Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Český obranný průmysl má dostatečné kapacity pro základní potřeby AČR

 

Třináctý ročník veletrhu IDET je výjimečný nejen proto, že je jednou z největších akcí tohoto typu. Jde o veletrh, který alternuje ve dvouletém období nejvýznamnější evropský veletrh Eurosatory v Paříži. Díky tomu se nám podařilo zaujmout pozornost partnerů v celé Evropě a dalších částech světa. Řekl to na tiskové konferenci MO ČR Tomáš Kuchta, náměstek ministra obrany.

Podle něho přikládá rezort tomuto veletrhu velký význam. „Máme zde možnost představit naše vidění světa a připravenost ke spojenectví. Jde o to, že spojenectví v dnešní době, kdy bezpečnostní situace přináší určitá varování a hrozby, je Česká republika součástí Severoatlantické aliance. Proto je třeba prezentovat připravenost NATO na správném místě a ve správném čase. Veletrh ukazuje možnosti našeho obranného průmyslu, který je naštěstí v dobré kondici a naše armáda je připravena jej využívat na maximum. Závislost na zahraničních dodavatelích není v tuto chvíli příliš dobrou variantou,“ uvedl náměstek Kuchta.  V této souvislosti poznamenal, že Česko má srovnatelné výrobky, proto také armáda jde ve vyzbrojování českou cestou. IDET také přináší mnoho možností pro odborné semináře a konference. Letos poprvé se na něm koná konference SECURITY TRENDS, kterou pořádá Evropská obranná agentura. Sejdou se na ní odborníci z celé Evropy.

„Veletrh zdůrazňuje, že otázky bezpečnosti nejsou pouze záležitostí vyčleněných složek, ale otázkou národní bezpečnosti jednotlivých rezortů i dalších bezpečnostních složek, například HZS a Policie ČR. Druhý aspekt je, že v oblasti Armády ČR se celkové pojetí její výkonnosti zakládá nejen na jednotlivcích, ale především jde o synergii působení jednotlivých prostředků a jednotek. Potom efekt výkonnosti a schopnosti je daleko vyšší. To také deklaruje naše heslo Společně to dokážeme – jsme tým,“ řekl 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, generálmajor Jiří Baloun. Zdůraznil, že naprostou nezbytností této práce je samozřejmě podpora obranného průmyslu. „Gradací krizové situace je důležité mít základní výrobní kapacity a dodavatele co nejblíže národní armádě. Proto je dobré, že náš obranný průmysl má dostatečné kapacity, a tím jsou dány základní potřeby podpory vojenských technologií,“ dodal generálmajor Baloun.

Kromě zahraničních výrobců vojenských technologií a techniky z celého světa se veletrhu IDET tradičně účastní i rezort Ministerstva obrany České republiky. Ten je zároveň největším vystavovatelem, své expozice s celkovou rozlohou 7580 metrů čtverečních má umístěny  v pavilonech P a K. Expozice nesou symbolický název „Společně to dokážeme – jsme tým“. Toto motto platí také pro působení českých vojáků v zahraničních operacích. Lidé si mohou na výstavišti prohlédnout výjimečnou a jedinečnou možnost, při níž nahlédnou do života vojenské základny právě při nasazení našich jednotek v zahraničí. Uvidí také mobilní geografické pracoviště, taktickou meteorologickou stanici, dále obrněná vozidla, opravárenské zóny, polní muniční sklad, strážní věže apod. Ochrana osob je zastoupena pyrotechnickými a protichemickými ochrannými obleky a roboty, které jsou určené k průzkumu nevybuchlé munice atd. V rámci odborného doprovodného programu se uskuteční tradiční konference CATE. Součástí prezentace MO jsou i ukázky jízdních vlastností techniky AČR, Policie ČR, HZS ČR na polygonu. Nechybí mimo jiné projekt Most pro Afriku, ukázky bojového umění, besedy se sportovci, ale i náborové středisko pro vstup do AČR.

Datum: 19.5.2015 14:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště