Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
17.-20.1. 2019

Mezinárodní veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
17.-20.1. 2019

Mezinárodní veletrh turistických možností v regionech

Na veletrhu REGIONTOUR se poprvé představuje Hranická propast, která je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě

 

Návštěvníci pavilonu P se s tímto světovým unikátem mohou seznámit jak v expozici věnované právě jen Hranické propasti, tak při pódiových prezentacích. Na detaily jsme se zeptali Michala Guby z České speleologické společnosti, který se i jako předseda základní organizace ZO 7-02 Hranický kras podílí na speleopotápěčském průzkumu Hranické propasti.


O velké hloubce Hranické propasti se ví dlouhá desetiletí, ale světový rekord 404 metrů byl potvrzen až loni v září. Jaká je skutečná hloubka propasti a jak probíhá její průzkum?

Zkoumání zatopených částí Hranické propasti probíhá systematicky už od roku 1963 a dnes jsme v hloubce 404 metrů. Průzkum potvrzující světový rekord byl realizován v září 2016 v rámci česko-polského projektu „Hranická propast step beyond 400m“ financovaného časopisem National Geographic. Spolu se suchou částí propasti, která měří 69,5 metrů od úrovně terénu k vodní hladině, máme nyní změřenou část propasti do hloubky 473,5 metrů. Tam nám došel komunikační kabel podvodního robota Gral Marine, ale ze záběru z hloubky 404 metrů víme, že propast dále pokračuje. Letos na jaře plánujeme vytažení podvodního robota, který nám při výstupu po průzkumu rekordní hloubky uvíznul v restrikci Mikádo v hloubce 196 m. Po vytažení a následné revizi „funkčnosti“ podvodního robota Gral Marine se s výrobcem robota domluvíme o následné úpravě a možnosti zapůjčení pro další hloubkový průzkum Hranické propasti.

Pomohl vám světový unikát v propagaci Hranické propasti směrem k turistům?

My se nevěnujeme turistice, ale průzkumu suchých i zatopených jeskynních prostor Hranické propasti. Světový rekord je poměrně čerstvý a jeho turistické využití se teprve rozbíhá pod vedením Hranické rozvojové agentury. V rámci spolupráce s městem Hranice a Olomouckým krajem začíná vznikat informační centrum, kam bychom chtěli koncentrovat veškerou prezentaci tak, aby se návštěvník mohl o propasti přímo na místě dozvědět něco víc. Dnes může návštěvník vidět z nově vybudované vyhlídkové plošiny na jižní straně Ohlubně propasti celou „sucho“ část propasti včetně jezírka. U vstupu na vyhlídkovou plošinu je umístěna v rámci naučné stezky informační tabule se základními údaji o Hranické propasti.


Jaký je zájem návštěvníků o vaši veletržní expozici?

Obrovský. Jsme vůbec poprvé jako vystavovatelé na nějakém veletrhu, takže jsme trochu zaskočeni. Všechny brožury a informační materiály, které jsme přivezli, už jsou rozebrány. Lidé se ptají na průzkum a hlavně nám přejí, ať se nám při něm dále daří. Na stánku máme dva základní bannery s popisem lokality a historie průzkumu propasti od šedesátých let do současnosti, dále zde máme jeden banner s aktuálním schématickým řezem Hranické propasti. Přivezli jsme také dvě figuríny potápěčů, jedna znázorňuje techniku a výbavu našich kolegů, kteří prováděli první průzkum před 50 lety, a na druhé je vidět současné potápěčské vybavení. Zájem návštěvníků nás opravdu mile překvapil.

Představujete se tady nejen stánkem, ale také dvěma prezentacemi na pódiu…

První je povídáním o Hranické propasti, představením světového unikátu formou prezentace i videí. Jde především o objevy od roku 2012, kdy se nám podařilo prostoupit přes hloubku 220 metrů, až do současnosti. V neděli od 13 hodin na pódiu v pavilonu P proběhne prezentace objevů od šedesátých let do současnosti.

Veletrh je výbornou příležitostí nejen k oslovování turistů, ale také k navazování kontaktů s organizacemi působícími v cestovním ruchu. Jednali jste s nějakými?

Navštívili nás tu zástupci Olomouckého kraje, se kterými jednáme už delší čas, ale oslovili nás také někteří starostové a hejtmani z jiných krajů. Tyto ohlasy nás samozřejmě velmi těší, protože je z nich vidět, že se o nás už ví. Na veletrhu REGIONTOUR jsem poprvé a jeho myšlenka je výborná. Návštěvník si tady udělá představu o atmosféře jednotlivých regionů, jejich specifik a hlavních zajímavostí. A všechno má na jednom místě, což je skvělé.

Datum: 22.1.2017 14:45:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště