Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

EXCALIBUR ARMY představila v Brně modernizovanou vojenskou techniku

 

V oboru Bojová vozidla pěchoty byla prestižní cena IDET NEWS udělena společnostem VOP Trenčín, a.s. a EVPÚ a.s., Nová Dubnica za Slovenskou republiku a EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. za Českou republiku za exponát BVP-M2 SKCZ.

Vozidlo BVP-M2 SKCZ představuje společný projekt slovenských a českých firem – společností EXCALIBUR ARMY, VOP Trenčín, EVPÚ Nová Dubnica. Za slovenskou stranu jsou lídři VOP Trenčín jako nositel projektu a EVPÚ Nová Dubnica jako řešitel a výrobce věžového kompletu. Na české straně je lídr společnost EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. jako řešitel modernizace vozidla BVP.

Firma EXCALIBUR ARMY také předvádí modernizaci vozidla TATRA T-815 8x8 LT. „Jejím cílem je prodloužení životního cyklu vozidel této řady a zvýšení jejich užitných vlastností. Zároveň nabízíme výrazně levnější variantu obměny původních vozidel této řady. Modernizace byla provedena na jednotlivých skupinách tak, aby byly zlepšeny technické parametry, sníženy provozní náklady, potřeby údržby a oprav a v neposlední řadě jde o jednoduchost a komfort obsluhy i vliv na životní prostředí a bezpečnost provozu,“ řekl Lukáš Novotný, šéf marketingu. Podle něho největší změnou na motoru je montáž nového turbodmychadla s mezichladičem plnícího vzduchu. Tím se dosáhlo snížení spotřeby paliva, zlepšení chlazení a snížení kouřivosti. Rovněž se zlepšil průběh kroutícího momentu a výkonu v nízkých otáčkách. Konstruktéři použili také přídavnou převodovku Tatra 230 TRK. Tím se především zamezilo vyskakování rychlostních stupňů. Změnu dostal i podvozek – pérování je provedeno v kombinaci listového pera a vzduchového pérování. Dochází tak ke zlepšení stability vozidla a snížení opotřebení pneumatik. Řízení s pomocným okruhem pak umožňuje řízení vozidla v případě poruchy motoru. Modernizovaná byla i kabina, která je vybavena seřiditelnými sedadly.

EXCALIBUR ARMY také modernizoval samohybnou houfnici DANA – M1 CZ 152 mm vzor 77. Tato zbraň se tak stala výkonnější při zachování velmi dobrých původních bojových a provozních vlastností. Vyznačuje se velkou rychlostí střelby, její vyšší přesností, vynikající průchodivostí, lepší ovladatelností vozidla a spolehlivostí provozu. Bude zřejmě hrát významnou roli v moderní éře dělostřelecké podpory. Moderní systém řízení palby umožňuje zvýšit bojovou efektivnost systému a zjednodušení obsluhy. U vozidla bylo upraveno řízení a doplněno elektronickým řazením převodových stupňů TATRA – NORGREN. Podstatnou úpravou prošel i motor T3 930, který je vybaven novými turbodmychadly a doplněn mezichladičem. Výsledkem tohoto zlepšení je lepší průběh kroutícího momentu a výkonu motoru. Výrazně se změnila i kabina, která umožňuje lepší výhled z vozidla. Přepracován byl i ovládací panel řidiče a osvětlení.

Společnost EXCALIBUR ARMY spol. s r. o. vznikla v roce 1995. Byla založena jako obchodní společnost zabývající se obchodem s vojenskou technikou a materiálem. V letech 1995 až 2000 byl její hlavní náplní prodej vojenského výstrojního, proviantního a zdravotnického materiálu, automobilní a jiné vojenské techniky. Od roku 2000 společnost rozšířila svou činnost o prodej speciálních náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku, prodej náhradních dílů na vozidla TATRA a PV3S. V následujících letech se začala věnovat i dalším činnostem jako je například provoz chemické čističky odpadních vod, přestavbám nákladních vozů a pronájmy skladových a administrativních areálů. Od roku 2005 vlastní areál bývalého vojenského opravárenského podniku v Přelouči, který modernizuje a kde vznikají nové provozy pro skladování, opravy a modernizace vojenské techniky a náhradních dílů. V roce 2010 zde byla otevřena moderní opravárenská dílna s lakovnou pro vojenskou techniku. Společnost se neustále rozšiřuje a provádí modernizace vojenské techniky, např. vozidla DANA-M1 CZ nebo modernizace vozidel řady BVP. Tyto svoje produkty velice úspěšně prezentovala na mezinárodním veletrhu IDET 2011, kde společnost EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. získala hned několik ocenění. V roce 2012 se společnost účastnila mezinárodního veletrhu EUROSATORY v Paříži kde prezentovala svoji činnost, vozidlo DANA-M1 CZ a modernizovanou munici DN-1 CZ, která má dostřel více jak 25 500m. V roce 2013 společnost EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. kupuje výrobní závod Šternberk, ve kterém navázala na opravy a výrobu vojenské techniky, náhradních dílů a jejich modernizace.

Datum: 24.5.2013 21:15:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště