Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Univerzální dělostřelecký raketový systém s vysokou mobilitou (HIMARS) je spolehlivý, flexibilní a osvědčený v boji

 

Dělostřelecký raketový systém s vysokou mobilitou (HIMARS) od firmy Lockheed Martin je lehkou, vysoce mobilní kolovou variantou řady odpalovacích systémů typu Multiple Launch Rocket System (MLRS). HIMARS nese jednu sadu šesti řízených střel typu MLRS Unitary nebo Alternative Warhead, nebo jednu střelu taktického raketového systému Army Tactical Missile System (ATACMS) na pětitunovém podvozku. HIMARS bude navíc odpalovat vývojovou střelu  GMLRS s prodlouženým doletem a střelu s přesným zásahem Precision Strike Missile (PrSM).

HIMARS je systém přesného zásahu, který se osvědčil v boji, a který od svého počátečního nasazení v roce 2005 překročil 1,5 milionu provozních hodin u amerických a spojeneckých ozbrojených sil. Vozidlo je přepravitelné na C-130 a nabízí vojenským velitelům možnost rychlého nasazení jednotek HIMARS na velké vzdálenosti a čelit tak domácím i regionálním hrozbám. HIMARS používá stejný palebný systém, elektroniku a komunikační jednotky jako standardní odpalovací zařízení MLRS M270A1.

HIMARS prokázal vysokou míru bojové pohotovosti přesahující 97%. Mezi současné uživatele amerického systému MLRS patří americká armáda, americké vojenské námořnictvo a 18 mezinárodních partnerů. Několik dalších zemí silně zvažuje nákup HIMARS pro řešení svých potřeb v oblasti mobilních přesných palebních systémů.

HIMARS může být nasazen do oblastí, které byly dříve nepřístupné pro větší letadla potřebná k přepravě odpalovacích zařízení řady MLRS M270. A po silnici cestuje lehký HIMARS mnohem vyššími rychlostmi. Podvozek HIMARS byl původně 5tunový nákladní vůz FMTV, poskytovaný společnosti Lockheed Martin jako vládní zařízení (GFE). Dnes firma Lockheed Martin staví tyto kamiony od základu ve svých Centrech excelence v přesné střelbě v Camdenu ve státě Arkansas.

Plně naložené vozidlo HIMARS váží přibližně 15 a půl tuny ve srovnání s přibližně 25 tunami u odpalovacího zařízení MLRS M270A1. HIMARS vyžaduje o 30% méně přepravních prostředků pro přepravu baterie (6 odpalovacích zařízení na baterii pro americké námořnictvo, 8 až 9 odpalovacích zařízení na baterii pro armádu).

Americká armáda a námořnictvo využívají platformu HIMARS k rozšíření tradičních bitevních prostředků tím, že vyvíjejí a testují součinnostní a integrační cvičení využívající proudové stíhačky a námořní platformy.

Datum: 29.5.2019 21:00:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště