Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Když trubička, tak z Hořic

 

Namazat, odstát, nahřát a stočit. Výroba hořických trubiček je stejná už 200 let, všechny se dělají ručně a vyzkoušet si to můžete přímo v pavilonu P.Legenda praví, že originální recept na trubičky do Hořic přišel spolu s Napoleonem, který se tudy vracel z ruského tažení. Prozradil jej sám Napoleonův kuchař a křehké, sladké trubičky se ve městě pod Krkonošemi vyrábějí už přes 200 let. Ochutnat je mohou i návštěvníci veletrhu Regiontour, ti odvážnější si trubičku dokonce vlastnoručně vyrobí.

„Základem jsou dvě kulaté oplatky, z nichž jedna se namaže máslem a medem. Máslo se nejdřív musí rozpustit a do něj se přimíchá med. Namazaná oplatka se posype tzv. sypankou, která se skládá z cukru, skořice a oříšků. Oplatky se nechávají odstát, aby nabraly vzdušnou vlhkost, a pak se stáčí na horké plotně. Nahřáté oplatky díky vlhkosti na několik vteřin zvláční a dají se stočit do trubičky,“ popisuje postup Michaela Bělinová z Městského informačního centra Hořice. Zároveň předvádí, jak na to, a za chvíli je sladká pochoutka hotová. Jde o tradiční a jedinou výrobu. „Naprosto všechny hořické trubičky se vyrábějí ručně, i ty prodávané v supermarketech,“ zdůrazňuje. Tuto klasickou recepturu se hořické ženy později snažily vylepšit a začaly trubičky plnit šlehačkou nebo krémem. Dnes jsou hořické trubičky chráněné evropskou značkou a spolu s kamenickou školou patří k místnímu „rodinnému stříbru“. V Hořicích k nim pro turisty připravili půlkilometrovou „trubičkovou stezku“ s plněním úkolů, luštěním tajného hesla a sladkou odměnou.

Město Hořice se na brněnském veletrhu prezentuje pravidelně, dříve bylo zastoupeno v expozici Královéhradeckého kraje, ale letos dostalo větší prostor v rámci stánku Asociaci turistických a informačních center. Vedle výroby trubiček poutá pozornost návštěvníků také simulátorem motocyklového závodu 300 zatáček Gustava Havla, který se od třicátých let jezdí na jednom z posledních přírodních okruhů u nás. „Na veletrhu jsme velice spokojeni, protože na novém místě máme větší prostor k prezentaci Hořic a lidé si nás tady našli. Simulátor 300 zatáček zaujal hodně dětí a hořické trubičky všechny,“ zhodnotila Michaela Bělinová letošní ročník.

 

Datum: 20.1.2018 20:12:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště