Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ENVIBRNO
24.-27.4. 2012

Mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí

JUDr. Michal Hašek

hejtman Jihomoravského kraje

Vážení návštěvníci veletrhu URBIS,

jedná se o veletrh, který je svým zaměřením mimořádně důležitý. V dnešní ekonomicky složité době to přitom platí dvojnásob. Přináší totiž nové myšlenky, nové příležitosti. URBIS je příležitostí pro podnikatele, pro města a obce a stejně tak pro kraj.

Uplynulé období se neslo ve znamení boje proti hospodářské krizi – jako ostatní regiony se Jihomoravský kraj potýkal s problémem propadu veřejných příjmů. Navzdory tomu se podařila celá řada věcí. Ani v současné obtížné ekonomické situaci se totiž Jihomoravský kraj nebojí investovat.

Jen v uplynulém tříletém období na jižní Moravu zamířily prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod dotace na projekty v celkové výši bezmála pěti miliard korun. Vybudovali jsme nové silnice, mosty a přestupní terminály - na rozdíl od státu průběžně investujeme evropské i krajské prostředky do dopravní infrastruktury.

Jde nám také o kvalitní dopravní spojení kraje s ostatními regiony, které je podmínkou dalšího přílivu investorů. Proto v dopravě na rozdíl od státu průběžně investujeme evropské i krajské prostředky do silniční sítě v regionu. V současné době kraj do rekonstrukcí silnic dává téměř devět set milionů korun ročně. Díky otevřeným výběrovým řízením přitom činí vyčíslená úspora celkových nákladů oproti předpokladům více než čtvrt miliardy korun. To je, myslím si, zcela mimořádné číslo. A na tento rok je na investice do dopravní infrastruktury vyčleněno ještě mnohem více - celková suma dosáhne 1,7 miliardy korun.

Stejně tak se staráme o rozvoj brněnského letiště, jež je v v majetku Jihomoravského kraje a je pomyslnou vzdušnou branou do moravské metropole. Jsem rád, že se nám podařilo v loňském roce dojednat nové linky do Říma a Eindhovenu, které Brno ještě víc propojí s Evropou.

Trvalou prioritou kraje je sociální oblast. Před necelými třemi lety jsme schválili za podpory všech stran v krajském zastupitelstvu možnost úvěrového financování výstavby kapacit sociální péče na jižní Moravě. Jsme jediným krajem v České republice, který takto investuje téměř 900 milionů korun. Sérií deseti podobných investičních akcí ve všech okresech kraje rekonstrukcí či dostavbou dosavadních a výstavbou nových zařízení pro seniory vznikne na 545 nových lůžek - z toho polovina pro klienty vyžadující zvýšenou péči.

Další velké téma – zdravotnictví. Stovky milionů na zlepšení zdravotní péče v kraji přinese zahájená optimalizace lůžkového fondu ve zdravotnických zařízeních. Jihomoravský kraj jako první z krajů podepsal v této věci memorandum s ministerstvem zdravotnictví a zajistil tak, že uspořené finance zůstanou ve zdravotnickém systému na jihu Moravy.

Kraj bude v investicích do svých nemocnic pokračovat i nadále - ve vyškovské nemocnici vyrůstá mezioborová jednotka intenzivní péče, v kyjovské nemocnici se chystá rekonstrukce pavilonu interny, ve znojemské nemocnici začnou stavební úpravy pro oční zákrokový sál. V závěru loňského roku začala také výstavba nového sídla Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v Brně-Bohunicích. Ve školství nepřestáváme se zateplováním školních budov a snižováním energetické náročnosti školních objektů. Ušetříme tak výrazně na provozních nákladech.

Jsme krajem, který vzhlíží k budoucnosti. Již nyní máme pozici jedničky a lídra mezi našimi regiony v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací. Jihomoravský kraj je zřizovatelem více než dvou stovek škol a školských zařízení, jihomoravská metropole Brno je počtem vysokých škol hned druhá po Praze a úrovní vzdělanosti obyvatelstva patříme na přední příčky v republice.  Od toho se odvíjejí naše plány - hodláme se v horizontu několika let stát jedním z nejinovativnějších regionů Evropské unie. Ukazuje se, že strategie, kterou prosazujeme – tedy zaměření na podporu vědy, výzkumu a inovací -, je úspěšná a správná. Skutečnost, že Jihomoravský kraj realizuje již třetí inovační strategii, je předmětem zájmu dalších krajů České republiky, které postupně přebírají naše zkušenosti.

Příkladem takového projektu, který bude přínosem nejen pro Jihomoravský kraj či Brno, ale pro celou Českou republiku, je například projekt CEITEC. Právě Středoevropský technologický institut do našeho regionu přivede další vědce a do budoucna na sebe naváže další firmy, které se budou zajímat o moderní technologie a vzniknou tak nová pracovní místa. To je závazkem pro region a my se budeme snažit v našem regionu vědce udržet. Znamená to například právě kvalitnější infrastrukturu a také intenzivní boj za přímá letecká spojení do Brna. Řada špičkových vědců z celého světa bude mít zájem o práci v Brně, pokud samozřejmě bude patřičně dopravně dostupné.

Půjde nyní o to, aby tato investice z Evropské unie byla účelně využita. Nestačí jen postavit budovy, ale musíme získat také vědce a naplnit CEITEC živou vědou a konkrétními projekty. O příchod špičkových vědců usiluje prostřednictvím unikátního programu SOMOPRO Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. V posledních třech letech jsme tímto směrem investovali jako jediný kraj v zemi sto milionů korun. Rozhodnutím zastupitelstva na další tři roky uvolníme z krajského rozpočtu dalších sto milionů korun. Jsou to peníze, které se jižní Moravě, Brnu a především vědě a výzkumu bohatě vrátí.

JUDr. Michal Hašek
hejtman Jihomoravského kraje

ENVIBRNO 2012

Vybíráme z firem

 

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie - ENVIBRNO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště