Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
17.-20.1. 2013

Mezinárodní veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
17.-20.1. 2013

Mezinárodní veletrh turistických možností v regionech

Církevní památky, nový fenomén turistiky

Nahlédnout do velebného prostoru katedrály, barokního kostela nebo zůstat na chvíli v němém úžasu nad dovedností našich předků, kteří uměli z prostého kmene, prkna vykouzlit dřevěnou krásu k větší slávě boha – to byly, jsou a budou zážitky vyhledávané někdy větším, někdy menším počtem turistů. Naše současná, uspěchaná a stresem naplněná doba přímo volá po chvilkách klidu, po možnosti zamyšlení, po něčem uklidňujícím, krásném.

Nemá smysl pátrat, kdy a kde poprvé zaznělo sousloví „církevní turistika“.  Přiznejme si, nezní to příliš pěkně, nicméně postupně se toto pojmenování ujalo – jako ostatně mnoho dalších, ještě méně hezkých a nešikovnějších. Církevní turistika zkrátka existuje a roste počet lidí, kteří mají zájem vydávat se na výpravy za monumentálností chrámů, tichem venkovských kostelů a půvaby dřevěných kostelíků, kapliček, božích muk a křížků ve stínu staletých lip.

Veletrhy Brno, a.s., organizátor a pořadatel nejstaršího turistického veletrhu v České republice pro vás připravuje další možnosti prezentací turistických cílů řadících se právě do kategorií církevní turistiky. Otevírají se tak nové možnosti tematické prezentace. Vždyť ke každému chrámu, kostelu na návsi nebo božím mukám se vztahuje nějaký příběh, legenda. Kříže v lukách a polích se stavěly na památku nějaké události, jiné na místě neštěstí a další třeba jako vyjádření díků za boží přízeň. Kostely se stavěly díky nadacím šlechtických rodů, katedrály zakládali králové – přijeďte a nabídněte turistům příběhy svých kostelů, zvonic a kaplí.

Na loňském Regiontouru se církevní turistika jako téma už objevila. Proběhl dokonce workshop, na němž byly představeny zajímavé projekty, které se připravovaly už na letošní rok a hovořilo se také o ekonomickém potenciálu církevní turistiky, obnovených poutních stezek nebo křížových cest vedoucích z města – jako je tomu například v Mikulově nebo v Lomnici nad Popelkou -  tam vede nádherná křížová cesta loukami a mezi poli až ke kostelu na kopci Tábor. O smysluplnosti a dobrých perspektivách církevní turistiky jasně hovoří mimo jiné také aktivní účast kardinála Dominika Duky na workshopu.

K danému tématu mimo jiné řekl: „Jsem rád, že otázka historických i moderních církevních objektů je součástí veletrhů cestovního ruchu. Člověk je bytost, která se pohybuje, i poutní cesty jsou vlastní všem náboženstvím a v křesťanství jsou typické,…“ .

Církevní turistika má podporu nejen v regionech. Podporují ji a na konkrétních produktech už pracují destinační společnosti na jižní Moravě nebo ve Zlínském kraji a podporuje ji také církev samotná. Uvědomíme-li si možnosti, které církevní turistika otevírá například ve spolupráci s našimi severními sousedy, s Polskem, kde je cestování za církevními památkami, událostmi a legendami po dlouhá desetiletí naprosto přirozené.

Jako jeden z mnoha příkladů bychom mohli uvést námět: Ve Warmijsko-mazurském vojvodství je kromě stovek církevních památek kostelík zasvěcený největšímu českému světci – sv. Vojtěchovi. Stojí v malinké obci Sviety Gaj. Kromě toho je na okraji vsi hájek s venkovním oltářem a pamětní deskou pod kovovým křížem. Není pochyb, že právě v tomto regionu by se nabídka církevní turistiky v České republice setkala s žádoucím zájmem.

Neváhejte tedy, přivezte na Regiontour 2013 svoji nabídku církevní turistiky. Není nezajímavých míst v naší republice.

Více informací o možnostech prezentace církevní turistiky získáte:

Veletrhy Brno, a.s., Výstaviště 1, 647 00 Brno, Jan Šilhánek, tel.: +420 541 152 984, e-mail:jsilhanek@bvv.cz

Zdroj: TRAVEL profi - časopis pro cestovní ruch
www.travel-profi.cz 

 

GO - REGIONTOUR 2013

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště