Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Budoucnost stavebnictví je v informačním modelování staveb (BIM)

 

Letošní brněnské stavební veletrhy se dotknou budoucnosti stavebnictví dvěma spolu souvisejícími tématy – Stavebnictví 4.0 a Informační modelování staveb označované jako BIM. Protože jde o témata mezi laickou i odbornou veřejností stále málo rozšířená, bude v rámci veletrhu zřízeno Poradenské centrum pro BIM. To bude veřejnosti přístupné po celou dobu veletrhu.

Pro jednoduchou orientaci projektantů a architektů na veletrhu budou navíc vystavovatelé pracující s informačním modelováním budov označeni logem BIM Ready. Poradenské centrum odborně zaštítí společnost BIM Project, tým odborníků pro podporu BIM.

BIM (Building Information Modelling) je proces zahrnující sdílení informací o konkrétních stavebních prvcích a výrobcích, které reprezentují jejich nejdůležitější vlastnosti. Například, každé okno má svou šířku, výšku, tloušťku rámu, typ zasklení, tepelnou a akustickou prostupnost nebo počet komor. To vše jsou data, která zásadně ovlivňují vlastnosti projektované stavby.

Proto musí projektant či architekt tyto informace znát a do projektu je při návrhu stavby zahrnout. Jsou přitom nesmírně cenné také pro investory nebo správce budov, protože jejich dostupnost v projektu přináší úsporu času a finančních prostředků na realizaci i následný provoz stavby. I po dokončení stavby se data zachovávají a průběžně aktualizují.

Projekt se tak stává virtuálním BIM modelem, který mohou všichni sdílet v jeho nejaktuálnější podobě. BIM má prokazatelné zhodnocení při studii proveditelnosti, plánování projektu, realizaci stavby, uvedení stavby do provozu, správě budovy a jejích opravách a rekonstrukcích.

BIM Project vytvořil a spravuje službu BIM Project Cloud, která je aktuálně nejkvalitnější databází produktových informací ve stavebnictví. BIM Project Cloud zahrnuje stavební prvky řady významných českých i světových výrobců a je snadno a zdarma přístupný přímo na internetu nebo přes zásuvné moduly, takzvané pluginy, do projekčních softwarů. BIM Project je prvním a nejvýznamnějším českým hráčem ve vývoji pluginů pro ArchiCAD, Allplan a Revit. Databázi pravidelně doplňují sami výrobci. Je tak zajištěna její aktuálnost i dostupnost samotných produktů. BIM Project Cloud je tak v současnosti nejefektivnějším nástrojem při tvorbě BIM modelu.

BIM je jako digitalizace stavebnictví součástí nastupující průmyslové revoluce označované jako Průmysl 4.0, v tomto případě tedy Stavebnictví 4.0. Iniciátorem BIM projektování v Evropě je Skandinávie. V roce 2014 vstoupila v platnost evropská směrnice, která zemím EU doporučuje využití BIM pro navrhování budov. V 6 evropských zemích je projektování v BIM povinné pro veřejné zakázky. Česká republika plánuje první fázi zavedení BIM v roce 2022.

Pro více informací, prosím, kontaktujte: David Šikula, tel: +420 777 959 318, e-mail: david.sikula@bimproject.cz nebo navštivte web www.bimproject.cz.

Datum: 16.4.2018 10:51:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště