Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

DSB
2.-4.3. 2023

Dřevo a stavby Brno

Den otevřených dřevostaveb: Praktická inspirace pro města i obce


Zkušenosti s kvalitní, udržitelnou a pečlivou realizací dřevostaveb má v Česku stále více stavebníků, mezi které patří také veřejní investoři. Ve městech a obcích tak s využitím výhod dřevěných konstrukcí vznikají nové objekty občanské vybavenosti jako například školky nebo domovy pro seniory. Prohlédnout si některé z nich bude možné díky 8. ročníku „Dne otevřených dřevostaveb“, který v sobotu 9. října 2021 pořádá Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

Fakt, že se v poslední době ze dřeva staví i řada škol a školek nebo domovů pro seniory, jen potvrzuje, že poptávka po dřevostavbách roste a jejich portfolio se rozšiřuje. Také starostové a zástupci měst a obcí zvažují, pomocí jakých technologií budou stavět. Příklady občanských staveb, které letos vůbec poprvé otevřeme, mohou jejich rozhodování o významných investicích výrazně usnadnit,“ říká Lenka Trandová, ředitelka ADMD, asociace, která již od roku 2000 sdružuje certifikované výrobce dřevostaveb.

Právě oni v sobotu 9. října 2021 od 10:00 do 17:00 zpřístupní své rozestavěné i dokončené domy na bázi dřeva nejen zástupcům veřejných samospráv, ale i dalším zájemcům. „Možnost podívat se, jak dřevostavby vznikají a jak uvnitř vypadají, je velmi atraktivní. Stejně jako setkání s odborníky z realizačních firem, kteří budou připraveni odpovídat na veškeré dotazy. Návštěvníci se na vlastní oči přesvědčí třeba o tom, že základem dřevostaveb jsou vysoce kvalitní a plnohodnotné nosné konstrukce,“ doplňuje ředitelka ADMD.

A jaké jsou zkušenosti samotných starostů? „Dřevostavba byla zvolena z mnoha důvodů, avšak ty nejpodstatnější byly rychlost výstavby, dodržení rozpočtu, čistota staveniště, podpora lokální ekonomiky a ekologie,“ uvádí Rudolf Mareš z Olešnice, kde před čtyřmi lety realizovali novou školku pro zhruba 40 dětí. „Bytový dům byl postavený na klíč za sedm měsíců. Jelikož šlo o dům pro seniory, bylo nutné všechny ubytovat co nejdříve. I proto vedlo naše rozhodnutí právě k dřevostavbě,“ vysvětluje Václav Kučera z Horní Stropnice, kde ze dřeva postavili patrový dům s dvanácti byty.

O tom, že Den otevřených dřevostaveb láká stále více veřejných i soukromých investorů, nejlépe svědčí návštěvnost loňského ročníku, kterého se navzdory nezbytným pandemickým opatřením zúčastnilo zhruba 1 500 lidí. Podívat se přitom mohli do rekordních 53 staveb. Podobná nabídka se očekává i letos, kdy budou zdarma přístupné jak stavby občanské vybavenosti, tak i rodinné domy a výrobní závody. Kompletní seznam všech návštěvních míst bude zveřejněn během září.

Letos se do otevřených dřevostaveb bude možné podívat po přihlášení přes online formulář, který zájemci najdou na webu www.DenDrevostaveb.cz, kde jsou k dispozici i další potřebné informace. Sledovat mohou také facebookovou událost „Den otevřených dřevostaveb 2021“ s nejaktuálnějšími informacemi a představením všech staveb, které budou v sobotu 9. října 2021 zpřístupněny.

O Asociaci dodavatelů montovaných domů (ADMD)

ADMD vznikla v roce 2000 jako neziskové sdružení výrobců staveb s dřevěnou nosnou konstrukcí. Je v ní sdruženo 25 realizačních firem, jejichž profesní úroveň je ověřena certifikátem „Dokument národní kvality“. Dalšími členy asociace jsou na čtyři desítky partnerů, převážně z řad výrobců stavebních materiálů. ADMD neustále rozšiřuje nejen vlastní členskou základnu a spolupráci s partnery, ale usiluje také o intenzivnější komunikaci s veřejností. V rámci osvětové strategie zlepšuje povědomí o dřevostavbách a podílí se taktéž na úpravách legislativy. Kromě osvědčených firem nabízí také zkušené stavební dozory nebo služby ombudsmana pro dřevostavby.

 

Datum: 10.9.2021 15:54:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště