Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Festival RE:PUBLIKA
26.5. - 17.6. 2018

Velkolepá připomínka 100. výročí vzniku republiky

Meeting Brno na Festivalu Re:publika

 

Také festival Meeting Brno se připojuje k oslavám republiky na brněnském výstavišti. Připravil výstavu o podzimu 1918 na Moravě, koncert soudobé hudby i site-specific divadlo. Diskutovat můžete přijít s prezidentskými kandidáty 2018, s Tomášem Halíkem, Mikulášem Bekem nebo Petrem Sísem.


Velké dějiny - malá země: Podzim roku 1918 na jižní Moravě

 • 26.5. – 9. 6 . 2018
 • pavilon A

Panelová výstava využívající dobová svědectví, dokumenty a obrazový materiál odrážející reakce jihomoravského obyvatelstva – Čechů i Němců – a jeho politické reprezentace na vznik samostatného československého státu.

Autorem výstavy je historik PhDr. Vojen Drlík, který vystudoval filozofii, bohemistiku a dějiny umění na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Byl dlouholetým pracovníkem brněnského rozhlasu, v letech 1989-2004 dramaturgem operetního souboru Národního divadla v Brně a posléze do roku 2016 vedoucím Památníku písemnictví na Moravě.

Výstavu připravil Německý kulturní spolek regionu Brno.

Vernisáž výstavy za účasti autora se uskuteční v sobotu 26/5/2018 v 16:00 na BVV a doprovodná přednáška pak ve středu 30/5/2018 v 15:00 v setkávacím centru Německého kulturního spolku na Jana Uhra 12.

 

Husa Klub: Shut up – diskuse

 • 29.5. 2018
 • 18.00
 • balkon pavilonu A

Jednota, či pluralita? Je nutné postavit jednotnou frontu proti novým pořádkům? Nebo bránit liberální demokracii v její pluralitě? Je možná jednota v rozmanitosti? Na diskusní forum Husa klubu přijali pozvání všichni kandidáti posledních prezidentských voleb.

Moderuje kněz a publicista Jan Hanák.

 

Dialog s jinak věřícími

 • 30. května
 • 18.00
 • Rotunda pavilonu A

Mezináboženské a ekumenické setkání konané k příležitosti 70. narozenin Tomáše Halíka.

Během historické návštěvy na egyptské univerzitě Al-Azhar v dubnu 2017 popsal papež František tři hlavní zásady pro dialog mezi kulturami a náboženstvími: neobětovat svou vlastní identitu, chápat druhého jako společníka na cestě, nikoliv jako nepřítele a být upřímný, aby se dialog vedl s láskou k pravdě bez postranních úmyslů. Setkání je multižánrovým pásmem věnovaným promýšlení východisek „dialogu s jinak věřícími“ a příkladům jeho dobré praxe ve specifických podmínkách středoevropského prostoru.

Diskutují:

Tomáš Halík – kněz, teolog, religionista, nositel Templetonovy ceny (CZ)

Wael Farouq – profesor arabštiny na Katolické univerzitě v Miláně a Americké univerzitě v Káhiře, prezident Kulturního centra pro mezicivilizační dialog Tawasul (EG)

Stanisław Krajewski – profesor filozofie a vůdčí osobnost židovské komunity v Polsku (PL)

Mikuláš Bek – docent muzikologie, rektor Masarykovy univerzity v Brně (CZ)

Moderuje David Macek.

 

Evropa forum: Čas re/vize

 • 31. května
 • 17.00
 • balkon pavilonu A

Stojíme na prahu nové etapy evropské integrace. V čem je Evropa silná a v čem pokulhává, jaké příležitosti se jí nabízejí a co vše ji ohrožuje? A jak s tím vším pracovat, od čeho začít, kde se inspirovat?

Diskutují:

Pavel Fischer – diplomat, expert na strategické a bezpečnostní otázky. Bývalý ředitel agentury STEM, český velvyslanec ve Francii a ředitel Politického odboru Kanceláře prezidenta ČR Václava Havla

Jean-Luc Delpeuch – odborník na evropskou integraci, politik, vysokoškolský učitel. Prezident Hesam Université Paris a předseda spolku obcí oblasti Cluny. Bývalý zástupce státního tajemníka pro evropskou kooperaci francouzské vlády, působící v minulosti v Praze

Moderuje David Macek.

 

BCO, Colin Currie a soudobá klasika inspirovaná jazzem a swingem

 • 31. května
 • 19.30
 • Rotunda pavilonu A

Dne 31. května 1918 byla v USA podepsána tzv. Pittsburská dohoda, která schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, ve kterém mělo mít Slovensko svou vlastní státní správu, parlament a soudnictví. Češi však dohodu nedodrželi a slovenská autonomie nebyla v plné výši naplněna. Hlavním důvodem byla obava, že podobné nároky by mohly vznést i další menšiny. A jak to dopadlo, víme všichni: žádné Československo se svou německou, rusínskou či maďarskou menšinou dnes neexistuje. Nebojme se tedy jiných názorů a vstupme s hrdostí do dialogu. Buďme mezinárodní a oslavme společně všechny české osmičky hudbou, která nezná hranic a vyrůstá z nejrůznějších světových tradic!

 

Divadlo Feste: Nevěrní

 • 31. května
 • 20.00
 • pavilon A2

Inscenace, odehrávající se v interiérech i exteriérech brněnského výstaviště, zkoumá vznik Československa v roce 1918 ukrajinskýma očima, respektive očima obyvatel Podkarpatské Rusi, jež byla tehdy součástí naší země. Ve hře se propojují osudy tehdejších Ukrajinek a Ukrajinců v prvorepublikovém Československu s životy dnešní ukrajinské menšiny v Česku a s aktuální společenskou situací na Ukrajině. Prostřednictvím identity jedné z národnostních menšin a v kontrastu s ní budou diváci poznávat také identitu dominantní.

Inscenace je inspirována románovou baladou Ivana Olbrachta z Podkarpatské Rusi Nikola Šuhaj Loupežník (1933) a slavným filmovým pokusem Vladislava Vančury na předlohu téhož spisovatele, Marijka Nevěrnice (1934).

Režie: Jiří Honzírek (CZ)

Scénář: Pavlo Arie (UK/DE)

Hrají: Kristina Günther-Vieweg (DE), Ondřej Jiráček, Anna Čonková (CZ)

 

Petr Sís: Zeď (zrušeno kvůli nemoci)

 • 2. května
 • 14.00
 • 100 let 100 knih – pavilon Morava

Autor řady oceňovaných knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů se narodil v roce 1949 v Brně. Do USA, kde nyní žije, se dostal v roce 1982 na pozvání výboru olympijských her v Los Angeles, který ho vyzval k natočení animované sportovní znělky na téma veslování. Když se země východního bloku rozhodly olympiádu bojkotovat, Petr Sís neuposlechl příkaz k okamžitému návratu – pracoval právě na videoklipu pro Boba Dylana – a v USA zůstal.

V rámci pořadu představí Petr Sís knihu Zeď, s podtitulem Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Při besedě a promítání obrázků se dětští návštěvníci dozví, jak vypadal život v době komunistické nadvlády v Československu, jak absurdní byla pravidla totalitního režimu a jak závažná je potřeba svobody.

Beseda je vhodná pro děti od 9 let a potrvá zhruba jednu hodinu. Zatímco budou děti s Petrem Sísem, dospělí návštěvníci mohou zhlédnout krátký dokumentární film  Jdi za svým snem. Režie: Jan Eisner (1995, 22 min.).

Pořad se koná ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena.

 

Mohlo by vás zajímat

Festival Re:publika

Video - Re:publika 2018

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště