Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Armáda už není jen o síle

 

Věděli jste, že každý osmý voják je žena? Respektive, že v současnosti profesionální armáda zaměstnává 12 % žen? A jelikož jde o armádu specializovanou, najde něžné pohlaví uplatnění v mnoha profesích. Nejen o tom jsme si povídali s plukovnicí Ing. Magdalenou Dvořákovou, vedoucí oddělení komunikace Armády ČR.

Specialista může být i žena

Ženy vůbec jsou v expozici Armády ČR vidět více, a to jak na vedoucích funkcích, tak třeba při přehlídce čestné stráže. Co si myslí o pozici žen v armádě plukovnice Magdalena Dvořáková? Mají dnes větší potenciál? „Máme dron, který jsou vaše oči. Potřebujeme tam mít silného svalnatého muže, který prošel všemi výcviky? Ne, může tam být specialista, který má 50 kg, brýle s dioptriemi a může mít i lehkou alergii. Snížili jsme zdravotní požadavky pro nově příchozí do armády, a tento padesátikilový specialista s lehkou alergií může být klidně i žena,“ vysvětluje s úsměvem plukovnice. „Musíme oslovit celou společnost a v ní dlouhodobě ženy zaujímají 51 %. Kdybychom z výběru vyloučili ženy, ochudíme se o potenciál, který v populaci je. Armáda je složena z jednotek bojových a podpůrných. Podpora vojáků v první linii je obrovská, nejde jen o úředníky, ale také piloty, řidiče, zdravotníky, spojaře a další funkce. I s ohledem na modernizaci a robotizaci armády už to není jen síla, která dovede zabezpečit splnění úkolu. Už můžete najít za kniplem nebo počítačem i ženu. Armáda není masa lidí, je moderní, malá a naše specializované jednotky jsou známé i v zahraničí.

A jak ona sama vnímá veletrh IDET? „Na veletrhu obranné techniky se potkávají české i zahraniční firmy, mohou se zde vzájemně pobavit a setkat. Já jako voják z povolání se sem jedu setkat s kolegy z útvaru.

Datum: 31.5.2019 8:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště