Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
20.-23.10. 2022

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
20.-23.10. 2022

Veletrh turistických možností v regionech

GO Kamera 2020: Den první - pocta legendě H+Z

 

Ústředním tématem letošního ročníku je legendární dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Cestovatelská legenda si hold zaslouží. Miroslav Zikmund 14. února 2019 oslavil 100 let! K tématu H+Z vystoupí řada zajímavých osobností.

Ve čtvrtek festival odstartují zástupci zlínského Muzea HZ Pavel Hrubec a Magdalena Preiningerová. Vzpomínat na zážitky s panem Zikmundem bude i legendární účastník Rallye Dakar Karel Loprais. Městské divadlo Zlín předvede úspěšný Palubní deník HZ. Dozvíme se i zajímavosti financování cest H+Z v podání Petra Horkého a Miroslava Náplavy.

Čtvrtek kromě legendy H+Z nabídne skvělého Tomáše Šebka, který v pozici chirurga jezdí mise Lékaři bez hranic. Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal nás pozve do Skandinávie.

Podrobný program, čtvrtek 16. ledna

Od 16:00

Magdalena Preiningerová, archiv H+Z: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Pracovnice archivu H+Z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, od roku 1995, kdy cestovatelé předali svůj archiv, se podílí na jeho zpracování a popularizaci prostřednictvím výstav, článků a prací s badateli.

Karel Loprais, legendární řidič: Dakar - vzpomínka na Miroslava Zikmunda

Čerstvý sedmdesátník Karel Loprais patřil v devadesátých letech k největším ikonám Rallye Dakar. Se svým nákladním vozem Tatra pravidelně sbíral vítězství i pódiová umístění. Ostravský rodák se kromě svých schopností za volantem proslavil i smyslem pro fair play a také uměním improvizovat. Když se v jednom dakarském ročníku začala jeho Tatra přehřívat, do chladiče putovaly všechny zásoby, včetně piva. A když to nestačilo, přibyla tam ještě jedna, typicky moravská tekutina. Přestože slavný dakarský závod ovládl celkem šestkrát, což z něj dělá jednoho z nejúspěšnějších pilotů historie, nemá dnes potřebu svým mladším následovníkům radit.

Radim Zátopek, kurátor: Auta H+Z - Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Kurátor popíše, jak cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund při svých výpravách proslavili značku Tatra. Sériově vyráběný vůz z Kopřivnice se jim osvědčil i v extrémních podmínkách. Nejprve osobní auto Tatra 87, poté speciálně přestavěný náklaďák Tatra 805. Obě výpravy do světa, které dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka podnikla, byly spjaty s vozy, jež jim poskytla kopřivnická automobilka.

od 18:00

Tomáš Šebek, lékař: Lékaři bez hranic - Jemen

Po osmi letech chirurgické praxe v Nemocnici v Hořovicích odjel v roce 2010 na první misi mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic na Haiti. Během působení v irském Dublinu ji pak v roce 2012 zopakoval a vydal svou první knihu Mise Haiti - 6 měsíců s Lékaři bez hranic, kterou podporuje tehdejšího kolegu a nynějšího haitského studenta medicíny na Karlově Univerzitě. Od roku 2013 v Nemocnici na Františku pracuje na chirurgickém oddělení. Odtud odjel na třetí misi do válkou zmítaného Afghánistánu, kterou v roce 2015 zopakoval. Po návratu vydal knihu Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi lovců draků. Na pátou misi do Jižního Súdánu odjel v zimě 2017 a vyšla jeho třetí knížka Africká Zima. Na misích se jako válečný chirurg věnuje i úrazové chirurgii břicha, hrudníku a končetin. Moderoval pražský TEDx a zajímají ho technologie v medicíně. Je spoluzakladatelem telemedicíny uLékaře.cz. Baví ho triatlon a má v plánu i těžký závod Ironman... Pilotuje letadlo, v roce 2015 dostal cenu za statečnost.

Městské divadlo Zlín: Palubní deník

Na cestě kolem zeměkoule, na cestě životem. Há a Zet jako jedna značka. Život dvou parťáků srostlých do sebe. V mládí i ve zralém věku. Vášeň pro cestování se zrodila hned v roce 1938, kdy se ti dva seznámili. Tehdy se zrodil sen. O třicet let později dostaly sny těžkou ránu. Jejich cestovatelský i životní příběh uháněl odvážně našimi komplikovanými československými dějinami tak, jak elegantní kola Tatry 87 uháněly pouští, horami a prachem cest, a pak se náhle zadrhl, na dvacet dlouhých let. Kolik pokušení a nebezpečí na ně čekalo na cestách i v životě, kolik přátel, kolik setkání, kolik odvahy bylo třeba. Je-li kde na světě ráj? Letem světem, křížem krážem, vesele i vážně, snem i skutečností, po moři i po souši, lodí i tatrovkou, chlapecky i dospěle, odvážně i bojácně. Příběh slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky poprvé na jevišti. Vstříc dobrodružství, napříč světadíly, navzdory počasí i režimu.

od 20:00

Petr Horký, Miroslav Náplava, cestovatelé: Hanzelka a Zikmund - Kde vzít peníze na cestu kolem světa?

Kde vzít peníze na cestu kolem světa? Patříte mezi ty lidi, kteří se diví tomu kde Zikmund a Hanzelka vzali peníze na to „velké" cestování? Jak to, že zrovna jim dali tu krásnou Tatru 87? A sami pořád hledáte, kde vzít pár korun na vlastní expedice? Tak prima. Přijďte si poslechnout rozbor byznys plánu H+Z, jejich strategie, nabídky, úspěchy i krachy. Možná se budete při přednášce režiséra Petra Horkého a spisovatele Miroslava Náplavy divit, kolik se toho dá použít i dnes.Martin Koukal, lyžař: Skandinávie

Bývalý český reprezentant a mistr světa v běhu na lyžích bude povídat o výpravách na lyžích do panenské přírody Skandinávie.

Foto: archiv GO Kamera

Datum: 16.1.2020 11:00:00

Současně také

Caravaning Brno
20.-23.10.2022


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště