Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Mapy jako malované

 

Potkáte je u rozcestníků, na náměstích, návsích, v domácích knihovnách, vytvářejí se pro celé regiony, oblasti a města či obce a kontinenty. Mapy. Ale tyhle jsou jiné, než ty pragmatické klasické a turistické. Jsou ručně malované s mnoha obrázky, nejčastěji je zdobí dominanty jednotlivých měst a atraktivních turistických míst. Jak vznikají, předvede zlínské CBS Nakladatelství na brněnském Regiontouru.

Je to rozhodně pořádná fuška. Jedna taková malovaná mapa, vzniká šest až osm měsíců a pracuje na ní velmi aktivně přibližně 10 lidí. Zlínským tvůrcům se už podařilo malovanými mapami regionů pokrýt skoro celé území České republiky, asi z devadesáti procent. Jsou zapsáni v České knize rekordů, vymalovali i celou Evropu a právě připravují druhé vydání Česko dětem, kde jsou atrakce a zajímavosti pro nejmenší. Pořádají různé výstavy, v květnu příštího roku třeba i v senátu. „V našich mapách se vyznají i ženy a děti,“ směje se obchodní ředitelka Blanka Imramovská. Už vážně dodává, že jejich projekty jsou nejen líbivé, ale hlavně podporují poznání regionů a turistickým míst, a to je cíl více než čtrnáctileté práce. Obchodní ředitelka vyzdvihuje zejména to, že každá mapa je ruční práce a tudíž nezměnitelný originál.

Dá se stručně popsat, jak takový jeden malovaný kousek vzniká?

Nejprve malíř namaluje za šest až osm týdnů podklad akrylovými barvami. Maluje lesy, louky, vodstvo, osídlení, infrastrukturu… Poté se tento základ mapy v nejvyšší kvalitě naskenuje do počítače a začne práce kartografa, který zanáší popis sídel, zajímavostí, vodstva a tak dále. Současně se malují dominanty měst a obcí, které se potom vkládají do mapy. Zároveň se připravují texty a malby do prezentační plochy, provádí se překlad do cizích jazyků, nejčastěji do angličtiny. Vše se umístí, kam patří, texty se zarovnají a začínají korektury naše interní i se zákazníky. Po odsouhlasení se jde do tisku různých variant map. Mohou být skládané, nástěnné a trhací mapy, ale také jako exteriérové tabule a interaktivní mapy na internetu.

 Jak dlouho tedy malovaná mapa přichází na svět?

Jedna regionální mapa i kniha leteckých snímků, které jsou dalším důležitým produktem naší společnosti, vznikají přibližně šest až osm měsíců. Projekty na klíč jdou trochu rychleji, ty jsou hotové zhruba za tři až čtyři měsíce.

Musí to být strašně pracné – vyhledávání dominant a důležitých míst dané oblasti…

S touto aktivitou nám pomáhají samy obce a města v regionu, ale samozřejmě i na toto máme kolegy, kteří se zabývají vyhledáváním dominant a zajímavých míst, aby mapa byla pro uživatele přínosná.

Radíte se s lidmi z míst, pro něž mapy vyrábíte?

Určitě! Na začátku každého projektu probíhá kampaň, při které oslovujeme všechny města a obce v daném regionu a samozřejmě se s nimi radíme.

Kolik se na mapě podílí lidí?

Na tvorbě mapy se podílejí částečně všichni kolegové – ať už je to obchodní tým, malíři, textaři, kartografové, koordinátoři, redaktoři, grafici, skladníci, rozvozci, fakturantky i sám majitel, který dělá korekturu každého projektu. Výrazně se výrobě jedné konkrétní mapy věnuje přibližně 10 lidí.

Styl je velmi jednotný, máte jednoho výtvarníka?

U map máme čtyři malíře podkladů a dalších šest malířů, kteří ztvárňují dominanty regionů. Styl je jednotný aby mohl tvořit pěkný celek – toto je v režii více lidí, kteří určují, jak by naše produkty měly vypadat.

Vytváříte i knihy leteckých snímků. U nich je práce stejně náročná?

Práce na knihách leteckých snímků je také velmi náročná. Je potřeba zaletět nad region a nafotit tisíc až patnáct set snímků, z nichž se poté vybírá těch 80 až 120 nejkrásnějších a nejzajímavějších. Kniha popisuje region, takže z každého kouty je potřeba nějaký pěkný, netradiční pohled a pak samozřejmě zcela tradiční pohledy na krásy a dominanty oblasti. Zároveň se opět tvoří články o klientech zapojených do projektu, popisují se fotografie, upravuje se barevnost. Opět vše musí projít korekturou a pak do tisku. I knížka leteckých snímků vzniká více než půl roku. Do Brna určitě přivezeme mimo jiných titulů i knihu Brněnsko z nebe, kterou jsme křtili na minulém Regiontouru.

Vraťme se k mapám. Kolik jich za rok vznikne?

V roce 2017 se nám povedlo udělat dvacet nových malovaných regionálních map a několik projektů na míru. A k tomu přibyly i další regionální knihy.

Je o malované mapy zájem?

Velký, o čemž svědčí to, že mapami regionů už máme pokryto téměř celé území České republiky (přibližně 90 %). Dokážeme namalovat jakékoliv území a krásně prezentovat klienta. Jsme originální.

Text: Halka Horká, BVV
Foto: archiv CBS Nakladatelství

 

Datum: 11.12.2017 21:15:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště