Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Regiony začínají porážet Prahu, zahraničních turistů v nich přibývá rychlejším tempem

 

Příjezdový cestovní ruch loni rostl ve všech parametrech, ale rychleji v regionech než v Praze. Aktuální data za první tři čtvrtletí roku 2017 v Brně prezentovala agentura CzechTourism.


Do České republiky přijíždí stále více zahraničních turistů, nárůst za prvních devět měsíců loňského roku je přibližně desetiprocentní. Většina z nich ovšem navštíví pouze Prahu, která se tak dostává až na hranici svých kapacitních možností. Proto je velmi důležité dostat návštěvníky z Prahy do regionů a výsledky loňského roku ukazují, že se to daří. „Dynamika loňského roku je velmi pozitivní a výjimečné je mírné snížení Prahy oproti ostatním regionům na příjezdech. V prvních třech kvartálech jsme zaznamenali vysoký nárůst zahraničních klientů právě v regionech, téměř o 16 procent, zatímco v Praze o necelých 7 procent,“ informovala generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková na veletrhu Regiontour. Analýza výstupů v mediálním prostoru navíc potvrdila také intenzivnější propagaci regionů. „Hlavně moravské regiony jsou v posledních dvou letech velmi aktivní, ale například také Plzeň. Pozitivním trendem je, že se mediální prezentace regionů napojuje na Prahu, jejíž značka je velmi silná,“ dodala Monika Palatková. 

Propagaci regionů by měla napomoci také nová výzva v rámci Národního programu podpory cestovního ruchu. Jak na veletrhu Regiontour informovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, 12. ledna skončila výzva na rozvoj obslužnosti pro cestovní ruch, kde je na budování doprovodné infrastruktury alokováno zhruba 150 milionů korun. „Předpokládám, že ještě letos vyhlásíme výzvu pro destinační společnosti na marketingové a propagační aktivity,“ oznámila ministryně Dostálová. Varovala také před turistickou přeplněností Prahy a s ní souvisejícími problémy, které znají třeba v Benátkách nebo v Barceloně. „Hoteliéři v Praze hlásí obsazenost 98 procent. Proto musíme usilovat o to, aby turisté jeli i jinam, a jsem ráda, že pořád více objevují krásy našich krajů. Máme jim co nabízet a do budoucna musíme pracovat nejen na atraktivitě, ale  také na dostupnosti turistických cílů,“ uvedla s odkazem na problémy s dopravní infrastrukturou. Jako možné řešení Klára Dostálová vidí i rozvoj vnitrostátní letecké dopravy. Proto přivítala aktivity Pardubického kraje, který připravuje regionální letiště.

Ministryně pro místní rozvoj na veletrhu Regiontour zhodnotila také výsledky odvětví v loňském roce: „Cestovní ruch je jednou z priorit ministerstva a velmi významné ekonomické odvětví s obrovským dopadem do národního hospodářství. Má skoro 3% podíl na tvorbě HDP, což je více než zemědělství. V hromadných ubytovacích zařízeních jsme loni měli 15,8 milionu hostů a příjmy do státního rozpočtu dosáhly za první tři čtvrtletí roku 2017 zhruba 120 miliard korun, což je asi šestiprocentní nárůst.“

Aktuální statistika ukázala, že nejvíce turistů k nám stále přijíždí z Německa, následuje Slovensko, Polsko a USA. Do první pětky se loni vrátilo Rusko. Zároveň výrazně roste zájem z asijských zemí, konkrétně z Číny za první tři čtvrtletí roku 2017 přijelo o 44 procent více turistů a z Koreje o 31 procent. Velký potenciál představuje Indie, kde loni agentura CzechTourism otevřela nové zastoupení.

 

Datum: 19.1.2018 14:00:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště