Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Gumotex prezentuje stany pro hasiče i vojáky a další vybavení pro tyto složky

 

Zejména nové stany pro záchranáře, při krátkodobých zásazích prezentuje na veletrhu PYROS firma GUMOTEX. Výrobky GUMOTEX Rescue Systems pomáhají při záchraně lidských životů a majetku během krizových situací. Rozhodující je rychlost s jakou mohou záchranné týmy začít výrobky během těchto situací využívat a kvalita provedení, na kterou se mohou spolehnout. Při vývoji firma spolupracuje s různými složkami záchranných systémů. Tyto poznatky významně přispívají k účelnosti a praktičnosti následného využití. Výrobky GUMOTEXu využívají nejenom členové hasičských sborů a záchranářů, ale vybavení dodává také pro armádu ČR.


V expozici v pavilonu F prezentuje GUMOTEX mimo jiné nafukovací stan se sprchovou vestavbou pro hromadnou dekontaminaci – DEKON 35. Je určen pro případ přímé hrozby nebo vypuknutí chemické či jiné havárie, kdy je potřeba velmi rychle dekontaminovat větší počet lidí v postižených nebo ohrožených oblastech. „Uvnitř tohoto stanu jsou již ve vyfouknutém stavu naistalovány sprchové vestavby, rozvody vody i vana. To znamená, že při zásahu stačí stan nafouknout a připojit rozvody na vodu. Vše je logicky umístěné, jednoduše a rychle použitelné, ideální pro hromadnou dekontaminaci. Stan lze rozdělit přepážkami na několik zón určených pro svlékání, sprchování a oblékání, jednotlivé části jsou snadno připevnitelné ke konstrukci pomocí suchých zipů. Pro imobilní osoby je určen konveyor (válečková nůžková dráha). Rozvody vody ve sprchové části jsou rozděleny na dva nezávislé okruhy, jeden s dekontaminačním činidlem a druhý pro oplach čistou vodou. DEKON 35 je s vybavením pro dekontaminaci komplexním řešením, díky kterému lze zvládat velké zásahy,“ řekl Karel Lecián, obchodní manažer Gumotex Rescue Systems. Používá se pro případ přímé hrozby nebo vypuknutí chemické či jiné havárie, kdy je potřeba velmi rychle dekontaminovat větší počet lidí v postižených nebo ohrožených oblastech.

GUMOTEX má ve svém portfoliu i dekontaminační sprchy pro základní dekontaminaci. „Ve chvíli, kdy vypukne havárie vyžadující okamžitou dekontaminaci osob nebo vybavení, je otázka rychlosti zásahu a postavení základní dekontaminační stanice zcela zásadní. Naši základní dekontaminační sestavu při zásahu přivezete na místo na jednom vozíku, nafouknutí kompresorem proběhne za několik minut a ve chvíli, kdy připojíte vodu, jste připraveni dekontaminovat. Díky přepážkám a sprchovací kabině steče všechna voda do záchytného bazénu a následně je možné vodu odčerpat do uzavřených vaků k případné likvidaci,“ konstatoval Lecián. V případě znečištění se jednoduše vymění některé části. Firma je jediným výrobcem, který tyto sprchy vybavuje jak plastovým, tak nerezovým přívodem vody. Pokud je pro mytí potřeba asistence druhé osoby, jsou boční strany sprch vybaveny manipulačním oknem s rukavicemi tak, aby se asistent nedostal do přímého kontaktu s tekutinou ani kontaminovanou osobou. Není třeba se bát o soukromí, použitý materiál stěn umožní vidět maximálně siluetu člověka uvnitř. Tato sestava je velmi praktická. Vše je připraveno v jedné tašce. Je potřeba pouze doplnit o vodu a detergent. Používá se při dekontaminaci a očistě osob či materiálu i jako mobilní sociální zařízení při záchranných akcích a při likvidaci havárií. Výhodou je dlouhá životnost při nutnosti minimální údržby a oprav. Vyrábí se v různých typech a vyznačují se snadnou manipulací a obsluhou. Má nízkou hmotnost a samočinné postavení během několika minut po napojení na přívod vzduchu.

Zejména pro armádu je určen stan HF – 46A, který GUMOTEX prezentuje v pavilonu P. Používá se při potřebě rychlého a bezchybného řešení. Podle Leciána od vydání rozkazu uplyne pouze pár minut a stan HF - 46A je postaven. Má kontrolní vojenské zkoušky, je katalogizován pro armádní použití a odpovídá standardizaci armád NATO. „Česká armáda přispěla při vývoji tohoto stanu svými připomínkami, je tedy možné ho zároveň vybavit katalogizovaným příslušenstvím vyhovujícím armádním standardům, vložkou, osvětlením, sluneční clonou, topidlem a elektroinstalací. Pro poslední dvě uvedené jsou na bocích připraveny otvory, kterými je do stanu přivedete. Přísun denního světla zajistí dvě okna na každé straně. V případě potřeby je možné propojit bočním vchodem více stanů k sobě a vytvořit větší celek sloužící například jako polní nemocnice. Jediné, čím budete omezeni, je vaše představivost a počet stanů, které máte k dispozici. Jde tak o velmi praktický, mobilní, modulární systém,“ poznamenal Lecián. Výhodou je využití kvalitních nehořlavých materiálů, dlouhá životnost při nutnosti minimální údržby a oprav a snadná manipulace a obsluha (jednoduché postavení během několika minut po napojení na přívod vzduchu). Stan lze vybavit katalogizovaným příslušenstvím vyhovujícím armádním standardům: vložkou, sluneční clonou, elektroinstalací, osvětlením atd. Konstrukce je kompletně rozebíratelná díky specifickému systému spojek mezi jednotlivými díly, vrata mají šířku 2 m, výšku 2,1 m s možností propojení plachtovým zapínáním. Má také boční vchod pro možnost propojit stany do větších celků a variabilních kompozic, např. polní nemocnice. Nafukovací armádní stan je ideálním zázemím při záchranné operaci. Byl vyvinut dle technických podmínek pro produkty určené k zajištění obrany státu.

Zajímavá je také nafukovací záchranná lávka, používaná v případě ohrožení života, kdy není k dispozici loď nebo jiné vybavení a nelze se suchou nohou dostat k tonoucímu nebo uvíznutému, použijeme nafukovací záchrannou lávku. „Je to ideální pomocník v momentě, kdy potřebujete zpevnit jakýkoliv nestabilní povrch, vodu, led, bažinu nebo písek. Ocení ji jistě také potápěči, kterým poskytne pracovní základnu pro vybavení uprostřed vodní plochy. Lávku dodáváme ve dvou velikostech, které ale nejsou limitující. Stačí k sobě propojit lanem více kusů najednou nebo je klást na sebe. Tím se zvýší plocha i nosnost. Její povrch je vyroben z neklouzavého materiálu tak, aby chůze po něm byla co nejbezpečnější. Samotný povrch je vysoce odolný a zvládne i chůzi záchranářského psa, jehož drápy jí nijak neublíží,“ vysvětlil Lecián. Používá se jako univerzální součást výbavy záchranných týmů, hasičských sborů a dalších jednotek. Lávka je vhodná pro použití na nestabilních terénech, jako např. voda, led nebo ledová tříšť, bažinaté povrchy, písek apod. Má širokou možnost využití - k záchraně osob, jako plovoucí plošina pro přepravu materiálu či osob, pracovní základna pro potápěče atd. Výhodou je snadná manipulace, obsluha a mobilita.

Gumotex ae věnuje také výrobě speciálních produktů, ke kterým patří nádrže na kapaliny, ochranný oblek Sunit nebo vodotěsné transportní vaky. Samonosné nádrže na kapaliny různých velikostí slouží k zadržení a uchování vody na nepřístupných místech. Podobně jako ostatní výrobky Gumotex Rescue Systems jsou baleny a přepravovány v taškách a jejich obsluha je velmi jednoduchá. Díky hornímu límci z PE pěny je není nutné nafukovat, stačí pouze plnit vodou, aby si udržely svůj tvar. Tyto nádrže se hodí do špatně přístupného terénu, je možné je plnit z vrtulníku nebo použít jako přečerpávací stanici při dopravě vody do vyšších poloh. Snadno se čistí a v případě defektů je také lehce opravíte. U dekontaminačních sestav slouží jako zásobárna čisté vody. Dle potřeby je možné zvolit objem od 1 000 do 25 000 litrů. Vhodné jsou jako zásobárna užitkové vody v nedostupném terénu nebo jako zdroj vody pro dekontaminační sprchy nebo dekontaminační stan Dekon – 35. Je ideální ke krátkodobému skladování užitkové vody v odlehlých oblastech, jako záložní zdroj vody při lesních požárech ve špatně přístupném terénu a pro přečerpávání vody do vyšších poloh. Hodí se k plnění závěsným vakem z vrtulníku.

Datum: 1.6.2017 14:15:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště