Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Víte, kde se skrývá Krajina břidlice a jak se kámen láme? Přijďte se vše dozvědět na GO a Regiontour

 

Krajina poklidných vrcholků, hlubokých údolí, do kterých se statečně zařezávají mladé dravé řeky Odra a Moravice. Krajina, které vtiskla nezaměnitelnou podobu černošedá hornina – břidlice, tvořící společně s drobami a slepenci převážnou část podloží Nízkého Jeseníku. Oblast Oderska, Vítkovska a Budišovska spojila právě břidlice a co nabízí, poznají návštěvníci cestovatelských veletrhů. V expozici uvidí také, jak se kámen řeže a láme.

„Pro snadné pochopení veřejnosti a geologické vymezení této oblasti používáme název Krajina břidlice,“ uvádí Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury a školství z městského úřadu Odry.

V geologických mapách se Krajina břidlice objevuje jako šedivá plocha. Ve skutečnosti se jedná o krajinu barevnou, malebnou a rozmanitou. Zeleň střídají šedivě stříbřité haldy břidlic, výběžky skal, v dolinách i na kopcích se lesknou hladiny jezírek zatopených lomů. Krása a zvláštnost přírody Krajiny břidlice pozorovatelná v každém pohledu je dílem přírody skloubeným s dílem člověka. Jednou z největších zvláštností Krajiny břidlice je tajemství země – hlubinné břidlicové doly, ohromující díla člověka, která vznikala po dobu několika staletí. Impozantní vytěžené komory v kombinaci s chodbami precizně založenými z odpadního kamene jsou mnohými montanisty pokládány za nejkrásnější podzemní prostory zhotovené člověkem.

„Zajímavé informace o břidlici a břidlicovém průmyslu, geologii, paleontologii a výrobcích z břidlice jsou prezentovány v Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou. Na vnitřní výstavní prostory navazuje venkovní expozice s důlními vozíky, imitací štoly a přístřeškem na štípání břidlice. Velmi zajímavá miniexpozice břidlicového průmyslu v oblasti Vítkovska – Imaginárium břidlice - se nachází v objektu rekreačního střediska Bílá Holubice nedaleko města Vítkov. Imaginárium nabízí neobvyklou podívanou prostřednictvím velkoplošných fotografií, videí a zvuků,“ popsala Zemanová.

Největším lákadlem oblasti jsou zpřístupněná podzemí – v obci Zálužné poblíž Vítkova se nachází Raabova štola, důlní dílo, které nás po několika desítkách metrů dovede do vytěžené důlní komory. Geologicky velmi zajímavý Flascharův důl bude v květnu roku 2020 otevřen pro veřejnost v Odrách. Návštěvníci si projdou přes 300 metrů důlních chodeb, ocitnou se v několika vytěžených komorách a adrenalin zažijí v 18 metrů vysokém lezním oddělení. Zajímavostí Flascharova dolu je bohaté provrásnění, které lze pozorovat na několika místech dolu.

V Krajině břidlice je vybudováno téměř 70 km naučných stezek věnovaných břidlici – Břidlicová stezka, stezka Dědictví břidlice, Čermákova stezka a stezka K Flascharovu dolu.

Všechny informace získají zájemci na GO a Regiontour. Kdo se do Krajiny břidlice vypraví, pak určitě stojí za to navštívit informační centra v Odrách, Vítkově a Budišově nad Budišovkou. Kompletní přehled je na webových stránkách www.krajinabridlice.cz.

Datum: 3.1.2020 9:15:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště