Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Armáda ČR: Fotografie mají osobní kouzlo

 

Armáda ČR není jen o vojácích v první linii, ale o celé řadě dalších podpůrných profesí.  Jedním z doprovodných programů jednoho z největších vystavovatelů veletrhu IDET je také Beseda s vojáky, určena širší veřejnosti. „Vojáci zde často prezentují techniku, ale nikdo zde nemluví o sobě, o tom co dělá. Proto chceme představit nejenom techniku, ale i ty, co techniku užívají. Nejen vojáky, kteří plní vojenský úkol, ale také vojáky, kteří dokumentují jako fotografové z misí i z běžného života útvaru,“ říká vedoucí oddělení komunikace, plukovnice Ing. Magdalena Dvořáková. Na besedu pozvala tři fotografy – dva vojáky a jednu vojákyni. Jeden z nich byl na pozorovatelské misi v Kongu, druhý byl na misi výcvikové v Afghánistánu a vojákyně představuje fotografie ze života útvaru.

Jeden z vojáků pojal fotografie, které pořídil v roce 2018 jako kontrast dobových fotografií roku 1918. Další fotografie zvýrazňují kontrast kontinentů, kontrast životů a perspektivy. Očima ženy je pak představen běžný život na útvaru, lidé i technika. Pojďme si hosty představit blíže:

Nadporučík Daniel Píša je členem 42. mechanizovaného praporu Tábor, v letech 2015 a 2018 byl na misi v Afghánistánu. Tam vznikl nápad reprodukovat fotografie, které pořídili vojáci za druhé světové války v Tobruku. V AČR je 10 let, fotografování je především jeho zájem.

Kapitán Jakub Šimíček je tiskovým a informačním důstojníkem 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Před zhruba půl rokem se vrátil z pozorovatelské mise OSN ve Středoafrické republice. Odtud pocházejí jeho fotografie. V AČR je 19 let, fotografování se věnuje 5 let.

Kapitánka Lucie Masaříková působí aktuálně v centru CIRC v Brně, které spadá pod Agenturu komunikačních a informačních systémů (AKIS). V AČR je 17 let, vystudovala na Vojenské střední škole i na Univerzitě obrany a 7 let působila jako tisková a informační důstojnice, díky čemuž se dostala k fotografování. Většina jejích fotografií je z běžné vojenské činnosti nebo cvičení jak u nás, tak i v zahraničí.

Datum: 31.5.2019 8:31:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště