Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Ochutnejte „bombu", kterou chystá Technické muzeum

 

Rozsáhlou výstavu o českém průmyslu na začátku 20. století připravuje v roce 2018 Technické muzeum města Brna. Projekt připomínající sté výročí založení Československa můžete ochutnat i na nadcházejícím veletrhu Regiontour.

V expozici se bude tkát na historických stavech, návštěvníci uvidí výrobky někdejších světoznámých brněnských textilních a strojírenských továren. „Výstava zahrne vývoj průmyslu od roku 1908, kdy se uskutečnila Jubilejní všeobecná hospodářsko-průmyslová výstava v Kroměříži, do roku 1928. Tehdy se odehrála Výstava soudobé kultury sumarizující deset let existence Československa a jeho úspěchy. Jednalo se o Výstavu soudobé kultury v Československu, která otevřela nově vzniklý areál brněnského výstaviště,“ popsala Šárka Motalová z Oddělení komunikace a marketingu. V tomto časovém termínu představí TMB ve výstavě nejdůležitější průmyslová odvětví, podniky a podnikatele počátku 20. století a změny, jež po vzniku Československa na našem území nastaly.

 Pracovníci muzea momentálně lednovou „ochutnávku“ výstavy Průmysl 1918 na Moravě dolaďují. Slavnostní otevření obrovské expozice ve svých prostorách u brněnského Technologického parku plánují na podzim, už teď se mohou příznivci strojů těšit na interaktivní stanoviště, trojrozměrné exponáty i nabité informační panely. „Vývoj průmyslu bude ukázán na příkladech podniků a podnikatelů ze čtyř hlavních průmyslových oblastí na Moravě – Brněnsko, Ostravsko, Olomoucko a Prostějovsko, Zlínsko a důležité firmy a osobnosti z dalších částí země. Z každého regionu budou ukázána nejdůležitější odvětví, podniky a osobnosti a také bude prezentován všední život podnikatelů a dělníků,“ uvedl Roman Žák, vedoucí Oddělení komunikace a marketingu muzea. Po podzimním otevření tak návštěvník zjistí vše o moravských strojírnách nebo textilních továrnách, ale i lihovarech či obuvnických továrnách mezi lety 1908 a 1928.

Dobrodružství s Matičkou a Šroubkem
Pod TMB patří také řada památek, například kovárna v Těšanech, Stará huť u Adamova nebo vodní mlýn ve Slupi. Na Regiontouru pracovníci muzea zájemcům popíšou, co všechno se v nich v nadcházejícím roce koná. Programy brněnského Technického muzea milují rodiče i děti. Právě na ně se zaměřuje projekt S Matičkou a Šroubkem za poznáním a i jeho plány v roce 2018 bude možné na veletrhu v pavilonu P ochutnat. „Malým návštěvníkům hravou formou přibližujeme, jak naši předci bydleli, jak žili a také jejich technické vymoženosti, jež každodenně používali. Tyto akce se konají v autentickém prostředí některé z památek.  Děti mohou sbírat razítka do Cestovního pasu, výroční mince a ty nejpilnější pak mohou získat odměnu,“ přiblížila Šárka Motalová.

Nová automobilová expozice
Výstav Technického muzea v Brně bude příští rok mnohem víc, i ty návštěvníci Regiontouru poznají. „Chystá se otevření nové automobilové expozice se zaměřením na vozidla RVHP a některá vozidla ze Zašlapaných projektů, tedy dokumentů České televize o českých vynálezech před rokem 1989, které z mnoha důvodů nesměly spatřit světlo světa,“ doplnila Motalová. TMB připravuje také výstavu o Hieronymu Lormovi, muži, jenž otevřel hluchoslepým svět. Rodák z Mikulova, básník a filozof, který v 15 letech přišel o sluch a postupně slepl, vytvořil dotekovou abecedu (Lormovu abecedu), která se dodnes používá nejen v Česku. A v neposlední řadě se v TMB odehraje Design.s  – Mezinárodní bienále studentského designu.

 

Datum: 14.12.2017 7:10:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště