Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Radek Jaroš: Koruna Himaláje, Koruna Světa – a co dál?

 

Každý, kdo sleduje výstupy horolezce Radka Jaroše, dobře ví, že 1. říjen 2019 byl jeho významným dnem. Nejen proto, že stanul na vrcholu nejvyšší africké hory Kilimanjaro, ale také tím uskutečnil jeden ze svých velkých snů – zdolat bez kyslíku a bez pomoci výškových nosičů Korunu Světa, tedy stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů (Mount Everest, Denali, Mount Elbrus, Mount Kosciuszko, Mount Vinson, Aconcagua, Kilimanjaro). Stalo se tak poté, co v roce 2014 dobyl jako 15. člověk na světě Korunu Himaláje. Osobně se s Radkem Jarošem budete moci setkat již 17. ledna na festivalu GO Kamera.

Bezprostředně po vaší poslední cestě jste na svém FB napsal: „V sobotu jsem se vrátil z Afriky. Stál jsem na vrcholech dvou hor - Meru a Kilimanjaro. Ne sám. Byl jsem součástí skupiny RSJ. Já R.J. … Při sestupu z nejvyšší hory Afriky jsem si pobrečel. Vzpomněl jsem si na tátu. S ním jsem do hor začal jezdit. Myslím, že by byl hrdej.“ Po takovém úspěchu by člověk čekal, že si vychutnáte konec roku doma, ale vy znovu míříte do Afriky…

Ano, odjíždím 20. prosince. Korunu Světa jsem dokončil na přelomu září a října, kdy jsem odjel neplánovaně jako guide finanční skupiny RSJ, a teď odlétám znovu na Kilimanjaro už na plánovanou cestu s CK Livingstone s asi patnáctičlennou skupinou. Dvě třetiny tvoří moji kamarádi, se kterými se znám dlouho, a asi třetinu lidé, se kterými budu na expedici poprvé. Budou mezi nimi i herci známí z televizních seriálů, ale já jsem neviděl jediný díl Ulice ani neznám současné české kriminálky, tak to pro mne budou nové tváře.

Africké Vánoce musí být úplně jiné. Co letos čekáte místo Ježíška a stromečku? A jak jste slavil Vánoce v minulých letech?

Loni jsem slavil Vánoce v Jižní Americe v základním táboře ve výšce 4200 m v Campo de mulas před výstupem na Aconcague. Vánoce předtím v posledním výškovém táboře pod vrcholem nejvyšší hory Antarktidy Mount Vinson. Letos budeme tou dobou někde v deštném pralese a Ruda Švaříček tvrdí, že má překvapení, tak uvidíme, jestli ozdobí nějakou palmičku. Asi proběhne nějaká symbolická akce, možná si vyměníme legrační dárky. Ale kapr samozřejmě nebude.

Koruna Himaláje, Koruna Světa – to jsou velké splněné sny. A co bude dál?

Další projekt, který mám v plánu, je vylézt na 15 nejizolovanějších hor světa. Takže určitě je v hledáčku Papua Nová Guinea, kde leží Carstensz Pyramid, nejvyšší hora světadílu Austrálie a Oceánie. Já jsem sice byl na nejvyšším vrcholu Austrálie, takže to se taky počítá, ale v novém projektu nemohu toto místo minout.

Máte nějaký časový horizont, ve kterém byste chtěl svůj další sen splnit?

No chtěl bych to vylézt ještě v tomto životě. V tom příštím budou jiné plány.

Aktuálně vám vyšla nová knížka s názvem Severní polokoule naší koule. O čem je? 

Dva roky jsem o této knížce mluvil, ale teď jsem se teprve zmáčknul a byl schopen ji připravit na předvánoční trh. Je to kniha, která popisuje úspěšné, ale i ty neúspěšné výstupy na nejvyšší vrcholy na severní polokouli, jako je Elbrus, Mount Blanc, Mount Everest a na Aljašce Denali. Kniha bude k dostání na veletrhu GO a je teď nově k dispozici i na mých stránkách.

Návštěvníci GO se letos mohou zapojit do veletržního dění svými cestovatelskými příběhy pod heslem Za sedmero… to zní jako začátek pohádky.

I když ta obvykle začíná Za devatero horami a devatero lesy…

Tak dobře, jak by pokračoval váš pohádkový příběh s takovým devítkovým začátkem?

Za devatero horami a devatero řekami leží titul pomyslné Koruny Světa. Já jsem těch vrcholů slezl 9, ale říká se, že Koruna Světa jich má 7, takže bych tu pohádku mohl začít jak se sedmičkou, tak devítkou.

Předpokládám, že o tom budete přednášet i na lednovém veletrhu. Co a kdy chystáte pro návštěvníky?

Na festivalu GO Kamera budu v pátek 17. ledna večer mluvit o Koruně Světa a Africe.

V bloku od 20 hodin budete vystupovat spolu s Rudou Švaříčkem, který stejně jako Vy pochází z Nového Města na Moravě. Je to místní vodou nebo čím to je, že se právě tam narodil jeden velký horolezec a další velký cestovatel?

Je to asi náhoda, ale hezká, a svět je plný náhod. Ale z Nového Města pocházejí i další skvělí sportovci a medailisté, jako Martina Sáblíková, Martin Koukal a další.

Vraťme se k cestovatelskému veletrhu. Letos bude jeho součástí i velký food festival. Pamatujete si na nějaký okamžik vysoko v horách, kdy byste si řekl, tak teď bych si dal…?

Hlavně při našich prvních expedicích, kdy jsme měli málo zkušeností, málo peněz a velký hlad, se člověk přistihl, že se ráno probudil a zdálo se mu, že mu tečou sliny, v jedné ruce drží rohlík a v druhé krabici vlašáku.

To je velmi české… Mimochodem, veletrh se ponese v duchu „5 kontinentů, ale nespočet zážitků“. Dá se říct, že vám některý kontinent přirostl víc k srdci? A pokud ano, proč?

Evropa, protože je to podle mne nejlepší kontinent k životu. Sice podle vědeckých výzkumů vzešel život z Afriky, ale Evropané osídlili drtivou většinu ostatních kontinentů, přinesli tam kulturu, poznání… Střední Evropa je pro mne nejkrásnější.

Však jste se také nechal slyšet, a teď budu citovat: „Mám pocit, že někdy šplháme na nejvyšší vrcholy, abychom si více uvědomili, jak je krásná a příjemná domovina.“ Co máte na Vysočině nejraději? 

Člověk má přirozeně silnější vztah k místu, kde se narodí. Čím jsem starší, tak si víc uvědomuji, co znamená domov, a čím víc cest mám za sebou, tím víc vidím, jak je to místo důležité a krásné.

Ptala se Věra Staňková

 

Datum: 23.12.2019 10:32:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště