Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Nexter Systems a Tatra Truck prezentují obrněné vozidlo TITUS

 

Zlatý IDET obdržela společnost NEXTER SYSTEMS za nejnovější obrněné vozidlo TITUS vyvinutý v úzké spolupráci se společností TATRA TRUCKS. Konstruktéři jej vyvinuli tak, aby se vypořádalo s veškerými nástrahami hybridních bojových operací. NEXTER SYSTEMS je hlavním dodavatelem pro české a slovenské ozbrojené síly a pokračuje tak v linii vozidel, do které patří Leclerc MBT, VBCI a ARAVIS.

Tato vozidla byla prověřena v mnoha různých bojových operacích. Ve vozidle Titus se snoubí bohaté zkušenosti a špičková technologie společnosti Nexter s jedinečným podvozkem Tatra. Taktické operační velení má tak nyní k dispozici plně pohonné vozidlo 6x6, které se díky své modularitě umí přizpůsobit neustále se měnícímu prostředí. Slouží od přepravy pěchoty po funkce bojové podpory a bojového zabezpečení či od mírových operací po protipovstalecké zásahy.

Unikátní koncepce podvozku Tatra sestává z centrální roury a vzduchem odpružených nezávisle výkyvných polonáprav. To dává vozidlu vynikající torzní tuhost a chrání jej před nadměrným namáháním v krutu nebo ohybu. Vzduchové odpružení nezávislých polonáprav pak umožňuje pohodlnou přepravu posádky vysokou rychlostí i v náročném terénu – systém poskytuje výjimečnou ochranu vůči rázům a vibracím. Průměr zatáčení je 13 m, stoupavost 60 procent a boční náklon 30 procent. S motorem 500 koní dosahuje Titus rychlost až 110 km/hod. Při konstrukci byl zvolen široký volitelný rozsah balistické ochrany od úrovně 2/2a/2b po úroveň 4/4a/4b. Má ochranu před výbušnými nástražnými systémy do 150 kg TNT.

Unikátní provedení SAFEPRO společnosti Nexter zajišťuje schopnost přežití posádky. Pracoviště jsou pak optimálně rozložena – řidič, střelec, velitel a četa. Snadný nástup i výstup zajišťuje rampa.  Hlavní zbraní v Titusu je zbraň od 7,62 mm až po 20 mm, vrhače granátů a integrované minomety. Ve vozidle je též zabudován systém pro provoz bez posádky, dále systém pro denní, noční a perimetrické vidění. Nechybí systém řízení palby a rušičky, detektory střel a další vybavení. Armáda jej používá pro mírové operace a konvenční bojovou činnost. Pro protipovstalecké operace je vybaveno dodatečnou ochranou proti minám a nástražným výbušným systémům, pro protiteroristické operace s útočným žebříkem. Při vojenských operacích ve městech a v zastavěných oblastech má ochranu před nástražnými a výbušnými systémy.

Vozidlo se dodává v různých modulacích – přeprava, velení a řízení, palebná podpora, podpora mobility a vyprošťování. Už nyní se pracuje na dalších – průzkum, lékařská podpora, logistiky, operace v městských a zastavěných oblastech.

Datum: 21.5.2015 14:25:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště