Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Thajsko pod drobnohledem: Nechejte se unést chutí

 

Thajská kuchyně je vyhlášená snad po celém světě. Jídlo v jednotlivých regionech Thajska se lehce liší recepturou i chutěmi. Říká se, že nejpálivější jídlo je v Jižním Thajsku. Co rozhodně doporučují ochutnat zástupci státní thajské centrály cestovního ruchu? Také nabádají k ochutnávání přímo na ulici, neprohloupíte. Michelinskou hvězdu totiž mimo jiné získal malý stánek s nudlemi Phad Thai v Bangkoku.

Každý thajský pokrm v sobě snoubí několik zdánlivě nekombinovatelných chutí – sladké, pikantní, slané, kyselé a hořké. Některé kombinace znějí zvláštně, ale základem thajské kuchyně jsou čerstvé ingredience a koření, čerstvě rozdrcené v hmoždíři.

Typická pro thajskou kuchyni je rýže a k tomu variace zeleniny, masa (vepřové, hovězí, kuřecí, ryby). Thajci mají také výborné polévky (Tom Kha, Tom Yam) a pikantní zeleninové saláty.  Vyhlášené jsou různé druhy curry omáček. Nemají v podstatě nic společného se žlutým kari, které znáte z české kuchyně a rozhodně doporučujeme.

Výborné jsou čerstvé ryby a mořské plody. Nesmíme zapomenout na čerstvé ovoce. Osvěžujícímu ovocnému mango koktejlu se máloco vyrovná, snad jen vychlazený čerstvě otevřený kokos plný kokosové vody.

Thajská kuchyně převzala i různé úpravy nudlí, například v polévce, smažených s masem, ve studeném salátu s mořskými plody. Určitě nemůžeme zapomenout na dezerty. Zřejmě nejznámější je „Mango sticky rice“ - sladká rýže s kokosovým mlékem, která se podává s čerstvým lahodným mangem. A až budete mít možnost, dejte si u některého ze stánků tradiční palačinku „rotti“.

Na all inclusive zapomeňte

Pobyty all inclusive v Thajsku nehledejte. A i kdyby zde byly, doporučujeme spíše místní restaurace s pravým thajským jídlem než uniformované hotely. Nebojte se dát si něco klidně i u stánku na ulici. Thajský „street food“ (pouliční stravování) je jedno z nejlepších na světě. Víte, že michelinskou hvězdu dostal v Bangkoku právě malý stánek, který dělá skvělé nudle Pad Thai?

Jestli máte raději luxus, vydejte se do jednoho ze Sky Barů v Bangkoku, kde vás čeká jak skvělý kulinářský zážitek, tak neopakovatelný výhled na noční Bangkok.

Jídlo na ulici je levnější, než v restauracích. Thajci rádi stolují společně a rádi se o jídlo dělí. Běžně objednají několik chodů doprostřed stolu a každý si dá na co má chuť. Pokud vás thajská kuchyně okouzlí, můžete se zúčastnit některého z kurzů vaření a zkusit si uvařit thajské jídlo pak i doma po návratu z dovolené. Základní suroviny k vaření jsou relativně snadno dostupné i v Česku.

Foto: archiv Tourism Authority of Thailand

Datum: 10.1.2020 12:30:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště