrovná.

V kategorii dopravních prostředků rozšíří nabídku společnost ALFAVARIA Group. Její na zakázku vyráběné multifunkční výsuvy do vozidel typu pick-up představují inovativní řešení úložného prostoru užitkových vozidel; podlahové boxy jsou uzamykatelné, odolné vůči vlivům počasí a dají se 100% vysunout. Dále nabídne také vestavby do aut různých typů a pojízdné servisní dílny– dočasná, soběstačná servisní pracoviště přpravená pro údržbu a opravy pro pozemní, letecké a námořní síly.

Státní podnik VOP CZ přiveze do Brna multifunkční nakladač a nosič nářadí DAPPER MILITARY. Tento univerzální pomocník pro každou práci využívá k manipulaci s nástroji zvedací teleskopické rameno vybavené univerzální koncovkou pro připojení přídavných zařízení jako lopaty, sněhové frézy, rotační sekačky aj. Dalším zajímavým exponátem zde bude automatizovaný robotický pozemní systém TAROS V2 určený pro bojovou a logistickou podporu mechanizovaných, průzkumných a speciálních jednotek ve složitém operačním prostředí s vysokou mírou rizika. Automatizovaný robotický pozemní systém TAROS V2 je koncipován modulárním způsobem, takže z jednotlivých modulů 4x4 a 2x2 lze sestavit robotizované vozidlo TAROS V2 v konfiguracích 4×4/6×6/8×8 s možností dovybavení komponenty z širokého spektra příslušenství, a to jak zbraňových, tak i robotických a senzorických systémů. V expozici nebude chybět ani KERBEROS 3D VISION - celosvětově unikátní systém vyvinutý speciálně pro kontrolu povrchu podvozků motorových vozidel při vjezdu do střeženého prostoru. Tento systém umožňuje automaticky odhalovat potenciální teroristické a sabotážní útoky stejně jako různá špionážní zařízení.

Oblast letecké techniky bude zastupovat např. společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš s nabídkou turbínových motorů, které ve světě zaujímají z hlediska parametru poměru výkonu a hmotnosti výsadní postavení. Vedle proudových motorů TJ100 a TJ40 vystastaví také novinku - v minulém roce v Bíteši dokončili vývoj nového malého proudového motoru TJ80, který je konstruován pro střely, bezpilotní cíle a bezpilotní prostředky.

Státní podnik LOM PRAHA se na veletrhu představí jako čelní opravárenský závod pro vrtulníky řady Mi a jejich agregáty v zemích NATO a EU s uzavřeným cyklem oprav. Nabízí komplexní služby spojené s kompletní podporou životního cyklu vrtulníků Mi a zároveň modernizace těchto strojů, dále poskytuje letecký výcvik pilotů v Centru leteckého výcviku v Pardubicích a taktický výcvik v Taktickém simulačním centru. Dceřiná společnost VR Group se zabývá výrobou simulátorů a simulačních technologií pro letouny, vrtulníky i pozemní síly.

Mezi vystavovateli veletrhu IDET bude také společnost OMNIPOL jako globální integrátor a dodavatel obranných, bezpečnostních a leteckých systémů. V široké škále nabízených produktů nechybí nový podzvukový cvičný proudový letoun L-39NG a s ním související servisní služby, jde o společný projekt společností OMNIPOL a AERO Vodochody AEROSPACE. Mezi další nabízené produkty patří turbovrtulové letadlo L 410 UVP-E20 pro zvláštní mise, systémy pro sledování hranic a další řešení v oblasti obrany a bezpečnosti. Na stánku se představí společně s dceřinou společností ERA, která poskytuje řešení pro kontrolu vzdušného prostoru vojenských základen na bázi multilaterace a unikátní pasivní systém VERA-NG pro protivzdušnou obranu a ochranu hranic. V poslední době ERA rozšířila své portfolio o C2 (command and control) systém ERIS pro vojenské složky velení a řízení a systém 3R (Record and Replay InvestigatoR) pro nepřetržité nahrávání dat při práci armádních letových dispečerů.

Společnost T-CZ bude vystavovat přesný přistávací radar RP-6PA, moderní technologii pro navádění a přistávání letadel za zhoršených povětrnostních podmínek či snížené viditelnosti. Zamýšlen je především pro vojenské použití, a to pro případ potřeby navádění poškozeného letounu. Systém s elektronicky fázovanou anténou byl vyvinut ve spolupráci s indickým partnerem a již úspěšně prošel vojenskými zkouškami. Dalším příkladem úspěšných vývojových aktivit firmy je nový NTP server – vysoce přesný a cenově dostupný referenční zdroj času podporující všechny globální systémy časové synchronizace GNSS (GPS, GLONASS, Galileo).

Modernizací letadel a letištních provozů se zabývá také společnost MESIT, která vyvíjí a vyrábí systémy bezdrátové taktické komunikace pro podporu velení a řízení vojenských operací a zajišťuje hlasové a datové služby s využitím špičkových technologií rádiové komunikace. Na základě potřeb moderních armád vyvíjí nové výrobky pro zvýšení bezpečnosti: taktické reproduktory, systémy pro hlasité oslovení okolí a monitory radiostanic.

Zajímavé výrobky pro monitorování a ochranu bude vystavovat společnost EVPÚ Defence. Stacionární monitorovací systémy řady SIRIUS mohou být použity pro monitorování a sledování důležitých lokalit jako státních hranic, letišť, ropných rafinérií, elektráren aj., detekce osoby je až 20 km. Monitorovací systém v boxu BMS-MIRA 42 slouží k ochraně vozidel proti nežádoucímu narušení a SeeCheck - „Sýček“ je zobrazovací systém určený zejména pro sledování blízkého okolí vozidla nebo pro ochranu výsadku vozidla ve dne či v noci.

Přístroje pro denní a noční pozorování, systémy pro určení přesné polohy cíle a průzkumné roboty představí společnost NIDES. Digitální pozorovací stanice STERNA je vybavená gyroskopem, spolehlivě pracuje i v silném a měnícím se magnetickém prostředí a je předurčena pro plnění úkolů předsunutých dělostřeleckých a leteckých pozorovatelů apod. Těžký robot tEODor vyniká průchodností, robustní konstrukcí, manévrovatelností, vysokou citlivostí, přesností a plynulostí pohybu ramen při manipulaci s předměty. Střední robot teleMAX je vybaven čtyřmi nezávisle ovládanými pásy s vynikající průchodností robotu i v nejtěžších terénních podmínkách, budovách apod. Unikátní princip řízení ramen TCP (Tool Centre Point) umožňuje jejich ovládání podobně jako lidské ruky. Malý robot COBRA MK2 je určen zejména pro průzkum ve stísněných prostorech jako potrubí či jeskyně a k prohlídce podvozků motorových vozidel.

K účasti je přihlášena také společnost Meopta Systems - specialista na optické produkty nejvyšší kvality s nabídkou optických přístrojů určených jak pro vojáka jednotlivce, tak k osazení do obrněných bojových vozidel nejrůznějších typů. Mezi poslední reference patří letošní dodávky optiky pro další etapu přezbrojení AČR na BREN.

Firma Dcom bude vystavovat efektivní prostředky týmové komunikace společnosti Hytera, což je druhý největším výrobce profesionální radiokomunikační techniky na světě. Její radiostanice a dispečerské systémy nabízejí komunikaci na rozsáhlém území a hovory zabezpečené proti odposlechu až 256bitovým šifrováním. Podporován je přenos dat včetně GPS, textových zpráv a telemetrie. Hytera nenabízí pouze radiostanice, ale ucelená řešení, která zahrnují také dispečerské aplikace s integrací různých komunikačních technologií, včetně propojení mobilních telefonů a radiových sítí.

Novinky z oblasti informační ochrany a bezpečnosti bude prezentovat společnost MARKET.sk & SIGINT.sk. Zařízení T-GORILLA přináší komplexní ochranu proti odposlechům a slouží i jako kompletní prevence a ochrana před průmyslovou špionáží. ELIDE FIRE je plně automatické hasicí zařízení s aktivací při požáru bez obsluhy. Při kontaktu s otevřeným ohněm samo aktivuje a plameny spolehlivě uhasí, takže jednoduše a efektivně snižuje riziko vzniku požáru a zároveň vzniklému požáru účinně čelí.

Údržbu hasicích systémů v obrněné technice nabídne společnost EAF protect, která mj. dokončila náročný vývoj hasicího přístroje pro civilní a vojenské letectví dle požadavků normy vydané Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví EASA.

Bezpečnostní technika je doménou společnosti HOLOMÝ. Na veletrh IDET přiveze výstražnou LED světelnou soupravu VNT 012LU-BbwbbwbB-TM6--AL-1089/60 homologovanou pro dvě úrovně svítivosti a novou řadu elektronických sirén AZD 400 s digitální bus komunikací.

Dokonalé a neoslňující osvětlení prostoru zajistí exponát společnosti MIPESA.  K přednostem LED osvětlovacích balónů YANMAR / LIGHT BOY patří vysoký světelný výkon, možnost regulace intenzity světla, snadná manipulace a nízký odběr energie. V expozici si návštěvníci prohlédnou také novou řadou extrémně odolných kufrů PELI AIR, které jsou při zachování vlastností a doživotní záruky až o 40 procent lehčí než standardní kufry PELI.

Problematikou mmaskování se zabývá společnost B.O.I.S. – FILTRY, která návštěvníkům veletrhu nabídne multispektrální maskovací sítě s modulární strukturou umožňující spojování do potřebných rozměrů, dále multispektrální mobilní maskování určené pro vozidla a prodyšné NBC ochranné převleky pro ochranu povrchu těla proti parám, aerosolům a kapkám bojových chemických látek, radioaktivnímu prachu, biologicky aktivním částicím.

Zajímavé exponáty pro dekontaminaci představí společnost PTV. Systém dekontaminace vnitřních prostorů LDV-X s jedinečným výkonemje určen pro efektivní, účinnou a rychlou ochranu kritických infrastruktur a dekontaminaci velkých objemů. Speciální dekontaminační/detoxikační proudnice SANIJETGUN slouží  v boji proti CBRN bojovým látkám a používá se při teplotách až 90 °C. Systém dekontamimace citlivých povrchů SX-34 se používá na kontrolních panelech, detektorech, palubních deskách letounů a vozidel, osobních předmětech i zbraních.

Na veletrhu IDET  samozřejmě nemohou chybět zbraně a munice. Česká zbrojovka zde představí CZ P-10 C, naprostou novinku v segmentu „striker fired“ pistolí pro osobní ochranu a ozbrojené složky v kompaktní velikosti. Tato obranná a služební pistole vyniká vysokou spolehlivostí, životností a kultivovaným zvládáním výstřelu, na čemž se podílí jedinečný checkering a vynikající úchop vyřešený pomocí nové ergonomické metodiky DiFEND. V expozici se představí také CZ SCORPION EVO 3 - nejmodernější samopal v ráži 9 mm používaný zásahovými jednotkami a armádami po celém světě – a zbraňový systém CZ BREN 2 jako komplexní řešení pro ozbrojené složky.

Na integrovaná řešení výcviku se již přes 30 let zaměřuje skupina e.sigma, jejíž specializovaný software a modulární simulační platforma jsou lehce použitelné v různých typech výcvikových center. Na veletrhu IDET bude prezentovat parašutistický výcvikový simulátor SOKOLTM , který nabízí vícestupňový komplexní trénink jak pro začátečníky, tak pro zkušené parašutisty i speciální a obojživelné jednotky.

Ve veletržní nabídce nebudou chybět ani polní kuchyně. Společnost AGADOS představí první nový český výrobek v této kategorii po 60 letech - mobilní polní kuchyni PK 4 (Kaga). Díky modulární konstrukci lze tento systém přívěsové polní kuchyně uzpůsobit kuchařským zvyklostem jakékoliv skupiny uživatelů, moduly jsou z vysoce kvalitní oceli a podvozek umožňuje přesun v obtížném terénu.

Společnost KÄRCHER ve své expozici ukáže elektrickou mobilní kuchyni pro rychlé nasazení KRR 50 E. Multifunkční modulární kuchyni lze  použít jak v polních podmínkách, tak i v uzavřených prostorách, a díky modulární konstrukci rozšiřovat pro větší akce. Kompaktní přepravní rozměry jedné a půl europalety umožňují složit celý systém do téměř všech dodávkových automobilů.

Novinku na veletrh IDET ohlásila také společnost EXPLOSIA. Nový druh plastické trhaviny Semtex 90 používá pojivo na bázi silikonu, což zaručuje stálost materiálu i při vyšších změnách teplot. V porovnání se stávajícími plastickými trhavinami Semtex zaručuje také o 20 procent vyšší účinnost.

Novinek je ohlášeno ještě více, například společnost AURA představí nejmodernější software pro vojenskou logistiku, firma Aliter Technologies vystaví novinky v taktických komunikačních zařízeních a společnost TENEO ověřené konektory na míru armádním potřebám. Z tradičních významných účastníků nebudou chybět státní podnik Vojenský výzkumný ústav či společnost Sellier & Bellot zajišťující muniční výrobu nepřetržitě již od roku 1825.

Datum: 11.4.2017 8:18:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště