Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Generálmajor Baloun: Každý stát si musí zajistit svou bezpečnost sám

 

O roli armády v České republice při podpoře evropského bezpečnostního prostředí hovořil na konferenci Security Trend, která se uskutečnila v rámci veletrhu IDET, generálmajor Jiří Baloun, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR. „Bezpečnost České republiky je třeba hodnotit v kontextu s celoevropskou vazbou a globální bezpečnostní situací ve světě,“ řekl.

Podle něho je bezpečnostní situace u nás dobrým základem, ale je třeba ji dále rozvíjet. Principem evropské bezpečnosti je společná otázka politiky Evropské unie, aby vytvářela podmínky pro společné zbraně. Každý stát si však musí zajistit svou bezpečnost sám. „Kolektivní obrana za nás totiž nic nevyřeší. V současnosti roste počet a spektrum hrozeb různých forem, například spojených s islámským státem. Ke starým hrozbám se tak přidávají nové, jde o tzv. hybridní hrozby,“ řekl generálmajor Baloun. Podotkl, že máme dobrou spolupráci s nejbližšími sousedy – Slovenskem, Polskem a Německem.

„Máme dobré sousedy, ale nesmíme se nechat ukolébat, stále platí, že roste počet hrozeb,“ dodal. Zdůraznil, že vztahy se sousedy v této oblasti jsou intenzivní. Jsme spolehlivým partnerem jak pro země Evropské unie, tak i pro členské země NATO. Podle něho se dlouhodobé podfinancování AČR stále více projevuje. Přesto republika plní stanovené závazky a účastní se mezinárodních operací. Ve světě má naše armáda i zbrojní průmysl dobrý zvuk.

Datum: 19.5.2015 16:37:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště