Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Ceny IDET NEWS 2013 pro nejlepší exponáty

 

Mezinárodní novinářská porota vybrala v expozicích veletrhu IDET ty nejlepší výrobky, kterým udělila tradiční prestižní ceny IDET NEWS. O vítězích letošního ročníku rozhodovali odborní novináři ze šesti zemí a v čele poroty zasedl plukovník Jörg Aschenbrenner, šéfredaktor rakouského Truppendienstu a bývalý prezident Evropské asociace vojenského tisku EMPA, která sdružuje čtyři desítky časopisů ministerstev obrany zemí EU.

Prestižní ceny IDET NEWS obdržely následující firmy za své výjimečné exponáty:

DAJBYCH, s.r.o.

V oboru Lehká terénní nákladní auta za exponát Vozidlo rychlého nasazení

Vozidla rychlého nasazení na platformě Land Rover Defender 110 jsou modelovou řadou zaměřenou na vybavení a zbraně, založená na standardu vysokého výkonu Defenderu 90/ 110. Je to drsné, flexibilní a mimořádně mobilní vozidlo, speciálně navržené tak, aby splňovalo kritéria pro stále důležitější potřeby hraničních hlídek, misí s krátkým i dlouhým rozsahem, misí mírové podpory, humanitární operace nebo mise na ochrany uprchlíků. Bylo vyvinuto ve spolupráci se společností Ricardo Vehicle Engineering pro aktivní službu v problematických oblastech po celém světe.

KARBOX s.r.o.

V oboru Logistická podpora za exponát Modulární polní nemocnice

Modulární polní nemocnice se skládá z 26 kontejnerů. Centrální koridor včetně připojeného lůžkového oddělení a oddělení urgentního příjmu je sestaveno z kontejnerů FLATPACK tzn. z kontejnerů, které se pro přepravu složí a svazek čtyř těchto složených kontejnerů vytvoří jeden standardní ISO 1C kontejner. Díky tomuto řešení je celá polní nemocnice přepravována pouze v 18 kontejnerech. Na koridor jsou následně připojena jednotlivá odborná pracoviště jako ordinace lékaře, ordinace stomatologa, laboratoř, rentgenové pracoviště, lékárna, atd. Výhodou komplexu je jeho modularita, která umožňuje variabilně připojovat nebo naopak odpojovat kontejnerová zdravotnická nebo logistická pracoviště.

S.P.M. Liberec s.r.o.

V oboru Výstroj osob za exponát SPM US 2013

Nový univerzální nosný systém - SPM US 2013 se skládá z několika modulárních komponentů, které umožňují vojákovi nést taktickou bojovou výbavu co nejefektivnějším způsobem zajišťující jeho bojeschopnost a přežití v boji. Hlavní výhodou tohoto nového systému je kompatibilita spočívající v možnosti připojení různých druhů pouzder s různými systémy fixace. Tento systém popruhů umožňuje připevnění jakýchkoliv pouzder se systémem připevnění MOLLE, MNS, NPP a jiných systémů dle potřeb a požadavku vojáka. Tento systém může být použit pro všechny vojenské a policejní jednotky NATO a EU.

BUMAR PCO S.A.

V oboru Optoelektronika za exponát Přístroj nočního vidění MU3M.

Jedná se o nejlehčí výrobek tohoto typu na světě. Má nejmodernější technologické řešení pro pozemní a speciální síly. Může být použit pro individuální potřebu vojáka až po pozorování na velké vzdálenosti.

SVOS, spol. s r.o., Přelouč

V oboru Víceúčelová obrněná vozidla za exponát VEGA

VEGA „Víceúčelové obrněné vozidlo” kombinuje excelentní mobilitu v těžkém terénu spolu s vysokým stupněm balistické a antiexplosivní ochrany posádky.  Ucelená kabina a tělo vozidla spolu s přidaným pancéřováním poskytují nevyšší stupeň ochrany dle STANAG 4569. Moduly pancéřování pak dale umožnují jednoduchou instalaci „slat“ ochrany a aktivního a reaktivního systému obrany.

ERA a.s.

V oboru Pasivní sledovací systémy za exponát Tichý strážce

Mobilní demonstrátor pasivních sledovacích systémů je další novinkou firmy ERA. Pojízdný demonstrátor zvaný Tichý strážce je klíčovým milníkem ve vývojovém projektu Multistatického Primárního Přehledového Radaru. Předvádí možnosti využití principu Pasivní Koherentní Lokace (PCL) pro zachycení nekooperujících vzdušných cílů včetně těch, které nic nevysílají, aniž by sám mohl být odhalen. Ke sledování vzdušného prostoru používá všesměrovou kruhovou anténu a jako „ozařovače cílů“ komerční rádiové vysílače. Díky použití shodných softwarových komponent vyvinutých v ERA je velmi jednoduché umístit společně systém PCL a VERA-NG do demonstrátoru Tichý strážce. Toto spojení vytváří jako první na světě unikátní kombinovaný systém PET-PCL.

ELDIS Pardubice s.r.o.

V oboru Radiolokační systémy za exponát Radar PAR-E

Polovodičový Přistávací Radar PAR-E je navržen pro podporu přiblížení a přistání různých druhů letadel, či nouzové přistání způsobené selháním avioniky. Řízení směru vyzařování antén azimutu a elevace je realizováno prostřednictvím systému elektronického skenování. Radar PAR-E je významným pomocníkem v situacích, kdy má pilot omezenou viditelnost (za deště, v mlze, atd.). V těchto situacích je radar schopný zajistit řízené přiblížení, které je zobrazeno v nejvyšší možné kvalitě.

MSM Martin s.r.o.

V oboru Zbraně a munice za exponát Mobilní delaborační linka pro delaboraci munice

Mobilní delaborační linka pro delaboraci munice je dílem společnosti MSM Martin s.r.o., která navrhuje a vyrábí mobilní technologické linky, určené na likvidaci nadbytečné munice nebo munice, které končí doba životnosti. Munice je na závěr celého procesu rozebraná na časti, které je možné použít na zpracování v druhotných surovinách. Celý proces zabezpečuje ekologickou likvidáci munice.

Zlatá prestižní cena IDET News byla udělena:

V oboru Bojová vozidla pěchoty byla prestižní cena udělena společnostem:

VOP Trenčín, a.s. a EVPÚ a.s., Nová Dubnica za Slovenskou republiku

EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. za Českou republiku

 

za exponát BVP-M2 SKCZ

Vozidlo BVP-M2 SKCZ představuje společný projekt slovenských a českých firem – společností Excalibur Army, VOP Trenčín, EVPÚ Nová Dubnica. Za slovenskou stranu jsou lídři VOP Trenčín jako nositel projektu a EVPÚ Nová Dubnica jako řešitel a výrobce věžového kompletu. Na české straně je lídr společnost Excalibur Army spol. s r.o. jako řešitel modernizace vozidla BVP.

Ceremoniál proběhl na stánku vydavatelství MS Line za přítomnosti významných představitelů resortu obrany a obranného průmyslu v čele s ministrem obrany České republiky Vlastimilem Pickem, ministrem obrany Slovenské republiky Martinem Glváčem, prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem, senátorem Tomášem Kladívkem, ekonomickým ředitelem Policejního prezidia plukovníkem Tomášem Rychtarem a zástupcem Vojenského a leteckého přidělence Ruské federace plukovníkem Olegem Smirnovem.

Datum: 22.5.2013 15:55:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště