Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
20.-23.10. 2022

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
20.-23.10. 2022

Veletrh turistických možností v regionech

Technické muzeum připomene pád železné opony. A bude se i soutěžit

 

Připomenutí pádu železné opony je další z prezentací, kterou  TMB připravilo na letošní ročník Regiontouru. Stejně jako v předešlých letech muzeum na veletrhu nabídne ukázky z toho, co letos v roce 2019 chystá.

Třicet let uplyne na podzim od otevření hranic na západ. TMB svou veletržní expozicí upozorní na toto výročí 10 metrovou replikou signální stěny. "Signální stěna je laicky řečeno plot z ostnatého drátu, jenž od sebe odděloval hraniční pásmo mezi východním blokem a západem. Jejím úkolem bylo znemožnit přechod hranice a v 50. letech byla dokonce pod vysokým napětím," uvedla mluvčí TMB Šárka Motalová. Signální se stěna nazývala z prostého důvodu - dávala při pokusu o její zdolání znamení, signál pohraničníkům. "Na veletrhu návštěvníci uvidí repliku rotního signálního zařízení U-80 (dle doplňku k předpisu z roku 1986). Stěnu doplní další artefakty připomínající dobu před listopadem 1989," poznamenala Motalová.

Mezi chystané výstavy v tomto roce patří i Počátky sportu v Brně. Na veletrhu si budou moci zájemci prohlédnout veslici pro nepárovou čtyřku s kormidelníkem z roku 1930 a další exponáty a také si budou moci vyzkoušet svou sportovní zdatnost na veslařském trenažéru pod dohledem odborníka.

Nabitý rok 2019

TMB v roce 2019 chystá více než 15 výstav (např. Tenkrát na Měsíci, Člověk v náhradách, V těžkých dobách 1918-1919, Retrogaming, Moped Rallye …) a na padesát akcí (S Matičkou a Šroubkem za poznáním putujem, Přehlídka automobilové techniky, Mezinárodní soutěžní setkání modelářů atd). Jednou z akcí bude v dubnu další připomenutí pádu železné opony, které se uskuteční téměř v autentickém prostředí poblíž česko-rakouských hranic na památce TMB s názvem Areál československého opevnění v Šatově (13. 4. 2019). Vše, co letos muzeum chystá, se návštěvníci veletrhu dozvědí na stánku TMB přímo od pracovníků.

Na stánku Ministerstva kultury České republiky bude TMB prezentovat práci Metodického centra konzervace. „Technické muzeum v Brně se podívá do historie skla a představí exponáty archeologických skel ze starší doby bronzové (kolem roku 2000 př. n. l.) a doby stěhování národů (z 5. až 6. století). „ Prezentaci doplní též ukázka postupu výroby vinutých korálků, který patří k nejstarším sklářským technikám,“ představuje náplň této části prezentace muzea náměstkyně ředitele pro toto centrum Alena Selucká. „Dále odborní pracovníci muzea seznámí návštěvníky se sklem jako materiálem pro ochranu muzejních sbírek, jako je např. tvrzené sklo, vrstvené, protipožární, reflexní, antireflexní či protisluneční sklo. Vysvětlí rozdíl v jejich vlastnostech a použití. Nevynechají ani speciální typy muzejních skel," doplnila.

Po celý čas cestovatelských veletrhů budou na stánku TMB k dispozici jeho pracovníci, na zájemce čekají kvízy a zábavné hry a také 2x denně soutěže o ceny, a to vždy v 13.00 a v 16.00.

Během roku pak kromě stálých expozic v hlavní budově v Brně-Králově Poli TMB nabídne také dílny pro děti i dospělé a v sezoně od dubna do října otevře své památky: Kovárnu v Těšanech, Areál čs. opevnění v Šatově, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou a národní kulturní památky Vodní mlýn ve Slupi, Starou huť u Adamova a Větrný mlýn v Kuželově.

 

Datum: 15.1.2019 12:41:00

Současně také

Caravaning Brno
20.-23.10.2022


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště