Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
20.-23.10. 2022

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
20.-23.10. 2022

Veletrh turistických možností v regionech

Postavte mosty a zjistěte, jak cenné je dřevo nebo vědomosti pro Tibeťany

 

Lákají vás dálky, nevadí vám vycestovat na delší dobu a rádi byste pomáhali dětem se vzděláváním? Můžete zkusit vyučovat v klášterní škole malé mnichy a mnišky z tibetské komunity v severní Indii. Pro všechny, kteří mají srdce na dlani, přijedou na lednový veletrh Regiontour předat své znalosti a zkušenosti s pomocí Tibeťanům dobrovolníci z Mostu pro Tibet.

Obecně prospěšná společnost Most funguje už 14 let a za tu dobu se snaží zlepšit životy Tibeťanů v severoindické komunitě. Jsou to často lidé vyhoštění z Čínou ovládaného Tibetu. „Přímo do Tibetu se nedostaneme, protože Čína nám odmítá vydat víza,“ vysvětlil Tomáš Přichystal, jenž se společnosti stará o fundraising.

Stálý tým Mostu i dobrovolníci pomáhají dětem v klášterních školách, seniorům i nomádům. „Celkem navštěvujeme asi patnáct míst, z cest přivážíme tibetské produkty a ty pak prodáváme na e-shopu,“ dodal Přichystal. Výrobky budou k dostání i na lednovém festivalu, výtěžek z nich zase poputuje do osad v severní Indii.

Stálý čtyřčlenný tým vyráží z Ostravy a z Olomouce každé léto na jeden až dva měsíce pomáhat do osad. Angličtinu do škol pak jezdí vyučovat většinou studenti a to alespoň na tři měsíce. „Záleží na domluvě s klášterem a časových možnostech vyučujícího. Být studentem ale není podmínkou,“ ujistil Přichystal.

V Mostu pro Tibet pravidelně přicházejí s novými nápady, jak komunitě Tibeťanů pomoci. „Právě se snažíme zajistit co nejvíce prostředků pro tibetské seniory, kteří si v Himálaji často nemohou zatopit. Nemají na to totiž dostatek peněz, a proto přes zimu strádají a trpí nemocemi. Peníze, které se nám v aktuální kampani podaří získat, seniorům pošleme právě na zakoupení otopu,“ uvedl Přichystal. Projekt Společně jim zatopíme, jehož hlavní tváří je Aleš Háma, potrvá až do února.

Kromě výuky pro děti a sbírky pro seniory pracují i na dlouhodobých formách pomoci. „Lidé si mohou adoptovat mnicha, tibetské dítě nebo seniora, kterému budou pravidelně přispívat. V minulosti za ním mohli i vycestovat a osobně se s ním setkat. Této možnosti využívali i starší lidé,“ dal příklad Přichystal. Pokud bude o návštěvy zájem, pokusí se je v Mostu opět zajistit.

Pro nomády, kteří žijí v exilu v zaostalé oblasti Čangtangu, shání zase Most pro Tibet kozy. Ty nejchudším rodinám pomáhají zajistit obživu. V pavilonu F brněnského výstaviště návštěvníci uvidí na 25 panelů s fotografiemi z každodenního života v tibetské komunitě, ale i z konkrétních rozvojových projektů. Nebudou chybět ani záběry z předávání kašmírských koz nomádským rodinám.
 

 

Datum: 6.12.2017 6:54:00

Současně také

Caravaning Brno
20.-23.10.2022


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště