Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Armáda koupí 3D radary samostatně, projekt se zeměmi Visegrádu padl

 

Ministerstvo obrany rozhodlo, že mobilní 3D radiolokátory MADR koupí prostřednictvím výběrového řízení. Do zakázky by měl být zapojen i český obranný průmysl, oznámil v úterý mluvčí resortu Petr Medek. Padla tak možnost společného nákupu v rámci Visegrádské čtyřky (V4).

„Ministerstvo obrany rozhodlo o způsobu pořízení mobilních 3D radiolokátorů MADR prostřednictvím otevřeného výběrového řízení. S ohledem na význam zakázky pro obranu státu dodavatel musí mít pevné zakotvení v ČR, proto ministerstvo bude trvat na zapojení domácího obranného průmyslu,” uvedl resort.

Do roku 2017 by mělo být pořízeno pět radiolokátorů, které mají nahradit zastaralé sovětské radary. Měly by být dodány od 18 do 24 měsíců od podpisu smlouvy. Očekává se, že cena akvizice se bude pohybovat ve výši přibližně 1,5 až 1,7 miliardy korun.

Státy V4  se alespoň dohodly na jednotné specifikaci systému. „To konkrétně znamená, že jednotlivé strany mohou pořizovat radarové systémy podle stejné specifikace, byť v rozdílných počtech a termínech podle svých možností a potřeb,” osvětlil resort s tím, že společné akvizici brání řada problémů zejména legislativního charakteru.

Díky dohodě na specifikaci radaru by mohly státy V4 v budoucnu tuto techniku společně nasadit v rámci NATO. Kooperovat by rovněž mohly při přípravě a výcviku odborného a technického personálu.

Zdroj: novinky.cz

Datum: 2.10.2014 8:21:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště