Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Armáda dostane přidáno, potvrdil premiér na kontrole u Stropnického

 

Předseda vlády Bohuslav Sobotka ve čtvrtek na Ministerstvu obrany potvrdil, že navrhne navýšení rozpočtu armády na 43, 5 miliardy korun na příští rok. Návštěva byla součástí premiérova turné po jednotlivých ministerstvech. Čtvrteční „kontrola“ v úřadu Martina Stropnického však nebyla úplnou formalitou.

„V době kdy jsme dávali dohromady tuto koalici, netušili jsme, že se vyhrotí bezpečnostní situace nejen na východní Ukrajině,“ uvedl Sobotka. „Ocenil jsem tlak současného vedení ministerstva na lepší hospodaření resortu, zůstaly tu nepříliš výhodné smlouvy z minulosti,“ dodal předseda vlády. Potvrdil i záměr postupně navyšovat rozpočet i v dalších letech až na 1,4 procenta hrubého domácího produktu.

Stropnický připomenul, že se snažil v prvních šesti měsících hlavně šetřit a shánět peníze. „Prodali jsme nepotřebný majetek za čtvrt miliardy a další majetek ve stejné ceně je připraven na prodej,“ sdělil Stropnický.

Stropnický dostal i dotaz, jak je na tom aktuálně český voják zraněný v Afghánistánu. „Ta situace stran zranění je stabilní, ale chce to čas,“ uvedl ministr obrany.

Stropnický patří spíše ke kladněji hodnoceným ministrům. Přesto se dopustil pár dílčích přehmatů. V dubnu prohlásil v jednom rozhovoru v reakci na ukrajinskou krizi a angažmá NATO, že „Češi jsou citliví na přítomnost cizích vojsk na svém území“. Nic nepomohlo, když ministr opakoval, že jeho výrok byl vytržen z kontextu, už žil vlastním životem.

Svému ministrovi pak vyčinil i předseda vlády Sobotka, když připomenul, že nelze srovnávat okupaci Varšavské smlouvy v roce 1968 a vojenskou spolupráci v NATO.

Zdroj: idnes.cz

Ministr Martin Stropnický při návštěvě Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Datum: 4.8.2014 8:21:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště