Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Festival RE:PUBLIKA
26.5. - 17.6. 2018

Velkolepá připomínka 100. výročí vzniku republiky

Užijte si naposledy světelnou show

 

Festival RE:PUBLIKA u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky přináší ve spolupráci s pražským SIGNAL festivalem speciální světelné instalacePro brněnskou událost vybrali kurátoři SIGNALu japonského umělce Yasuhira Chidu a umělecké studio Hyperbinary.

Připraveny budou na výstavišti každý festivalový víkend a v pátky.

První z nich, Brocken 5.2. Yasuhira Chida, bude umístěna před pavilonem A2 a obdivovat ji můžete i za denního světla.

Druhá, Prospect uskupení Hyperbinary, rozsvítí věž výstaviště po setmění a bude nejen vizuální, ale i audio!

- v pátek 15. června ve 21:30, 22:00 a 22:30

- v sobotu 16. června ve 21:30 a 22:00

 

SIGNAL festival je největší přehlídkou digitálního a technologického umění u nás, která se koná každý říjen v Praze. Festival výrazně podporuje vznik nových uměleckých děl, za uplynulých pět let na něm mělo svoji premiéru celkem 65 instalací.

Mnozí autoři z českého prostředí po svém debutu na SIGNALu za podpory festivalové produkce úspěšně prezentují svoji tvorbu v zahraničí. Jedním z nich je právě i studio Hyperbinary, které na SIGNAL festivalu poprvé předvedlo svoji instalaci Monolith, která pak byla dále k vidění na festivalu světla Spotlight v Bukurešti nebo při otevření Velvyslanectví ČR v Londýně. SIGNAL festival ale kromě podpory domácí umělecké scény svým návštěvníkům představuje i nejvýznamnější umělce oboru ze světa. Za dosavadní existenci festivalu Prahu navštívili tvůrci z 22 zemí, během ročníku 2016 se mezi ně zařadil i Yasuhiro Chida.

 

Hyperbinary – Prospect (CZ)

Umělecké studio Hyperbinary zvolilo pro svůj unikátní projekt v rámci Festivalu Re:publika název Prospect, neboť jeho význam (vyhlídka, naděje, široký rozhled) se váže k samotnému místu nejen formálně, ale také obsahově. Světelnou show složenou ze 160 programovatelných LED světel chce vykročit do budoucnosti a poskytnout divákům unikátní zážitek dialogu inteligentních moderních technologií s funkcionalistickou architekturou. Instalace doplněná originální hudební složkou rozsvítí věž výstaviště po čtyři víkendy.

 Studio Hyperbinary bylo založeno zakladateli videomappingového uskupení Macula / festivalu SIGNAL s potřebou představit, navrhnout a implementovat nové umělecké pohledy na lidskou identitu a inovativní technologie. Poháněno syntetickými skutečnostmi a intenzivními okamžiky, vytváří uklidňující audiovizuální zážitky, digitální příběhy a interaktivní mediální představení.

 

Yasuhiro Chida (JAP)

 Japonský umělec Yasuhiro Chida původně vystudoval architekturu na Musashino Art University. Zajímají ho specifická témata, jako je vědomí prostoru nebo změny somatického vnímání. Součástí jeho pracovního procesu je příroda, ve které se často pohybuje, a také ji zahrnuje do své tvorby. Na své instalace nechává působit různé přírodní síly, jako například pohyb slunce po obloze během dne.

Brocken 5.2.

Instalace Brocken 5.2. vychází z jevu, kterému se říká brockenské strašidlo, nebo také horský přízrak. Tento přízrak se objevuje vysoko v horách, kdy horolezec stojí zády ke slunci a dívá se z hřebene hory do mlhy. Vznikne tak ohromně zvětšený stín pozorovatele, obklopený duhou. Interaktivní objekt, do kterého diváci vstupují, je protnut 60 000 děrami, které vytvářejí iluzi, kdy divák jako by letěl noční oblohou. Brocken 5.1. také naráží na téma absolutní tmy, tedy komodity, která je zejména ve velkých městech zcela nedostatková.

Brocken 5. 2. bylo poprvé představeno v rámci projektu DEPO2015 v Plzni a následně na festivalech BLIK BLIK 2016 a SIGNAL festival 2016. Ve všech případech se instalace u diváků setkala s velkou oblibou.

Interaktivní objekt ovlivňuje i denní světlo a instalaci je tedy možné navštívit a vyzkoušet i před setměním.

 

Foto: Radek Miča, BVV a archiv TIC Brno

Mohlo by vás zajímat

Festival Re:publika

Video - Re:publika 2018

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště