Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Mikulovsko sází na kvalitu a láká na nové atrakce, nově třeba na Římany v Mušově

 

Nejautentičtější římské naleziště na našem území, Památník bratří Mrštíků, keltská výstava nebo Kardinálský rok. Mikulovsko se letos ukáže turistům i z jiné stránky, kterou mohou objevovat celoročně.


Raději méně, ale kvalitněji, rozhodli se na Mikulovsku, které už dosáhlo na strop únosného a regionu prospěšného turistického zájmu. Proto chce návštěvnost rozptylovat i do méně vytížených měsíců a oslovuje turisty tematicky. Novinky pro letošní sezonu region představil na veletržní tiskové konferenci v Brně.

„Chceme turistům nabízet autentické zážitky, a to efektivně a udržitelně, bez negativních dopadů na naše území a jeho přírodní a kulturní dědictví,“ říká ředitelka Mikulovsko-destinační společnosti Marcela Koňáková. V relativně malém regionu, kde ve 27 obcích žije asi 30 tisíc obyvatel, to ani jinak nejde.

V roce 2018 tady přenocování turistů dosáhlo počtu 662 760 a celkem přijelo 318 580 hostů. Průměrně tedy přenocovali jen 2 noci, což je další věc, kterou chtějí na Mikulovsku změnit. Cestou může být právě širší nabídka, protože i ta současná už přestává zvládat nápor. Návštěvnost čtyř Turistických informačních center dosahuje 275 tisíc osob za rok a dvanáct turistických cílů ročně přiláká přes 450 tisíc návštěvníků.

Mušov - Brána do Římské říše

Novinkou letošní sezony bude Návštěvnické a informační centrum Mušov – Brána do Římské říše. Právě v tomto místě v katastru obce Pasohlávky, v archeologické lokalitě Hradisko u Mušova, kdysi stály vojenské objekty připravované pro novou provincii Říše římské. Podle historiků stačilo, aby císař Marcus Aurelius žil jen o rok déle, a jižní část České republiky by se začlenila do této starověké říše. I bez toho po sobě římské legie na Moravě zanechaly dost stop, se kterými se zájemci od letošního června seznámí v novém Návštěvnickém centru Mušov.

Čeká je zde moderní budova plná digitálních technologií a interaktivní, zážitková forma prezentace. „Mušov není jen bránou směrem do římské civilizace, ale i bránou k návrší, odkud se otevírá panoramatický výhled na celý region,“ upozornil autor expozice Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu AV ČR Brno. Návštěvníci tak mohou zachytit genius loci místa, kde kdysi stanuly legie Marca Aurelia, a spojit prohlídku s pěšími nebo cyklistickými výlety.

K lákadlům Mikulovska se v září 2020 připojí také Památník bratří Mrštíků v Divákách. Výsledkem jeho rozsáhlé rekonstrukce bude nová interaktivní expozice představující život a dílo literátů atraktivním způsobem. Naopak se na dva roky uzavřela expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích, která se v březnu 2022 promění v Dům přírody Pálavy. Nový koncept se spíš než na archeologii, které se už pátým rokem věnuje Archeopark Pavlov, zaměří na prezentaci přírodního a krajinného fenoménu Pálavy.

Regionální muzeum v Mikulově letos láká třeba na výstavu Keltové v kraji pod Pálavou nebo na seriál akcí Kardinálský rok, který připomene 450 let od narození kardinála Františka z Dietrichsteina. Podrobnější informace o turistických cílech, kulturních zážitcích, festivalech a dalších akcích na Mikulovsku získáte na stánku Jihomoravského kraje v pavilonu P.

Datum: 17.1.2020 13:31:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště